Türkiye’nin ilk VR espor turnuvası Papara sponsorluğunda gerçekleşiyor!

Papara

İçindekiler

Bugüne kadar bilgisayar tabanlı oyunlarla adını duyduğumuz espor turnuvaları, teknolojinin gelişmesi ve gelişen teknolojilerin herkes için daha erişilebilir bir hâl alması ile yeni ve oldukça heyecan verici alt dallara ayırılıyor. VR espor da bunlardan biri. Son birkaç yıl dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenen VR espor turnuvaları, sonunda Papara sponsorluğuyla Türkiye’de de ilk kez gerçekleşiyor! 22 Mart 2021 tarihinde başlayacak Papara VR Espor Turnuvasının ayrıntıları yazının devamında, ama istersen önce VR tam olarak nedir, onu açıklayalım.

VR (Virtual Reality) nedir?

Türkçeye sanal gerçeklik olarak çevirebileceğimiz Virtual Reality, 2016 yılında Oculus ve HTC firmalarının piyasaya sürdüğü VR gözlüklerle bu teknolojiye bütçe ayıran herkesin kullanımına açıldı. Yepyeni bir görsel deneyim vaat eden VR teknolojisi, sanal gerçeklik gözlükleri sayesinde içinde bulunduğun fiziksel ortamdan görsel olarak tamamen soyutlanabilmeni sağlıyor. VR gözlüklerle 360 derecelik, neredeyse gerçek bir oyun deneyimi yaşaman mümkün. VR gözlüklerin her geçen gün daha fazla kişi tarafından kullanılmaları, bu alanda geliştirilen oyunların içeriklerini de doğal olarak artırdı; yakın gelecekte ise, sanal gerçeklik oyunlarının sıradan konsol oyunları kadar popüler olmaları bekleniyor.

Türkiye’de VR espor

Espor konusundaki oldukça iddialı ülkelerden biri olduğumuzu, Papara SuperMassive’in dünya çapındaki başarılarından biliyorsundur. VR espor dalında da ilk kulüpleşme adımları 2018 yılında Muğla’da atıldı. VR Gaming Room adıyla kurulan Türkiye merkezli ilk VR espor takımı, aynı zamanda VR oyunlar alanında nitelikli gamer’lar yetiştirmek amacıyla Jedi Akademi adlı bir altyapı merkezi de kurdu. 2019 yılında Avrupa ikinciliğine yükselen VR Gaming Room, bu spor dalının Türkiye’de daha fazla kişi tarafından benimsenmesi amacıyla VR Ritim Ligi'nin (VR Rhythm League) de kurucusu. VR Rhythm League’in son hamlesi ise Muğla’ya bağlı Menteşe Belediyesi’nin iş birliğiyle, Türkiye’nin ilk VR turnuvasını organize etmesi!

Papara VR Espor Turnuvası 22 Mart’ta başlıyor!

Türkiye’de ilk kez profesyonel anlamda VR sporcularını buluşturacak Papara VR Turnuvası, 22-26 Mart 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. VR tutkunlarının severek oynadıkları Beat Saber dalında gerçekleştirilecek turnuva, profesyonel ve amatör olmak üzere iki ayrı ana yarışmaya ev sahipliği yapacak. 200 yarışmacıya kadar katılım beklenen turnuvada toplamda 5.000 TL’lik bir ödül havuzu olacak.

Papara ile oyun dünyasından asla geride kalma! Esporun yakın gelecekte en çok takip edilen spor dallarından olacağının, hatta kendi alt dallarını yaratacağının farkındayız. Bu nedenle her fırsatta bu alanda ilerlemek isteyen organizasyon ve takımlara desteğimizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Paparalıların oyunlarla olan harika bağını desteklemek için ise Papara deneyimini oyuncu dostu bir dille tasarladık. Papara uygulaması ya da web sitesinden sadece birkaç adımda favori oyununa Dijital Kod (epin) ya da bakiye yüklemesi yapabilirsin, üstelik hiçbir işlem ücreti ya da komisyon ödemeden.

Paparalı ol

Oyun deneyimindeki satın almaları en kolay ve hızlı şekilde yapabilmek için saniyeler içinde ücretsiz bir Papara hesabı açıp, finansal özgürlük dünyasına katılabilirsin. Hemen bir Papara hesabı açmak için aşağıdaki butona dokun.

Haberler