13-18 yaş aralığı için Papara hesap kullanımıyla ilgili yeni düzenleme

Papara

İçindekiler

Selam Paparalı, seni uygulamaya konulan yeni bir düzenleme hakkında bilgilendirmek istiyoruz. Bu düzenleme, hem 13-18 yaş aralığındaki Papara kullanıcılarını ve Papara kullanıcısı olmak isteyenleri hem de velilerini ilgilendiriyor.

Bu yeni düzenlemeyle 13-18 yaş aralığındaki kullanıcıların, kendilerine ait Papara hesaplarını tüm özellikleriyle ve daha yüksek limitlerle kullanabilmeleri için velilerinden izin almaları gerekiyor. Velilerinden izin alamayan Papara kullanıcıları, Papara'yı Onaysız Hesap haklarına sahip olarak kullanabiliyor.

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para İhracı ile Ödeme Hizmeti Sağlayıcıları Hakkında Yönetmelik

MADDE 5

(5) Anonim ön ödemeli araçlar hariç olmak üzere, ergin olmayan kişilere ön ödemeli araçların ilk ihracı ile elektronik para hesaplarının açılması esnasında ergin olmayan kişinin yasal temsilcisinin izninin alınması, alınan iznin kayıt altına alınması ve bunlar için gerekli prosedürlerin oluşturulması gereklidir.

(6) Anonim ön ödemeli araçlar hariç olmak üzere, kuruluş tarafından ergin olmayan kişilere sağlanan ön ödemeli araçlar ile yapılan harcamaların, ön ödemeli aracın ilk ihracı ile elektronik para hesaplarının ilk açılması esnasında izni alınan yasal temsilci tarafından takip edilmesini sağlayacak uygulamaların geliştirilmesi ve bu kişilerce talep edilmesi halinde kullanıma sunulması gereklidir.”

Bu yazıyı 30 Mart 2023 tarihinde güncelledik. Yeni güncellemeyle Veli İzni isteme adımını sadeleştirdik.

13-18 yaş arasındaki kullanıcıların Papara'yı tüm özellikleriyle, daha yüksek limitlerle kullanabilmesi için velilerinden onay alması gerekiyor. Velilerinden onay alamayan 13-18 yaş arası kullanıcılar, Papara hesaplarını Onaysız Hesap haklarıyla kullanabiliyor.

Onaysız Hesap sahibi Papara kullanıcıları, Papara hesaplarında maksimum ₺2.750 tutabilir ve başkasının banka/kredi kartlarından maksimum bu tutarda transfer alabilir. Ayrıca bu kullanıcılar, ATM'den para çekemez, başkasının Papara hesabına veya IBAN'ına para gönderemez, Papara Card talep edemez.

Onaysız Hesap sahibi kullanıcıların limitlerine dair ayrıntılar için Ücretler & Limitler sayfamıza göz atabilirsin.

Papara’yı kullanmaya başlamak için veli izni nasıl istenir?

Eğer 13-18 yaş aralığındaysan velinden izin alarak Papara'yı tüm özellikleriyle, daha yüksek limit ve haklarla kullanmaya hemen başlayabilirsin.

Velinden izin almak için bu adımları takip edebilirsin:

  • Papara hesabını aç, kimlik bilgilerini gir ve hesabını onayla.
  • Veli İzni butonuna dokun.
  • Veline ait istenen bilgileri gir, devam butonuna dokun ve işlemini onayla.
  • Talebin veline SMS ile iletilecek.  

Velin kendisine ait Papara hesabından talebine izin verdikten sonra Papara’yı kullanmaya başlayabilirsin.

Papara’da veli izni nasıl verilir?

Velisi olduğun çocuğun Papara kullanmasına izin verebilmen için Papara hesabın olması gerekir. Papara hesabın yoksa, öğrencin senden izin istediğinde sana Papara hesabı açma davetini SMS ile iletiriz.

Papara’yı App Store, Google Play veya AppGallery’den indirebilir ve ücretsiz hesap açabilirsin.

Sırada Onaylı Hesaba geçmek var. Onaylı hesaba nasıl geçeceğini ilgili içeriğimizden öğrenebilirsin.

Hesabını açıp Onaylı Hesaba geçtikten sonra senden izin bekleyen 13-18 yaş altı kullanıcının iznini kolayca verebilirsin. Ayrıntılar için aşağıdaki videoyu izleyebilirsin.

<VIDEO>

Yepyeni bir deneyim için Papara

18 yaşının altındaki kullanıcılar Papara ile finansal okuryazarlık farkındalığı kazanır. Kendilerine ait Papara Card’ı güvenle kullanır, her ay ne kadar harcama yaptığını ayrıntılı grafiklerden takip eder. Cashback ile harcamalarından anında nakit kazanır. Diledikleri an velilerinden 7/24 para isteyebilir. İstanbulkart’a kolayca bakiye yükler, nakit paraya ihtiyaç duyduğunda ATM’lerden kolayca para çeker ve yatırır. Harcamalarını arkadaşlarıyla bölüştürür.

Veliler ise işlem ücreti ödemeden 7/24 para transfer eder, faturaları için otomatik ödeme talimatı verir. Düzenli harçlık gönderir, Edu Card menüsünden velisi olduğu Paparalının harcamalarını takip eder. Birçok kuruma kolayca bağış yapar, düzenli bağış talimatı oluşturur. Aylık özet ekranı ile gelir/gider takibi yapar. Platform üyeliklerini tek dokunuşla öder ve yönetir. Papara Card ile marketten giyime kadar birçok kategoride harcama yapar, Cashback ile anında nakit kazanır.

💡
İlgili içerik: Veliler için Papara

Şimdi Paparalı ol

Papara hesabın yoksa aşağıdaki butona dokunup aramıza hemen katılabilirsin. Ücretsiz Papara hesabını saniyeler içerisinde oluşturmak için dokun.

PaparaHaberler