Spotify Wrapped 2021’de en çok kimleri ve neleri dinledin?

Papara

İçindekiler

Spotify, önceki senelerde olduğu gibi bu yıl da en çok dinlenen sanatçı, müzik türleri, playlistler ve podcastlerin neler olduğunu eğlenceli bir şekilde duyurdu. Eminiz sen de sosyal medyada yakınlarının paylaştığı bu listelere bolca rastlamışsındır. Eğer henüz ‘en’ler listene göz atmadıysan ya da nasıl bakacağını bilmiyorsan hemen anlatalım.

Spotify Wrapped 2021 nedir? Nasıl bakılır?

İlk olarak Spotify Wrapped’in ne olduğundan bahsedelim. Kısaca bir yıl içerisinde Spotify’da en sık dinlediğin müzik listeleri, sanatçılar ya da türlerin neler olduğunun sana hikaye formatında sunulmasıdır. Eğer 2021 ‘en’lerinin neler olduğunu merak ediyorsan, öğrenmek çok kolay! Bunun için Spotify hesabına giriş yapıp ana sayfada karşına çıkan “2021’de En Çok Dinlediğin Şarkılar” seçeneğine dokunman yeterli. Karşına 2021 Özetin gelecek. Gerisi sende! Hazır olduğunda başla ve en çok kimleri/neleri dinlemişsin öğren. :) Şimdi ise 2021 yılı içerisinde genel olarak yerli ve yabancı dinlenen hitleri seninle paylaşalım. İşte listeler!

Türkiye 2021’de en çok neleri dinledi?  -Türkçe Hit 2021

Türkiye’de yıl boyunca en çok dinlenen şarkılara baktığımızda, eskisi gibi pop müziği listelerin üst sıralarında görmüyoruz. Spotify’ın açıkladığı resmi istatistiğe göre bu yıl Türkiye’de en çok dinlenen erkek şarkıcı Ezhel, en çok dinlenen kadın şarkıcı ise Sezen Aksu oldu. Yıl boyunca Türkiye’de popüler olmuş şarkıları bulabileceğin Türkçe Hit 2021 listesi ise, gözünden kaçmış olabilecek popüler Türkçe şarkıları içeriyor.

Dünya 2021’de en çok neleri dinledi? - 2021 Hits

En çok dinlenen yabancı müziklere baktığımızda da Türkiye’dekine benzer bir trend görüyoruz, ama ünlü Pop yıldızları hâlâ en çok dinlenen şarkılar listelerine girmeyi başarıyor. Bu sene yeni albümlerini piyasaya süren Adele ve Taylor Swift, listenin tanıdık isimlerinden, ancak dünya müziğinin yeni yıldızları Doja Cat ve Dua Lipa gibi isimler, listenin üst sıralarında kendilerine yer bularak 2022’de nasıl müzikler dinleyeceğimiz hakkında ipucu veriyor.

2021’de Türkiye ve dünyada en çok nelerin dinlendiğini kısaca özetledik, sıra önümüzdeki yılda. 2022 Spotify Wrapped listeni en güncel şarkılardan oluşturmak için sıradaki listelere göz atmayı unutma!

Turkey Top 50

Her hafta başı Türkiye’de en çok dinlenen şarkılarla güncellenen Turkey Top 50 çalma listesi, ülkede en çok hangi şarkıların dinlenildiğini görmek için takip listene alman gereken ilk müzik listesi. Listede bulabileceğin şarkıların çoğu, son birkaç senenin favori türü rap ve hip hop tarzlarında. Farklı bir müzik zevkim var diyorsan, seni sonraki listelere alalım.

All New Indie

Bağımsız ve alternatif müzikten vazgeçemeyenlerdensen bu liste tam sana göre. Arkadaş çevrende havalı şarkıları ilk dinleyen kişi olmak için, haftalık olarak Spotify editörleri tarafından güncellenen All New Indie çalma listesini kesinlikle takibe almalısın. Metronomy, Alt-J, Lorde gibi popüler bağımsız şarkıcı ve grupların son hitlerini bulabileceğin listede, yeni isimler keşfetmen de kaçınılmaz.

Billboard Hot 100

Dünyanın en popüler müzik dergilerinden Billboard’un Hot 100 listesi, özellikle Avrupa ve ABD özelinde hangi şarkıların en çok dinlenildiğini takip etmek için en güvenilir adreslerden birisi. Onlarca yıldır müzik otoritelerinin güvendikleri “en çok dinlenenler” listelerinden birisi olan Billboard Hot 100 listesi, müzik dinleme platformlarında da günlük olarak güncelleniyor.

Pitchfork’s 25 Next List

Dijital dünyanın en saygıdeğer müzik kültürü platformlarından Pitchfork, müzik dünyasında neler olup bittiği hakkında bilgi almak için en güvenilir kaynaklardan birisi. Günümüzü değil, geleceği merak ediyorsan, Pitchfork editörlerinin hazırladığı bu çalma listesinde müzik sektörünün nereye gittiği konusunda ipuçları bulabilirsin.

Türkçe Pop

Pop müzik olmadan yaşayamam diyorsan, müzik editörlerinin dikkatle hazırladığı Türkçe Pop çalma listesinde aradığın her şeyi bulabilirsin. En güncel Türkçe Pop şarkılarının günlük olarak eklendiği listede Edis, Melek Mosso, Reynmen, Ajda Pekkan gibi isimler bulunuyor.

Bizi takip etmeyi unutma!

Müzik zevklerimizi karşılaştırmak veya Paparalılar için hazırladığımız çalma listelerini takip etmek istersen Spotify’da arkadaş olabiliriz :) Buradaki linke dokunarak bizi takip edebilirsin! Reklamsız bir şekilde, limitsiz müzik dinleyebileceğin Spotify Premium’u da Cashback ile herkesten daha avantajlı şekilde kullanabilirsin! Spotify abonelik ücretinin 10 TL'sini anında nakit kazanmak için yapman gereken tek şey, ödeme yöntemin olarak Papara Card kullanmak.

Bu yazıyı 27 Mart 2023'te güncelledik. 

Artboard-2-copy-3_2x

Spotify'a ek Netflix ve YouTube Premium'da yaptığın abonelik ödemelerinde harcadıkça kazanmak için Papara Card kullan; hem eğlen hem de kazan. Papara hesabın yoksa şimdi ücretsiz oluştur, Cashback ve daha fazlasını keşfet.

Buton-kucuk-1

PaparaCashback