Temassız ödeme nedir? Nasıl çalışır?

Papara

İçindekiler

Hayatın temposu sürekli artıyor. Artan bu tempo içinde neye ne kadar vakit ayırdığımız gittikçe daha fazla önem taşıyor. Halledilmesi gereken işler, zaman ayırmak istediğimiz uğraşlar ya da vakit geçirmek istediğimiz insanlar varken, en basit iş için bile dakikalarca oyalanmak bazen sabrımızı zorluyor. Uzun sıralarda, kasa ve banko önlerinde beklemek çileye dönüştükçe bazı rutin işleri halletmenin daha pratik yollarını arıyoruz. Temassız ödeme özelliği, bu gibi durumlarda harcadığın zamanı en aza indirmek amacıyla geliştirilmiş bir ödeme yöntemi.

Temassız ödeme nedir?

Temassız ödeme, kartın POS cihazına temas etmesine gerek kalmadan ödemenin yapılmasını sağlayan bir yöntemdir. Kartını POS cihazına sadece yaklaştırman yeterlidir. Cihaza herhangi bir şifre girmene ya da kartı takıp çıkarmana gerek kalmadığı için işlem çok kısa sürede tamamlanır. Kısaca temassız ödeme, sana zaman kazandırır.

Kartlara ek olarak bazı mobil cihazlarla da temassız ödeme yapmak mümkün. Bunun için cihazında NFC (Near Field Communication) yani “yakın alan iletişimi” özelliği bulunması gerekir.

Temassız kart ücretsiz

Uzun bir market kuyruğu düşün. Ürünlerin kasadan geçmesi zaten zaman alırken bir de kartı görevliye vermek, kartın POS cihazına takılması, cihazın şifre istemesini beklemek, şifre girişi, alışverişin onaylanması, fişleri çıkışı derken bazen sen de markete girdiğine pişman oluyor musun? Üstelik senden önceki müşterinin aynı işlemleri yapmasını uzun uzun izlemişken... Bir de sıradakilerin çoğunun kartla temassız ödeme yaptığını düşünelim. Ürünler kasadan geçiyor. Kartı sana uzatılan POS cihazına yaklaştırıyorsun, ödeme gerçekleşiyor ve fişini alıp gidiyorsun. İşte bu kadar basit. İşlemin böyle kısa sürmesinin sadece seni değil, senden sonraki müşterileri de çok mutlu edeceğine emin olabilirsin.

Temassız ödeme nasıl çalışır?

Temassız ödeme özelliğine sahip kartlarda Wi-Fi sembolüne benzeyen temassız ödeme logosu bulunur. Eğer kartın bu özelliği desteklemiyorsa, önce kartı aldığın kurumla iletişime geçmeli, kartını yenilemelisin. Temassız ödeme logosu gördüğün her noktada temassız ödeme özelliği bulunan kartını ya da NFC özellikli cihazını kullanabilirsin.

Eğer mobil cihazla ödeme yapacaksan, kartı aldığın kuruluşun mobil uygulamasını indirmen, giriş yaptıktan sonra ödemeler kısmından “Mobil Ödeme” seçeneğini aktifleştirmen gerekir.

Temassız ödeme

Papara da temassız ödeme sistemini destekler. Temassız özelliği olan Papara Card'ını kullanabilmek için ilk kartlı alışverişini şifreni girerek temaslı olarak gerçekleştirmen gerekir. Bu ilk alışverişin ardından kartın temassız alışverişe açık hale gelir.

Temassız ödeme güvenli mi?

Kolay ve hızlı bir şekilde ödeme yapmayı sağlayan temassız ödeme sistemi radyo frekanslarıyla çalışır. Kartında bulunan çipe bağlı anten, POS cihazındaki okuyucuyla iletişime geçerek işlemin gerçekleşmesini sağlar.

Diğer tüm kartlardan farklı olarak Papara Card'ının ana bakiyesini sen belirlersin. Zira Papara bir kredi kartı değil, yeni nesil bir finansal çözümdür. Papara Card'ına temassız ödeme için ikinci bir limit koyarak, kartın ana bakiyesini koruma altına alabilirsin. Temassız ödeme şifresiz işlem limiti 1 Temmuz 2022 itibarıyla 750 tl olarak sınırlandırılmıştır. Limiti aşan her tutardaki ödeme, az ya da çok fark etmeksizin, senden kart şifresi ister. Bu sistem temassız ödemeyi güvenli hale getirir.

Papara Card Temassız Ödeme

Temassız şekilde yaptığın her kart işlemi, diğer ödeme şekillerinde de olduğu gibi kayıt altındadır. Temassız ödemelerini güvenle yapabilirsin!

Dolayısıyla temassız ödeme özelliğine sahip Papara Card'ını gönül rahatlığıyla kullanabilir, alışverişlerini daha kısa sürede, kolay ve güvenilir şekilde yapabilirsin.

Papara Sözlük