Keşfetmeye hazır mısın? YouTube belgesel önerileri

Papara

İçindekiler

Selam Paparalı! Senin için hazırladığımız öneri listelerimizin sıradaki konusu belgeseller. Eğer belgesel izleme alışkanlığın yoksa veya yeni başlamak istiyorsan doğru yerdesin. Bu yazıda senin için hazırladığımız YouTube belgesel önerileri yer alıyor. Tarihten doğaya, hayvanlardan teknolojiye kadar birbirinden farklı belgesel önerilerimizden sana uyan ile ilk adımı atabilirsin. YouTube belgesel önerileri çok geniş bir liste olabilir ama biz seveceğin tarzda olanları seçtik. Hazırsan YouTube belgesel önerileri listemize hızlı bir giriş yapıyoruz.

Mega Yapılar: La Sagrada Familia

Özgün adı Temple Expiatori de La Sagrada Familia olan ve toplam ağırlığı 200 bin tonu geçen bu yapı, mimari deha Antoni Gaudi tarafından inşa edildi. İnşasına tam olarak 1883 yılında başlanan bu gotik bazilikanın tarihçesi, şaşırtıcı ayrıntılar ve hakkındaki ilginç bilgiler bu belgeselde toplanıyor. Tarihe, mimariye veya sanata ilgiliysen hemen “Daha Sonra İzle” oynatma listene kaydetmelisin.

Firar Hikayeleri S01E02: Pittsburgh'dan Kaçış

Gerçek olaylara dayanan serinin bu bölümünde Pittsburgh altılısı olarak bilinen bir ekibe odaklanılıyor. Bulundukları hapishaneden kaçmak için zekice tasarlanmış bir plan gerekir. Kasa hırsızı Nuno Puntes ve yanındaki 5 yol arkadaşı, aylar boyunca gardiyanların zihinlerini alt ederek gizlice tünel kazar. Ancak etrafı 12 metrelik upuzun duvarlarla çevrili olan cezaevinden firar etmek hiç de kolay olmayacak.

Abstract: The Art of Design

Abstract: The Art of Design belgeseli sanat ve tasarım anlamında ilham kaynağı olabilecek bir seri. Bu yapımda türlü tasarım sahalarında uzman kişilere mikrofon uzatılıyor ve hayati bilgiler toplanıyor. Belgesel, farklı dizayn alanlarını konu edinen 8 bölüme ayrılmış. Ayakkabı tasarımı, otomotiv tasarımı, grafik tasarım, mimari, fotoğraf sanatı, iç mekân tasarımı, illüstrasyon ve sahne tasarımı disiplinleri işlenmiş. Belgesel tam da tasarımların teknik arka planını yerinde çözümlemek ve sanatsal ruha temas etmek isteyenlere göre.

Dünya: Bir Gezegenin Oluşumu

National Geographic tarafından yayımlanan bu 90 dakikalık belgesel, seyirciyi yerkürenin ilk şekillenmeye ve canlıların oluşmaya başladığı 5 milyar yıl öncesine götürüyor. Volkanik patlamalardan kayaçların hareketlerine, meteor yağmurlarından ilk deniz canlılarına tam olarak gezegenin ve üzerindeki canlı yaşamının tekamülü inceleniyor. Coğrafya ve biyoloji hakkında ufuk açıcı bilgilerin yer aldığı belgeseli her bilim meraklısının izlemesi gerek.

Kozmos: Yeni Dünyalar

Cosmos a Spacetime Odyssey belgeselinin devam bölümü olan ve ekranların ünlü yüzü astrofizikçi Neil deGrasse Tyson tarafından sunulan belgeseli hayranlıkla izleyeceksin. Bu belgesel sayesinde evrenin sırlarına, astrofiziğin ve ufuk açıcı kozmolojik bilgilerin şaşırtıcılığına vakıf olabilmek, en azından bu konuda bir adım atabilmek mümkün.

Yapımın tüm bölümleri ise şöyle:

 • Yıldızlara Ulaşmak
 • Unutulmuş Ataların Gölgeleri
 • Kayıp Yaşam Şehri
 • Vavilov
 • Kozmik Bağlantı
 • Bir Trilyon Dünyanın Adamı
 • Yeryüzünde Akıllı Yaşam Arayışı
 • Cassini’nin Fedakarlığı
 • Yalansız Büyü
 • İki Atomun Hikayesi
 • Yaşanabilen Bölgenin Geçici Lütfu
 • Antroposen Çağı
 • Yeni Dünyanın Yedi Harikası

Carl Sagan’ın sözünü ettiği “soluk mavi nokta” olan gezegenimize şöyle bir bakmak için Kozmos: Yeni Dünyalar (Cosmos Possible Worlds) belgeselini seyretmen nokta atışı bir tercih olur.

Gizemli Tarih: Göbeklitepe

Prof. Dr. Hikmet Kırık’ın sunumuyla dünyanın gözünü diktiği Şanlıurfa Göbeklitepe örenyeri hakkında şaşırtıcı, tuhaf ve dahası tüyler ürpertici gerçekler... 12.000 yıl önce avcı-toplayıcı topluluklar neden bir yerleşim kurdu? Göbeklitepe taş ve levhalarındaki hayvan sembollerinin anlamı ne? Historia abscondita diye isimlendirilmiş şu örtük ve bilinmeyen tarihe ışık tutan Göbeklitepe hakkında en özetleyici bilgilerle bu belgeselde karşılaşman mümkün.

