Swift kodu nedir? Swift işlemi nasıl yapılır?

Papara

İçindekiler

Selam Paparalı! Para gönderme ya da para transferi işlemlerinde bazı bankacılık ve finans terimleri ile karşılaşıyor olabilirsin. Birçoğunu mutlaka biliyorsun, bazılarına ise daha önce işlem gerçekleştirmediğin için biraz uzaksın. Bu yazımızda Swift kodu nedir sorusu üzerinde duruyor ve ödeme işlemleri serimize devam ediyoruz. Bankacılık ve ödeme sistemleri biraz karmaşık konular, Papara olarak bu tür konuları senin için hem aydınlatmak hem de sunduğumuz eşsiz hizmetlerle tanıştırmak için buradayız. Swift ne demek, swift kodu nedir, swift kodu öğrenme sorularının yanıtı için doğru yerdesin. Hazırsan, swift kodu ve swift işlemlerinin detaylarını anlatmaya başlayalım!

ilgili içerik: EFT ile havale arasındaki fark nedir?

Swift nedir?

Kelime olarak açılımı Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication olan Swift, yurt içinde ya da yurt dışındaki bankalar arası döviz transferini ifade eden terimdir. Yurt dışı ticaretinin gelişimiyle birlikte yapılan para transferleri de önem kazandı, güvenli bir şekilde para transferinin gerçekleştirilmesi için de yeni sistemler oluşturuldu. Swift işlemi ile yurt dışı para transferleri daha hızlı, takibi kolay ve güvenli hale geldi.

Swift kodu nedir?

Swift kodu banka müşterilerinin döviz hesaplarına para transfer edebilmelerini sağlayan uluslararası koddur. Swift kodu ile tüm ülkelerde bulunan bankalar arasında para transferi işlemlerini gerçekleştirebilirsin. Herhangi bir bankaya döviz transferi yapacaksan swift kodunu mutlaka bilmen gerekir.

Swift kodunu oluşturan sayıların anlamları aşağıdaki gibidir:

 • Banka kodu: ilk 4 karakter
 • ISO ülke kodu: 5. ve 6. karakter
 • Yerel kod: 7. ve 8. karakter

Swift ile para gönderme işlemi nasıl yapılır?

Swift ile para göndermek için öncelikle parayı göndereceğin bankanın swift kodunu öğrenmelisin. Bu kodu internetten ya da bankaların telefon bankacılığı hatlarını arayarak öğrenebilirsin. İnternet bankacılığı kullanarak swift yapacaksan 8 ya da 11 haneli swift kodunu ve göndermek istediğin para miktarını girerek kolaylıkla işlemini gerçekleştirebilirsin.

Swift işlemi için ihtiyacın olacak bilgiler şunlardır;

 • Alıcının adı ya da şirketin adı
 • Alıcı bankanın swift kodu
 • Alıcı hesap numarası ya da IBAN numarası
 • Alıcı banka adı ve şehir bilgisi

Swift ücreti ne kadar?

Yurt içi ve yurt dışındaki bankalara göre swift ücretleri farklılık gösterebilir. Swift ücreti ayrıca mobil bankacılık, internet bankacılığı, şubeden gönderme ya da telefon bankacılığı işlemlerine göre de değişiklik gösterir. Mobil bankacılık aracılığıyla yapılan işlemlerde Swift ücreti daha düşüktür.

Swift ile para transferi ne kadar sürer?

Swift işleminin tamamlanması yani paranın ilgili hesaba gönderilmesi işlemi genellikle 2 ya da 3 gün sürer. Bu durumu gün içerisinde bankanın mesai saatlerine göre yaparak gönderim süresini minimuma indirebilirsin. 16:45 ya da 17:00 öncesinde verilen talimatlarda süre 2 güne düşebilir. Mesai sonrası verilen talimatlarda işlem süresi genellikle 3 güne çıkar.

Papara’da döviz işlemleri yapabilirsin

Papara’da sadece Türk Lirası hesabı yoktur. Dolar, Euro ve Sterlin hesapları da vardır. Tıpkı TL hesabın gibi Dolar, Euro ve Sterlin hesabını da saniyeler içinde ücretsiz olarak oluşturabilirsin. Üstelik aylık ya da yıllık hiçbir işletim ücreti olmadan. Papara’da hesaplar arası geçiş de çok kolaydır. TL hesabından döviz hesaplarına dilediğin an geçiş yapabilirsin, hem de tek bir adımda.

Papara’da döviz hesabı nasıl açılır?

Papara'da 18 yaşından büyük, onaylı veya sözleşmeli hesabı olan herkes döviz hesabı açabilir. Eğer hesabın onaysız ise birkaç dakikanı ayırıp onaylı veya sözleşmeli hesaba geçebilir, Papara’nın senin için geliştirdiği ayrıcalıklı ürün ve özelliklerden faydalanmaya başlayabilirsin. Anlaşmalı birçok marka ve kategoride Papara Card ile yapacağın harcamalarda Cashback ile harcadıkça nakit kazanabileceğini de hatırlatırız. Onaylı veya sözleşmeli hesaba nasıl geçiş yapacağını ilgili yazımızdan öğrenebilirsin. Şimdi gelelim Papara döviz hesabın ile neler yapabileceğine.

