Başarıyla üye oldunuz Papara Blog
Great! Next, complete checkout for full access to Papara Blog
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
19 Mayıs 1919: Bandırma Vapuru bir kurtuluş destanına doğru yol alıyor!

19 Mayıs 1919: Bandırma Vapuru bir kurtuluş destanına doğru yol alıyor!

. Okuma süresi: 2 dk

1.Dünya Savaşı’ndan ağır kayıplarla çıkmış, savaş sonrası İtilaf Devleri tarafından işgale uğramış, topraklarının bütünlüğü tehlikeye girmiş, orduları dağıtılmış, kayıplarının acısıyla, yoksulluk ve umutsuzlukla mücadele eden bir halkın yaşadığı ülke hayal et. Sonra tüm bu karanlık tablonun ortasında üstün zekâsı ve kararlılığıyla, her şeyi göze alarak yürümeye devam eden ve özgürlük mücadelesinden asla vazgeçmeyen bir komutan düşün.

Bugün yaşadığımız vatanın her bir karış toprağını borçlu olduğumuz ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, umutsuzluğun ve karanlığın kök saldığı o zor günlerin ardından bir ulusun yeniden doğuşunun destanını yazdılar ve bu destan, 16 Mayıs 1919’da İstanbul’dan yola çıkıp, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ulaşan Bandırma Vapuru ile başladı.

19 Mayıs’ın önemi

Yıllardır coşku ile kutladığımız 19 Mayıs 1919, İtilaf Devletleri'ne karşı verilen Kurtuluş Savaşı'nın, diğer adlarıyla İstiklal Harbi ve Millî Mücadele’nin başladığı gündür. Üç yılı aşkın bir sürede ve pek çok cephede, birçok devlete karşı verilen kurtuluş mücadelesi, bugün Zafer Bayramı olarak kutladığımız 30 Ağustos’ta sona ermiştir. Yunan ordularına karşı Kütahya, Dumlupınar yakınlarında önderimiz Atatürk’ün bizzat katılımı ile gerçekleşen muharebe, Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla anılır.

Bir ülkenin küllerinden yeniden doğmasını sağlayan bu mücadele, sadece askeri bir harekât değil, 7’den 70’e, yaşlısından gencine tüm ülke halkının hikayesini barındıran büyük bir destan. İşte bu yüzden, bizim bayram olarak kutladığımız 19 Mayıs’ın neyi temsil ettiğini bilmek gerçekten çok önemli.

Geçmişten günümüze 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

Bir diğer yandan, bugünün Gazi Günü olarak kutlanıldığını biliyor muydun? Atatürk’ün Türk gençliğine armağan ettiği bu bayram, 1926 yılında Samsun’da Gazi Günü olarak kabul edilmiştir. 24 Mayıs 1935'te Atatürk Günü adıyla resmi bir bayram ilan edilen bu önemli gün, ardından Beşiktaş Spor Kulübü’nün öncülüğünde ve diğer spor kulüplerinin katılımıyla statlarda bir spor bayramı olarak kutlanmaya başlandı. Bu kutlamaların tüm gençliğe mal edilebilmesi için Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni tarafından bir teklif sonrasında 19 Mayıs, Atatürk’ün de onayıyla "19 Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" ilan edildi.

Atamızı anarken...

Bugün hem bayram sevinciyle hem de tarihimizin gururuyla doluyuz. Mustafa Kemal Atatürk’ü ve bu bağımsızlık destanında mücadele etmiş her bir insanımızı saygı ve sevgiyle anıyoruz. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun!

Atamızın geleceği inşa edecek çocuklara, gençlere ve onların eğitimine verdiği değeri biliyor, onun düşüncelerini kendimize rehber alarak gösterdiği yolda azimle çalışmaya devam ediyoruz.