Yeni yıla yeni biri olarak girmen için 5 kolay tavsiye

Papara

İçindekiler

Yeni bir haftaya ya da yeni bir aya yeni planlarla başlamak hepimizin alışık olduğu bir durum. Her hafta başı başlanan diyetler buna en iyi örnek olabilir. Ama konu yeni bir yıl olunca, kendimize koyduğumuz hedefler de daha büyük olabiliyor. Kendini yenilemek için yeni yılı beklemek araştırmalara göre de iyi bir motivasyon sağlıyor. Bu motivasyonu boşa harcamamak için hayatını büyük ölçüde daha iyi bir noktaya getirebileceğin ve gerçekleştirmesi hiç de zor olmayan 5 yeni yıl hedefi belirledik. Şimdiden iyi yıllar!

1- Birikim yapmaya başla

Teoride harika bir fikir gibi görünse de, hâlâ pek çoğumuz birikim yapma konusunda kendimizi yeterince motive edemiyoruz. Yeni bir yıla başlarken, kendine küçük de olsa bir birikim hedefi koymak, kendini daha sorumluluk sahibi bir yetişkin olarak hissetmeni sağlayacaktır. Birikim yapmanın en temel kuralı ise harcamalarını iyi takip etmek. Paparalılar bilir; Papara uygulaması ile hangi kategoride ne kadar harcama yaptığını ayrıntılı grafiklerle takip edebilirsin. Üstelik Cashback ile Papara, sen tasarruf yapmak istemesen bile tasarruf yapmanı sağlar. Cashback sabit markaları üzerinde yaptığın harcamalardan kazandığın nakit miktarını ay sonunda Papara uygulamasında görebilirsin.

Ayrıca Papara'nın Birikim Hesabı özelliği sayesinde 10 adete kadar Birikim Hesabı açabilir, farklı hedeflerin için birikim yapmaya hemen başlayabilirsin. Düzenli birikim talimatı verebilir ya da istediğin zamanlarda, istediğin tutarı Birikim Hesabı'na aktarabilirsin.

2- Zihnini dinlendir

Son yılların en büyük trendlerinden birisi farkındalık meditasyonunun bu kadar popüler olması boşa değil. Büyük kurumsal şirketlerin bile çalışanlarına meditasyon dersleri vermeye başladığı zamanlarda yaşıyoruz. Zihnini temizlemek ve daha kaliteli bir hayat akışına sahip olmak için uzmanlar günde 10 dakika meditasyon yapmayı tavsiye ediyor. 1 Ocak 2021 sabahı, sen de seçeceğin bir meditasyon uygulamasıyla yeni yıla yenilenmiş bir şekilde girebilirsin. Meditasyon yapmak için motivasyon arıyorsan, dünya üzerindeki en popüler meditasyon uygulaması Headspace’in Netflix’e özel olarak hazırladığı Headspace: Meditasyon Rehberi’ni izleyerek işe koyulabilirsin. Netflix abonelik ücretinin yarısını anında kazanmak için, Netflix ödemelerini Papara Card ile yapmayı unutma!

3- Kendine bir kitap hedefi koy

Zihinsel olarak sürekli yeni bir şeylere adapte olmaya çalıştığın 2020 yılında kitap okumaya pek zaman ayıramamış olman çok normal ama yeni yılda durumun böyle olmasına gerek yok. Teknoloji sayesinde gözlerini kapatarak kitapları en iyi seslendirmenlerin sesinden dinleyebildiğin bu zamanlarda, ister sesli kitap olsun, ister basılı kendine aylık bir kitap hedefi koymak hem kendini daha iyi hissettirecektir hem de farklı alanlarda yeni şeyler öğrenmeni sağlayacaktır.

4- Yeni bir hobi edin

Oldukça monoton bir yılın ardından, yeni bir şeyler öğrenmenin verdiği heyecanı unutmuş olabilirsin. Daha önceden edinmeyi düşündüğün bir yetenek kesin vardır; yeni yıl ise bu yeteneğin üstüne düşmek için harika bir zaman. İnternet üzerinde yüzlerce online kurs varken tek yapman gereken ne istediğini bulmak. İster yeni bir enstrüman öğrenmek olsun, ister sulu boyada uzmanlaşmak, istersen yeni bir dans; yeni bir şeyler öğrenmenin kendini iyi hissetireceğini garanti ediyoruz.

5- Günde en az 10 bin adım at

Tüm sağlık uzmanlarının tavsiye ettiği günde 10.000 adım hedefine pandemi döneminde ulaşamamış olabilirsin, ama artık hangi güvenlik önlemlerini alman gerektiğini bildiğine göre, sağlıklı bir beden için yürüyüşlerini ihmal etmen için hiçbir sebep kalmadı. İyi seneler ve iyi yürüyüşler!

Koca bir yılı geride bıraktık. Bir yılda hayatında neler değiştiğine ve neler öğrendiğine bir dönüp bak deriz. Kendine neler kattığını tespit et ve geleceğine yön vermek için istersen yeni bir başlangıç yap. Bu arada yeni yıldan beklentilerin varsa yorumlarını da buraya bekliyoruz. Ayrıca, eğer Paparalı değilsen, yeni bir senede finansal özgürlükle tanışmayı unutma!

Keşfet