Modern Dünya’nın Dehası: Friedrich Nietzsche

Martin Heidegger, uzun süren Nietzsche okuması seanslarının sonunda şöyle demişti: “Nietzsche beni mahvetti.” Hiç kuşkusuz Nietzsche sadece felsefe dünyasına değil tüm insanlık tarihine damga vurmuş bir kişilik.

Peki Nietzsche, Nazi partisine ilham kaynağı mı oldu? Eserlerinde batı ahlakını ve cemiyetini neden topa tuttu? Hayatının son döneminde akıl hastalığı mı yaşadı?

Bengi dönüş, üst-insan, aktif nihilizm, tragedya çağı gibi kavramlarla sansasyonel bir felsefe fikriyatı üretmiş düşünür hakkında bir sis perdesi mevcut. Bu belgesel de tüm bu sisi dağıtıyor ve filozof hakkında birçok önemli bilgi veriyor. Kitaplarının satmadığı, sağlığının kötüye gittiği, terk edildiği kötü dönemlerine de ışık tutulan belgeselde, filozof hakkında bilinen bilinmeyen pek çok bilgi yer alıyor.

Gelecek Dahi Robotlar

Robotların, yapay zekanın, bilişsel otomasyonun, linguistik ve sinirbilimsel kodlamadan hareketle ele alındığı bu belgesel izleyenlerin tüylerini ürpertebilir. Nasıl bir geleceğe gidiyoruz? Karanlık fabrikalar mümkün mü? Sıfır insan gücüyle işleyen bir üretim sarmalı tasarlanabilir mi? Robotlar hayatımızın neresinde olacak? Tüm bu sorulara ilişkin, verilere dayalı ve uzmanlardan alınmış yanıtlar bu belgeselde.

Kritik Anlar 4. Bölüm: Apollo 13

1970 yılının 11 Nisan’ında fırlatılan Apollo 13 aracını kumanda eden ekibin görevi aydaki Fra Maura kraterine güvenli bir şekilde iniş yapmak ve dünyanın uydusu hakkında bilgi edinmekti. Ancak beklenmeyen bir talihsizlik sonucu yerküreden yaklaşık 200 bin mil uzaklıkta oksijen tüplerinden biri infilak etti. Kritik Anlar isimli belgesel serisi de 4. bölümünde Apollo 13 mürettebatının yaşadığı destansı ve gerilim dolu mücadeleyi ekrana taşıyor. Film konusunda Gravity (2013) ya da The Astronaut’s Wife (1999) gibi uzayda geçen gerilim dolu seçenekleri tercih edenler bu belgeseli de ağzı açık seyredebilirler.

Gizemli Dosyalar: Karındeşen Jack

Jack the Ripper, daha yaygın bilinen lakabıyla Karındeşen Jack, bilindiği kadarıyla 5 kişinin katledilmesinden bizzat sorumlu cani bir katil. 19. yüzyılın sonlarında dehşet saçan ve bir cerrah olabileceği düşünülen gizemli kişinin sırrı günümüzde de tam anlamıyla çözülebilmiş değil. Peki o bir şehir efsanesi mi yoksa gerçekten yaşamış azılı bir seri katil mi? Eğer gerçekten yaşadıysa, tam olarak kim? Belgeselde Karındeşen Jack isimli bu katilin izi sürülüyor ve hakkında bilinmeyen bilgiler derlenip toplanıyor. Özellikle polisiye olayları hakkında bir dedektif gibi düşünmeyi sevenler bu belgeseli beğeniyle izleyecektir.

Mühendislik Harikaları 3. Sezon 6. Bölüm

Takipçileri, inovasyon ve görkemli teknolojik üretimin rol oynadığı yapı ve sistemleri inceleyen Mühendislik Harikaları serisini yakından bilir. Serinin bu bölümünde Güney Amerika’da boylu boyunca uzanan And Dağları’nı aşabilecek ve civardaki kuraklığı çözüme kavuşturabilecek bir kanal yapılmaya çalışılacak. Bu sistem başarıya ulaşacak mı? Bölgesel kuraklığın önüne geçilebilecek mi? Teknoloji meraklıları bu bölümü kaçırmasın.

Papara ile ultra keyifli YouTube deneyimi

Papara Cashback ile YouTube Premium ödemende harcadıkça nakit kazanabileceğini biliyor musun? Cevabın hayır ise seni Cashback programımız ile tanıştıralım. Cashback, Paparalıların en sevdiği hizmetlerden biri. Çünkü Papara Card ile yapılan harcamalarda anında nakit kazandırarak bütçeye destek oluyor. Sen de YouTube Premium’da, Netflix’te, Spotify’da, Exxen’de ve daha birçok anlaşmalı markada harcamalarını Papara Card ile yaparak anında Cashback kazanabilirsin.

Her ay YouTube Premuim’da yapacağın Papara Card’lı harcamanın %50’sini anında nakit kazanabilirsin. YouTube'da yaptığın harcamalardan her ay en fazla 15 TL nakit kazanabilirsin.

Cashback hakkında daha fazla bilgi almak istersen bu yazımızı tamamladıktan sonra ilgili içeriğimize göz atabilirsin.

Saniyeler içinde Paparalı ol

Paparalı olmak hem ücretsiz hem de kolay. Papara ile yapılan harcamalar ise keyifli ve de hesaplı. Şimdi sen de Papara hesabını saniyeler içerisinde ücretsiz oluşturarak aramıza katılabilirsin. 7/24 ücretsiz para transferinden fatura ödemelerine, İstanbulkart’a bakiye yüklemeden Oyun & Dijital Kod ödemelerine kadar aklına gelen tüm finans işlemlerini tek bir yerden ayrıcalıklı bir deneyimle gerçekleştirmek için aşağıdaki butona tıkla.