İlgili içerik: Onaylı ve sözleşmeli hesaba geçmenin avantajları

Papara döviz hesabının sunduğu kolaylıklar

Papara döviz hesabın ile en iyi kurlar üzerinden alım/satım işlemi gerçekleştirebilir ve 7/24 ücretsiz döviz transferi yapabilirsin. İşte madde madde Papara döviz hesabın ile yapabileceklerin.

Döviz hesabına para yatırma: Papara döviz hesabını açtığına göre sırada hesabına para yatırmak kaldı. Papara TL hesabında olduğu gibi Papara döviz hesabındaki işlemleri de çok pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsin. Hesabına para yatırmak istediğinde işlemini havale veya EFT ile kolayca gerçekleştirebilirsin.

Döviz hesabından para çekme: Eğer hesabından para çekmek istiyorsan bunun için Papara hesabındaki döviz bakiyeni Çek/Yatır sekmesine gelip, Çek kısmından banka döviz hesabını seçerek gerçekleştirebilirsin. Papara hesabından banka hesabına döviz çekme işlemi ücretsizdir ve Papara hesabından döviz çekme işlemi gerçekleştiğinde bilgilendirilirsin. Papara Dolar, Euro ve Sterlin hesabına hangi bankalar üzerinden havale veya EFT yapacağını öğrenmek istersen döviz işlemleri sayfasından ayrıntılara ulaşabilirsin.

Döviz alış/satış işlemleri: Papara döviz hesabın ile döviz alış/satış işlemlerini oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsin. Bunun için takip etmen gereken adımlar şöyle;

 • Ana sayfadaki TL hesabından döviz hesabına geç,
 • Al/Sat butonuna dokun,
 • Almak ya da satmak istediğin tutarı gir ve işlemini Papara’nın anlık bulduğu en iyi kurlar üzerinden anında gerçekleştir. Hepsi bu!
Alış ve satış işlemleri sonucunda, çevrilen tutarlar TL bakiyenden düşülür veya TL bakiyene eklenir. Döviz alış/satış işlemlerinde alınan kambiyo vergisi ise %0.2’dir. Kambiyo ne demek diyorsan, senin için kısaca bahsedelim. Ticari senet anlamına gelen yani nakit para yerine geçen ve her türlü senetlerin alım/satımını ifade eden terimdir. Bir diğer yandan ki ayrı ülkenin paralarının birbirleri ile değiştirilmesine denir.

Döviz transferi: TL hesabında olduğu gibi Dolar, Euro ve Sterlin hesaplarında da transfer işlemleri oldukça pratiktir. Döviz hesaplarından Paparalı yakınlarına 7/24 ücretsiz ve ışık hızında para gönderebilirsin, üstelik rehberden isim seçme kolaylığı ile. Nasıl yapacağım, diye soruyorsan işte takip etmen gereken adımlar,

 • Ana sayfadan döviz hesabını seç,
 • Para Transferi sekmesinden Para Gönder adımına geç,
 • Para göndermek istediğin kişiyi rehberinden seç veya Papara numarasını gir,
 • Başkasının banka hesabına para göndermek istersen IBAN bilgisi gir ve transferini anında gerçekleştir.
Döviz gönderdiğin kişinin Papara hesabı yoksa, Papara hesabı oluşturması için gönderdiğin kişiye bir SMS gönderilir. Gönderdiğin kişi Papara hesabını ücretsiz olarak oluşturduktan sonra gönderilen döviz tutarı alıcının hesabına anında transfer edilir. 

Papara en iyi deneyim için her zaman yanında!

Papara finansal özgürlükler konusunda ister Türk Lirası olsun, ister döviz hesapları olsun her zaman yanında. Şimdi sen de Papara hesabını ücretsiz ve saniyeler içinde oluştur; yeni, ayrıcalıklı ve eşsiz bir deneyimin tadını çıkar. Papara ile,

 • 7/24 ücretsiz para transfer et
 • Papara Card’ı her yerde kullan
 • Cashback ile harcadıkça nakit kazan
 • Aylık hesap ile bütçeni yönet
 • Fatura, İstanbulkart ve oyun & e-pin ödemelerini gerçekleştir
 • Bağış yap
 • Harcamalarını bölüştür
 • İnternet harcamaların için tek kullanımlık Hayalet Sanal Kart oluştur
 • Sevdiklerine Hediye Kartı armağan et
 • Abonelikler ile platform üyeliklerini yönet

Bu özellikler ve çok daha fazlası için aşağıdaki butona dokun ve aramıza hemen katıl.

Papara Sözlük