Başarıyla üye oldunuz Papara Blog
Great! Next, complete checkout for full access to Papara Blog
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Spotify’da dinleyebileceğin en ilgi çekici podcast’ler burada!

Spotify’da dinleyebileceğin en ilgi çekici podcast’ler burada!

. Okuma süresi: 3 dk

İlk olarak 2004 yılında ortaya çıkan bir şey olsa da, podcast kavramı son birkaç seneye kadar pek çoğumuzun hakkında fikir sahibi olmadığı bir şeydi. Spotify’ın son yıllarda yaptığı podcast atılımları, sonunda yeni çağın radyosunu doğurmuş oldu. Bugün, tüm dünyada her türden binlerce program, her gün milyonlarca kişi tarafından dinleniyor. Spotify’ın hedefi ise, podcast konusunda rakipsiz bir konuma gelmek gibi görünüyor. 2020 yılı, podcast’lerin tüm dünyada her zamankinden daha popüler bir konuma geldiği bir yıl oldu. Bunun ardında pek çok sebep var, ama dünya çapında en çok dinlenen podcast türlerine baktığımızda, koronavirüs salgınının bunda büyük bir etkisi olduğunu görüyoruz.

İşte 2020 yılında dünyanın farklı yerlerinde en çok ilgi gören podcast yayınları

2020, tüm dünyanın pek de harika anılarla hatırlayacağı bir yıl değil. Salgın nedeniyle neredeyse tüm dünyanın bir süre evlerinden dışarıya zorunda kalmadıkça adım atmadığı bu yılın insanlık üzerindeki etkisini podcast listelerine baktığımızda da görüyoruz. Akıl sağlığı üzerine yapılan podcast yayınları, Spotify’da bu sene en çok dinlenen türler arasında. Meditasyonlar, özsevgi ve sakinleşme üzerine kaydedilmiş podcast programları en çok Güney Amerika, Asya ve Kuzey Avrupa ülkelerinde dinlendi.

2020 yılında dünya genelinde en çok dinlenen podcast programı ise eski ABD First Lady’si Michelle Obama’nın hayatın her alanına değinmeye çalıştığı son projesi “The Michelle Obama Podcast” oldu. İngilizce’ne güveniyorsan, bir bölümü ortalama 45 dakika süren The Michele Obama Podcast’e kesinlikle bir şans vermelisin!

Spotify abonelik ücretini yarıya indir!

Spotify Premium ile, podcast’leri hiç reklamsız ve süre limiti olmadan dinlemek için ödeme yöntemi olarak Papara Card’ı seçmeyi unutma, çünkü Paparalılar, Spotify abonelik ücretinin yarısını anında geri kazanıyorlar! Hâlâ Paparalı değilsen, saniyeler içinde bir Papara hesabı oluşturup tüm Cashback fırsatlarından yararlanmaya başlayabilirsin; üstelik hiçbir ücret ödemeden! Hemen bir Papara hesabı oluşturmak için tıkla!

Spotify’da dinleyebileceğin en ilgi çekici Türkçe Podcast’ler

Türkiyeli kullanıcıların Spotify podcast dinleme alışkanlıkalrına baktığımızda, daha çok bilgilendirici programları görüyoruz, ama listenin en üstünde yer alan podcast serisi yıllardır hep aynı: “OTarz Mı?”. Bundan 6 sene önce bir radyo programı olarak başlayan O Tarz Mı?, her bölümde dinleyicilerden gelen sorulara Can Bonomo, Can Temiz, Bengi Su Apak, İsmail Türküsev ve Can Sungur, kelimenin tam anlamıyla “boş” muhabbet eşliğinde pek işe yaramayan çözümler üretiyor. Her bölümü yaklaşık bir saat uzunluğunda olan O Tarz Mı?, sıradışı mizahıyla seni güldürebilecek en iyi podcast’lerden biri.

Spotfiy Türkiye’de dinleyebileceğin en harika podcast’lerden bir diğer, karantina döneminde yayına başlayan “Soru Cevap” programı. Usta oyuncu Ferhan Şensoy’un kıvrak zekasıyla gelen sorulara seri ve esprili yanıtlar verdiği Soru Cevap, ortalama 10 dakikalık bölümleriyle seni hızlı bir “güldürürken düşündürme” maratonuna çıkaracak.

2020’nin en çok dinlenen podcast’lerinden bir diğeri ise, Mirgün Cabas’ın pek çok podcast serisine kıyasla dinlemesi daha kolay olan “Nasıl Gidiyor Karantina?” oldu. Haftada birkaç bölüm üst üste yayınlanan podcast serisinde, farklı alanlarda başarılı isimlerin karantina süreçlerine tanıklık ettik. Nasıl Gidiyor Karantina?, yeniden evlere kapandığımız şu günlerde, yalnız olmadığını hissetmek için harika bir seçenek.

Mirgün Cabas, aynı zamanda Türkiye’nin en bilgilendirici podcast içeriklerinden birisinin de arkasındaki iki isimden birisi. Spotify Türkiye’de oldukça büyük bir dinleyici kitlesi bulunan “Nereden Başlasam?”da, Can Kozanoğlu ve Mirgün Cabas, bambaşka dallarda kendilerini kanıtlamış isimlere, uzmanlaştıkları alana ilgi duyan dinleyicilerin nasıl bir yol izlemesi gerektiğini soruyor. Yeraltı edebiyatından Türk sinemasına, modadan arkeolojiye pek çok farklı konuda uzman ağırlayan “Nereden Başlasam?” tam bir ilham alma programı.

İlgili çekebileceğini düşündüğümüz son podcast önerimiz ise, diş hekimliğini bırakıp reklamcılık dünyasına atılan Deniz Dülgeroğlu’nun, bu defa eğlenceli bir dille amatör bir terapistliğe soyunduğu “Merdiven Altı Terapi”. Her hafta varoluşsal bir soruna kendi hayatından örnekler vererek çözümler arayan Dülgeroğlu, sempatik konuşma tarzıyla Spotify Türkiye podcast listelerinde üst sıralara çıkmayı kısa sürede başaranlardan.