Tüm öğretmenlerimizin günü kutlu olsun!

Papara

İçindekiler

Hepimizin hayatında sayabileceği önemli kişiler vardır ancak kişiliğimizin oluşmasında en büyük etkiye sahip kişilerden olan öğretmenlerimizin yeri bir başka. Eminiz senin de hayatında önemli bir yeri olan pek çok öğretmenin olmuştur. 24 Kasım, hayatımızda olan ya da olmayan tüm öğretmenleri hatırlamak ve onlara teşekkürlerimizi iletmek için harika bir fırsat.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün başöğretmen sıfatını aldığı gün olan 24 Kasım, Atatürk’ün ölümünden yıllar sonra, 1981 yılında Öğretmenler Günü olarak kutlanmaya başlandı. Türkiye’de öğretmen denildiğinde akla gelen ilk insanın Mustafa Kemal Atatürk olmasının en büyük sebeplerinden birisi de bu. Tüm ülke halkına mucizevi bir eğitim devrimi yaşatan Atatürk’ün, bu görevi emanet ettiği öğretmenlere verdiği değer çok büyüktü. Biz de bu Öğretmenler Günü’nü başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretmenlere verdiği değeri göstermek için söylediği sözler ile kutlamak istedik.

Atatürk’ün öğretmenler için söylediği önemli sözler

başöğretmen Atatürk

Genç bir cumhuriyetin en önemli yapı taşının öğretmenler olduğunun farkında olan Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğini öğretmenlerin şekillendireceğini şu sözlerle dile getirmişti:

“Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır…”

“Yeni kuşak, en büyük cumhuriyetçilik dersini bugünkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır.”

Kadın - erkek eşitliğine büyük önem veren Atatürk, öğrenimde eşitliğin önemini her fırsatta dile getiriyordu.

“Öğretmenler! Erkek ve kız çocuklarımızın, aynı suretle bütün tahsil derecelerindeki talim ve terbiyelerinin pratik olması mühimdir. Memleket evlâdı, her öğrenim aşamasında ekonomik hayatta verimli, etkili ve başarılı olacak surette donatılmalıdır.”

“Öğretmenler! Erkek ve kız çocuklarımızın, aynı şekilde bütün öğretim basamaklarındaki eğitimleri uygulamalı olmalıdır. Yurt evladı, her öğrenim basamağında, ekonomik hayatta başarılı, iz bırakan, eser sahibi olacak şekilde bilgilerle donatılmalıdır. Ulusal ahlâkımız, çağdaş esaslarla ve hür fikirlerle artırılmalı ve takviye olunmalıdır. Bu çok mühimdir, bilhassa nazarı dikkatinizi çekerim… Sizin başarınız Cumhuriyetin başarısı olacaktır.”

başöğretmen Atatürk

Tabii ki Atatürk’ün öğretmenler kadar öğrencilere de önem verdiğini biliyoruz.

“Öğrenci ne yaşta ve sınıfta olursa olsun, onlara geleceğin büyükleri gözüyle bakacak ve öyle davranacaksın.”

Atatürk’ün öğretmenlere verdiği görev, sadece öğrencilerle sınırlı değildi.

“Öğretmenler her fırsattan istifade ederek halka koşmalı, halk ile beraber olmalı ve halk, öğretmenin çocuğa yalnız alfabe okutur bir varlıktan ibaret olmayacağını anlamalıdır.”

Koca bir ülkeyi felaketin eşiğinden döndüren Atatürk, öğretmenlerin değerinin en üst seviyede olduğunu her fırsatta dile getirmiştir.

“Okullarda öğretim vazifesinin güvenilebilir ellere teslimini, ülke çocuğunun, o görevi kendine hem bir meslek, hem bir ülkü sayacak üstün ve saygıdeğer öğretmenler  tarafından  yetiştirilmesini sağlamak için öğretmenlik, diğer serbest ve yüksek meslekler gibi, aşama aşama ilerlemeye ve  her  halde zenginlik sağlamaya uygun bir meslek hâline getirilmelidir. Dünyanın her tarafında öğretmenler, insan toplumunun en özverili ve  saygıdeğer unsurlarıdır.”

“Unutmayınız ki, Cumhurbaşkanı bile sınıfta öğretmenden sonra gelir.”

Hayatını değiştiren ve kişiliğini şekillendiren öğretmenlerine bir telefon kadar yakında veya bir tık kadar sosyal medya uzağında olduğunu unutma. 😊 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun!