Başarıyla üye oldunuz Papara Blog
Great! Next, complete checkout for full access to Papara Blog
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Türkiye’de finansal teknolojilerin geleceği

Türkiye’de finansal teknolojilerin geleceği

. Okuma süresi: 2 dk

Teknolojik gelişmeler insan hayatını yüzyıllardır kolaylaştırıp, iyi anlamda değiştiriyor. İnternet devriminden sonra ise bu değişimin hızı hayal edilemeyecek ölçüde arttı. Hayatımızın her alanını etkileyen harika teknolojiler, doğal olarak para ve finans hizmetlerini de etkiliyor, fakat güvenliğin en ileri seviyede olması gereken bir alan olduğu için, finansal teknolojilerin gelişimi geri kalan her şey kadar hızlı görünmüyor olabilir. Türkiye, bankacılık ve finansal teknolojiler denince akla ilk gelen ülkelerden birisi. Yeni nesil finansal çözümler konusunda kayda değer girişimler çıkaran ülkemizin en büyük FinTech girişimi olmaktan gurur duyuyoruz.

Hız çağına uygun olarak, Papara’yı klasik bankacılık sistemlerinin getirdiği kısıtlamalar olmadan finansal işlemlerini özgürce ve kolayca halledebilmen için geliştirdik ve geliştirmeye devam ediyoruz. Finansal teknolojiler dünyasındaki trendleri yakından takip ederek Papara’yı sürekli geliştirip güncellemek öncelikli hedefimiz. Bu yazımızda, Türkiye’de finansal teknolojiler, diğer adıyla FinTech alanında gelecekte bizi nelerin beklediğinden bahsedeceğiz.

Bankaya gitmek tarih oluyor

Eğer 30 yaşının altındaysan, şubesiz bankacılık senin için zaten bankacılığın normal işleyişi olabilir. Hem bankalar hem de kullanıcılar için daha kârlı bir iş modeli olan şubesiz bankacılık, son birkaç senedir pek çok kişinin tercih ettiği bir bütçe yönetim sistemi. Henüz bir bankanın sunduğu tüm hizmetleri şubesiz bankacılık sistemiyle çalışan servislerden alamıyor olabilirsin, ama büyük ihtimalle birçoğuna hiç ihtiyacın da olmamıştır. Bankalar ve finansal teknoloji şirketleri bu durumun farkında olduğu için, tüm geliştirmelerini toplumun büyük bölümünün bankacılık sistemine dahil olmadan yapabilecekleri işlemler üzerinde yoğunlaştırıyorlar. Yakın gelecekte hiç şubesi olmayan tamamen dijital bankalar görürsen hiç şaşırma.

Papara da, işleyiş açısından şubesiz banka modeline en yakın finansal teknoloji servislerinden birisi. Tabii ki bir bankacılık sistemi üzerinden çalışmadığı için, Papara’da hiçbir sınır yok; istediğin saatte EFT yapabilir, ister IBAN’a ister telefon numarasına istediğin saatte EFT yapabilirsin, üstelik hiçbir işlem ücreti, kart aidatı ya da hesap ücreti ödemeden. Kısacası, geçmişte bir bankaya ihtiyaç duyulan pek çok şeyi, bir kez bile şubeye gitmeden, hiçbir ücret ödemeden ve daha özgür bir şekilde Papara ile halledebilirsin.

Para form değiştiriyor

Para denince aklına hâlâ kağıt ya da madeni para gelenlerden misin, bilmiyoruz. Öyleyse bile, yakın zamanda durumun değişeceği kesin. Son birkaç ayda cüzdanından kaç defa para çıkardığını bir düşünürsen, büyük ihtimalle aklına pek bir anı gelmeyecektir, çünkü artık tüm harcamalarımızı ya dijital olarak ya da kart ile yapıyoruz; tabii ki mümkünse temassız olarak. Finansal teknolojilerin gelişmesiyle, paranın tamamen elektronik bir forma bürüneceği kesin, üstelik andığın kadar uzun vadede olacak gibi görünmüyor. Örneğin İsveç, 2025’e kadar tamamen elektronik bir para düzenine geçmeyi hedefliyor, çünkü ülkenin yüzde 80’i halihazırda tüm ödemelerini internet üzerinden ya da banka/kredi/e-para kartlarıyla yapıyor. Finansal hareketliliğin tamamen parasız ve temassız olduğu bir yakın gelecekte, ödeme yapmak için kartlara bile ihtiyaç duymayabiliriz. Örneğin Papara ile, şimdiden telefon kamerasını kullanarak QR kod ile ödeme gönderip alabiliyorsun, gelecekte nelerin mümkün olabileceğini hayal etmek sana kalmış :) Henüz Papara’nın son finansal teknolojileri kullanan özgürlüklerle dolu dünyasına katılmadıysan, yapman gerekenler çok kolay! Papara hesabını hemen oluşturmak için tıkla ve saniyeler içinde bir Paparalı ol, üstelik ömür boyu hiçbir ücret ödemeden!