Yaz sıcaklarına harika çözüm: Evde yapabileceğin soğuk kahve tarifleri!

Papara

İçindekiler

Bu yıl mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıklarla karşılaştığımız bir yaz mevsimi geçiriyoruz ve görünüşe göre bir süre daha sıcaklarla boğuşmaya devam edeceğiz. Her zamankinden daha fazla sıvıya ihtiyacımız olan bu sıcak zamanlarda hem kendini yenilemen hem de içindeki gizli baristayı keşfetmen için sana harika birkaç ipucu vereceğiz. Evet, evde harika soğuk kahveler yapmak sandığından daha kolay; üstelik bazıları için ekipmana bile ihtiyacın yok! Eğer işleri biraz ilerletmek istersen de, Kahhve.com’dan yapacağın kahve ve kahve ekipmanı alışverişlerinden anında %10 nakit kazanmak için yapman gereken tek şey, ödemeni Papara Card ile yapmak!

Kolay ve lezzetli: Soğuk demleme kahve

Kahvecilerde “cold brew” adıyla aşina olduğumuz soğuk demleme kahve için tek ihtiyacın iri çekilmiş kahve çekirdeği ve kahveyi 20 saat boyunca demleyebileceğin sürahi gibi bir kap ve süzgeç.  Soğuk demleme kahvenin en güzel yanı ise, kahvenin sıcak suyla temas etmemesi sebebiyle asiditesinin ortaya çıkmaması ve mideyi rahatsız etmemesi. Yine aynı şekilde yavaş bir süreçte demlenen kahve, buzdolabında 5 güne kadar tazeliğini koruyabiliyor.

Yaklaşık 1 litre soğuk demleme kahve yapmak için 80-90 gram iri çekilmiş (french press boyutunda) kahveyi 1 litre su ile aynı kapta karıştır. Kabın kapağını kapat ve oda sıcaklığında 16-20 saat demlenmeye bırak. Daha sonra kahveyi ağzını kapatabileceğin bir kaba süzerek aktar ve buzdolabında sakla. İşlem tamam; soğuk demleme kahven hazır!

Soğuk demleme kahveyi ister buz ile karıştırıp iç, istersen en sevdiğin sütle karıştırıp kendine kafeini yüksek, içimi rahat bir latte yap.

Acı kahveciler buraya: Iced Americano

Iced americano, hem yapması çok kolay, hem de kahve tutkunlarının iştahını birkaç saatliğine doyuran harika bir yaz içeceği. Üstelik evde iced americano hazırlamak için bir espresso makinesine bile ihtiyacın yok; tabii ki varsa daha iyi sonuçlar alabilirsin. :)

Evde iced americano yapmak için son yıllarda oldukça popüler hâle gelen moka pot’u kullanabilirsin. İtalyanların yüzyıllardır kahve içmek için kullandıkları bu ocak üstü kahve demleme düzeneği, teorik olarak çok ilkel bir espresso makinesi! Moka potta hazırladığın iki shot (50-60 ml.) kahveyi bir avuç buzla doldurduğun bardağına dökerek dakikalar içinde harika bir iced americano hazırlayabilirsin.

Evde frappuccino: Dondurmalı soğuk kahve

Kahveni sütlü ve hafif şekerli seviyorsan, süt yerine dondurma kullanmak yaz ayları için harika bir fikir! Dondurmalı kahve yapmak için pek çok yöntem var. İstersen espresso üzerine birkaç parça buz ve iki kaşık vanilyalı dondurma ekleyerek acı ve tatlıyı aynı anda deneyimleyebilir, istersen soğuk demleme kahvenin üstüne dondurma ekleyerek bambaşka bir dondurmalı kahve deneyimi yaşayabilirsin.

Cesur hissediyorsan: Kahveli limonata

İki favori yaz içeceği, soğuk kahve ve limonata bir araya gelirse ne olur diye hiç düşündün mü; bilmiyoruz, ama birileri düşünmüş ve ortaya harika bir sonuç çıkmış! Kahvenin acılığıyla limonatanın ekşi/tatlı hissi birleşince ortaya hem göze hem de dile hitap eden serinletici bir içecek çıkıyor.

Evde kahveli limonata yapmak için en uygun kahve soğuk demleme yöntemiyle hazırlanmış kahve. Buzla dolu bir bardağın yarısını soğuk demlenmiş kahveyle doldurup geri kalanına hazır bir limonata karışımını bardağın kıyısından yavaşça dökerek harika bir görüntü elde edebilirsin. İstersen üstüne taze nane yaprağı ekleyerek ferahlık hissini bir üst seviyeye çıkarmak da mümkün!

Soğuk kahve için ihtiyacın olan her şey Kahhve.com’da!

Kahve ile ilgili tüm ekipman, farklı demleme tarzları için farklı kahveler ve daha fazlası için en güvenilir adres kahhve.com’da ister soğuk demleme seti, ister moka pot, istersen de damat tadına en uygun kahve çekirdeğini bulabilirsin. Üstelik Papara Card’ın ile yaptığın kahhve.com harcamalarından Cashback ile ayda 30 TL’ye kadar anında %10 nakit kazanarak! Hâlâ Paparalı değilsen, saniyeler içinde bir Papara hesabı oluşturup Cashback fırsatlarından anında faydalanmaya başlayabilirsin. Hemen ücretsiz Papara hesabı oluşturmak için aşağıdaki butona dokun.

Bu içerik 6 Ocak 2023 tarihinde güncellenmiştir. Kahhve.com Cashback programı sona ermiştir. Güncel Cashback markaları için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsin.
Cashback