Temassız ödeme nedir?

Papara

İçindekiler

Yaklaşık iki yıldır tüm dünyada görülen en kapsamlı ortak yönelim temassız ödeme alanına oldu. Yakın bir geçmişte hayatımıza giren temassız ödemeler, başlarda öncelikli tercih değilken şu anda durum tam tersi. Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını günlük alışkanlıklarımızı değiştirmekle kalmadı, harcama alışkanlıklarımızı da etkiledi. Birçoğumuz harcamalarımızı internetten yaptık, yüz yüze gerçekleştirmemiz gereken ödemelerde ise tedbirli olmak amacıyla temassız ödeme yöntemlerine yöneldik.

Peki, temassız ödeme nedir?

Temassız ödeme, bir harcama için ödeme yapacağın zaman ödeme aracın ve POS cihazı arasında gerçekleşecek işlemin temas edilmeden yapılmasıdır. Güvenli ve hızlı olan bu ödeme yöntemi oldukça pratiktir. Ayrıca ödemelerini temassız yapmak için birçok farklı yönteme ve seçeneğe sahip olursun. Kredi kartı, banka kartı, QR kod ile ödeme, akıllı telefonlar ve NFC destekli cihazlarda kolayca temassız ödeme yapabilirsin.

Temassız ödeme nasıl yapılır? Avantajları nelerdir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi temassız ödeme işlemleri ödeme aracının (kredi/banka kartı olabilir) POS cihazına hiçbir şekilde temas edilmeden, doğrudan gerçekleştirilmesiyle yapılır. Eğer kredi ya da banka kartı kullanıyorsan yapman gereken tek şey kartını POS cihazında yaklaştırmak; ödemen 1-2 saniye içinde yapılmış olur. Zamandan tasarruf etmeni sağlarken temastan kaçınarak bulaşıcı hastalık riskini de ortadan kaldıran temassız ödemelerin bir diğer avantajı da güvenli olması. Diğer kartlı ödemelerde olduğu gibi şifre girmene gerek kalmaz, işlemlerin saniyeler içinde gerçekleşir.

Temassız kartlar ve QR kod ödemeleri güvenli midir?

Temassız ödemeli kredi/banka kartları kolay kullanımının yanı sıra oldukça da güvenlidir. Öncelikle temassız kartlar, teknolojinin getirdiği bilgi birikimi ile tasarlanmış olup, yüksek güvenlik özelliklerini içerisinde barındırır. Bir diğer yandan fiziksel harcamalarında kartını kimseye vermene gerek kalmaz; şifre girme gibi bir durum olmadığından şifrenin görülmesi yüzünden de endişe etmen de gerekmez. Kısaca şifre çalınması gibi durumlar temassız ödeme yöntemiyle ortadan kalkar.

Papara Card’lar ve Papara QR Kod

Harcama yöntemlerinin yeni bir boyut kazanmasıyla hepimizin gözdesi haline gelen temassız ödemeler için Papara yanında. Papara’nın sana ücretsiz olarak sunduğu Papara Card ile ödemelerini temassız olarak gerçekleştirebilirsin. Ayrıca yönetimi oldukça kolay olan Papara Card’lar ile yaptığın harcamaları ayrıntılı grafiklerle kategori bazlı takip edebilir, limitlerini de kendin belirlersin. Kart dışında Papara’nın temassız ödemeler için sunduğu bir diğer hizmet ise Papara QR kod. Papara QR kod ile İstanbul’daki 2.200 adet takside ve aralarında simitçiler, market zincirleri, seyyar satıcılar, kitabevleri gibi birçok farklı kurum yer aldığı pek çok işletmede ödemelerini güvenli ve hızlı yapabilme imkânın da var. Unutmadan, Papara Card’lar Cashback ile harcadıkça nakit ne kazandırır. Eğer hâlâ Papara’nın eşsiz kartlarından birine sahip değilsen ya da Papara hesabın yoksa zaman kaybetme aşağıdaki butona dokun ve avantajlarla dolu finansal bir deneyimin tadını çıkar.

Papara Sözlük