Yol gösteren, unutulmaz Mustafa Kemal Atatürk sözleri

Papara

İçindekiler

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkemiz için yaptıkları saymakla bitmez. Atatürk’ün mucizevi başarısının ardında ise şüphesiz eşsiz aklı bulunuyor. Söylediği sözlerle bizi zamandan ve mekandan bağımsız motive etmeyi başaran Atatürk, en zorlu anlarımızda bile bize yol göstermeye devam ediyor. Papara ekibi olarak Mustafa Kemal Atatürk’e olan sevgimiz, saygımız ve hayranlığımızı her fırsatta dile getiriyoruz. Atatürk’e olan hayranlığımızın altını çizmek için Atatürk’ün ceketini ofisimizin girişinde sergiliyoruz. Böylece her sabah birbirimize günaydın derken, bizi bugünlere getiren harika lideri anma şansı buluyoruz.

Atatürk’ün harika dehasını hatırlamak için bir bahaneye gerek yok ancak ölümünün 83’üncü yıldönümünde bile hâlâ geçerli olan ve yolumuzu aydınlatan Atatürk sözlerini hatırlamak için bugünün iyi bir fırsat olduğu düşündük. İşte Mustafa Kemal Atatürk’ün güncelliğini her zaman koruyan, yol gösteren sözleri.

Bu sene 10 Kasım’da Atatürk’ü anmak için hazırladığımız videoda, Atatürk’ün Türkiye’nin ilk özel bankası hakkında söylediklerine yer verdik. İmkânlar ne kadar kısıtlı olursa olsun, doğru yolda gidildiğinde başarının kaçınılmaz olduğunu kanıtlayan bu Atatürk sözü, bizim de en büyük motivasyonlarımızdan birisi:

“Sermayenin azlığına bakarak cesaretiniz kırılmasın! Böyle kurumlar için en kuvvetli sermaye, zekâ, dikkat, iffettir; teknik ve metodik çalışmasını bilmektir. Bu inançla işe sarılınız, mutlaka başarırsınız! Bu işte başarı kazanmayı, eğer şahsî bir onur meselesinden daha ileri, millî bir gurur, millî bir onur meselesi yaparsanız çalışmak için, amacınıza ulaşmak ve daha yükselmek için muhtaç olduğunuz ateşi, enerjiyi bol bol yüreklerinizde bulacaksınız.”

Atatürk, Türk gençliğine olan inancını her fırsatta dile getiren bir liderdi. Türk gençliğine cesaret veren bu sözler de, Atatürk’ün en önemli sözlerinden:

“Gençler! Cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.”

“Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız.”

Sadece gençler değil, çocuklara olan hayranlığını da gizlemeyen Atatürk, dünya üzerindeki ilk çocuklara özel bayramın da mimarı. İşte Atatürk’ün çocuklar için söylediği fazla bilinmeyen sözlerinden birisi:

“Çocukluk ne güzel… Çocuklar ne sevimli, ne tatlı yaratıklar değil mi? En çok hoşuma giden halleri nedir bilir misiniz? İkiyüzlülük bilmemeleri, bütün istek ve duygularını, içlerinden geldiği gibi açıklamaları.”

Kadın-erkek eşitliği konusunda güçlü adımlar atan ilk dünya liderlerinden birisi olan Atatürk’ün, kadınların daha özgür bir gelecek elde etmesi için de pek çok deyişi bulunuyor.

“Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.”

“Kadınlarımız ilim ve fen sahibi olacaklar ve erkeklerin geçtikleri bütün öğretim basamakların­dan geçeceklerdir. Kadınlar toplum yaşamında erkek­lerle birlikte yürüyerek birbirinin yardımcısı ve destekçisi olacaklardır.”

Hayatının son yıllarında yüzlerce başarının altında imzası olan Atatürk, sağlam temeller üzerine kurduğu fikirlerinin yıllarca geçerli olacağını öngörmüştü.

“Bir zamanlar gelir, beni unutmak veya unutturmak isteyen gayretler belirebilir. Fikirlerimi inkâr edenler ve beni yerenler çıkabilir. Hatta bunlar, benim yakın bildiğim ve inandıklarım arasından bile olabilir. Fakat, ektiğimiz tohumlar o kadar özlü ve kuvvetlidirler ki bu fikirler, Hint’ten, Mısır’dan döner dolaşır gene gelir, verimli sonuçları kalpleri doldurur.”

Ancak yine de, her zaman bilime ve kültüre büyük değer verdiğini de unutmamak gerekiyor.

“Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse, bilimi seçin.”

“Bir ulus sanattan ve sanatçıdan yoksunsa, tam bir hayata sahip olamaz.”

Atatürk, bugün hâlâ hayatımızın her alanında bize ışık tutmaya devam ediyor ve mirası yolumuzu aydınlatıyor. Saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz.