Spotify’da dinleyebileceğin ilgi çekici podcast’ler burada!

Papara

İçindekiler

Selam Paparalı, eğer podcast dinlemeyi seviyorsan bu yazımız tam sana göre. Çünkü sana ilgini çekecek bir podcast listesi hazırladık, üstelik hepsi üyelik ücretinin 10 TL'si Cashback ile anında nakit kazandığın Spotify’da. İşte Spotify’da dinleyebileceğin ilgi çekici podcast listeleri!

Sevdiğimiz parçalara ve ruh halimize uygun playlistlere ulaşmamızı sağlayan Spotify’da sadece müzik yok. Spotify bunun yanı sıra birçok podcast’e de ulaşabileceğin bir platform. Spotify, podcast konusunda rakipsiz konuma gelmek için farklı kategorilerde birçok podcast'e ulaşmanı kolay bir şekilde sağlıyor. Bu kadar podcast arasında neyi dinleyeceğini bilmiyorsan doğru yerdesin. Senin için farklı kategorilerde ilgini çekeceğini düşündüğümüz Spotify podcast listesi hazırladık. Hazırsan Spotify’da en ilgi çekici podcast’ler ve en iyi podcast’ler listemiz aşağıda seni bekliyor.

Podcast nedir? Podcast konuları nelerdir?

Listemizin hemen öncesinde eğer çok fazla bilgin yoksa podcast’in ne olduğundan ve hangi kategorilerden oluştuğundan bahsedelim. Böylece kategorileri öğrenerek ilgini çeken alanları bilir, seçimini buna göre yapabilirsin.

Podcast nedir?

Broadcast (canlı yayın) ve pod kelimelerinin birleşiminden oluşan Podcast’i özel olarak sesli blog veya dijital radyo olarak tanımlayabiliriz. Her bir podcast’i belirlenen konu üzerinde durulan bir sesli bloglama olarak da düşünebilirsin.

Nasıl her konuda blog yazılıyorsa, podcast’te de konu sınırlaması yok; her konuda olabilir. Ama genel olarak en popüler podcast konuları aşağıdaki sıraladığımız listeden oluşur. Sen de bu konulardan ilgini çekenleri belirleyebilirsin.

  • Haber
  • Bilim
  • Teknoloji
  • Müzik
  • Eğitim
  • Komedi
  • Kültür-Sanat

Spotify’da dinleyebileceğin en ilgi çekici Türkçe podcast’ler

Spotify platformu üzerinden Türkçe dilinde dinleyebileceğin birbirinden güzel, engin, keyifli, eğlenceli podcast programları var. Bunların içinden öne çıkanları ve en beğenilenleri ayrıca bir ele almak ve tanıtmak gerekiyor.

O Tarz Mı?

Türkiyeli kullanıcıların Spotify podcast dinleme alışkanlıklarına baktığımızda, daha çok bilgilendirici programları görüyoruz, ama listenin en üstünde yer alan podcast serisi yıllardır hep aynı: “O Tarz Mı?”. Bundan 6 sene önce bir radyo programı olarak başlayan O Tarz Mı?, her bölümde dinleyicilerden gelen sorulara Can Bonomo, Can Temiz, Bengi Su Apak, İsmail Türküsev ve Can Sungur, kelimenin tam anlamıyla “boş” muhabbet eşliğinde pek işe yaramayan çözümler üretiyor. Her bölümü yaklaşık bir saat uzunluğunda olan O Tarz Mı?, sıradışı mizahıyla seni güldürebilecek en iyi podcast’lerden biri.

Soru Cevap

Spotfiy Türkiye’de dinleyebileceğin en harika podcast’lerden bir diğer, karantina döneminde yayına başlayan “Soru Cevap” programı. Usta oyuncu Ferhan Şensoy’un kıvrak zekasıyla gelen sorulara seri ve esprili yanıtlar verdiği Soru Cevap, ortalama 10 dakikalık bölümleriyle seni hızlı bir “güldürürken düşündürme” maratonuna çıkaracak.

Nasıl Gidiyor Karantina?

2020’nin en çok dinlenen podcast’lerinden bir diğeri ise, Mirgün Cabas’ın pek çok podcast serisine kıyasla dinlemesi daha kolay olan “Nasıl Gidiyor Karantina?” oldu. Haftada birkaç bölüm üst üste yayınlanan podcast serisinde, farklı alanlarda başarılı isimlerin karantina süreçlerine tanıklık ettik. Nasıl Gidiyor Karantina? programı, yeniden evlere kapandığımız şu günlerde, yalnız olmadığını hissetmek için harika bir seçenek.

Nereden Başlasam?

Mirgün Cabas, aynı zamanda Türkiye’nin en bilgilendirici podcast içeriklerinden birisinin de arkasındaki iki isimden birisi. Spotify Türkiye’de oldukça büyük bir dinleyici kitlesi bulunan “Nereden Başlasam?”da, Can Kozanoğlu ve Mirgün Cabas, bambaşka dallarda kendilerini kanıtlamış isimlere, uzmanlaştıkları alana ilgi duyan dinleyicilerin nasıl bir yol izlemesi gerektiğini soruyor. Yeraltı edebiyatından Türk sinemasına, modadan arkeolojiye pek çok farklı konuda uzman ağırlayan “Nereden Başlasam?” tam bir ilham alma programı.

Merdiven Altı Terapi

İlgili çekebileceğini düşündüğümüz son podcast önerimiz ise, diş hekimliğini bırakıp reklamcılık dünyasına atılan Deniz Dülgeroğlu’nun, bu defa eğlenceli bir dille amatör bir terapistliğe soyunduğu “Merdiven Altı Terapi”. Her hafta varoluşsal bir soruna kendi hayatından örnekler vererek çözümler arayan Dülgeroğlu, sempatik konuşma tarzıyla Spotify Türkiye podcast listelerinde üst sıralara çıkmayı kısa sürede başaranlardan.

Midnight Gospel

İngilizce konuşmaları takip edebilenler için bu tavsiyeyi vermemek olmaz. Felsefi bir çizgi film olarak Midnight Gospel yapımının çıkış noktası olan “Duncan Trussell Family Hour” podcast’i, eğlenceli ve akışkan bir üslup kullanarak, dinleyeni yaşam ve ölümün kıyısında gezintiye çıkarıyor. Esrarengiz, gülünç, absürt olaylardan bahsedilen, gizemin ve anlamın peşine düşülen bir program bu. Bir bakıma büyüleyici bir olay ve durum meditasyonu. Konsept olarak Otostopçunun Galaksi Rehberi adındaki kitap serisini sevenler bu podcast’i mutlaka dinlemeliler.

Roma Halkı ve Senatosu

Peki hiç tarihsel bir podcast’e başlamış mıydın? Normalde tarihe, spesifik olarak da Roma imparatorluğuna ilgiliysen “Roma Halkı ve Senatosu” podcast’i tam sana göre. Cincinnatus’un Roma’da cumhuriyet rejimini savunuşundan, imparatorluk topraklarının Galyalılar tarafından yağmalanmasına kadar birçok konu mevcut burada. On İki Levha Kanunları, Antonine Salgını, Birinci Samnit savaşı gibi resmi konuların yanı sıra, o dönem vatandaşlardan alınan idrar vergisi ve insanlık tarihinde gerçekleştirilen ilk grev gibi ilginç toplumsal konulara da değiniliyor ayrıca. Uzun lafın kısası “Roma Halkı ve Senatosu”, özetleyici ve bilgilendirici özelliğe sahip kısa bir Roma tarihi.

KALT’ın Podcasti

Biraz daha bol espri içeren yapımlarla ilgilenenler “KALT’ın Podcasti” programını da sevebilir, bir anda kendini dört kulağını açmış bu podcast’i dinlerken bulabilirler. Gündelik olaylardan çıkarılmış zekice ve espirili çıkarımlarla, kahkaha patlatma potansiyeline dikkat edilmesi gereken bir podcast programı.

FilmLoverss Radyo

Komedi, felsefe, tarih, sanat gibi konulardan söz etmişken, beyazperdeyi dışlamak olmaz. “FilmLoverss Radyo” da beyazperdeyi en iyi anlatan podcast’lerden biri. FilmLoverss ekibi tarafından düzenlenen ve vizyondaki filmlerden, film festivallerinden, romandan beyaz perdeye uyarlanan kurgulardan söz edilen bu podcast’e mutlaka bir şans verilmeli. Aralıksız olarak yeni bölümlerin geldiği bu podcast özellikle sinemaseverlerin gün içindeki can sıkıntısına ilaç gibi gelecek.

Shockvoice

Son olarak geçmişten ve bugünden ilgi çekici konuları işleyen “Shockvoice” podcast’inden söz etmek lazım. Haritacılık, Çin mitolojisi, satranç, video oyunları, break dance tarihi, Odysseus’un hikayesi, Ninjalar… Daha dinlemeye başlamadan kulağa heyecanlı geliyor, öyle değil mi?

Borçlanma, kazan

Cashback ile harcadıkça nakit kazan

Hemen Dene

Spotify üyelik ücretinin 10 TL'si bizden!

Spotify Premium ile, podcast’leri hiç reklamsız ve süre limiti olmadan dinlemek için ödeme yöntemi olarak Papara Card’ı seçmeyi unutma, çünkü Paparalılar Spotify abonelik ücretinin 10 TL'sini Cashback ile anında nakit olarak kazanıyorlar! Unutma, her ay Spotify’da Papara Card ile yapacağın harcamanın 10 TL'si hesabına anında nakit olarak geri döner. Üstelik sadece Spotify’da değil, Netflix, Youtube Premium ve Exxen üyelik ücretlerini de Papara Card’ın ile ödeyerek anında nakit kazanabilirsin. Cashback ile yıl boyunca hangi marka ve kategorilerde harcadıkça kazanacağını öğrenmek için ilgili yazımıza göz atabilirsin.

Bu yazıyı 27 Mart 2023 tarihinde güncelledik. Exxen Cashback programı sona erdi. Netflix, Spotify ve YouTube Premium Cashback programlarına ilişkin güncel bilgi için Papara Card sayfasını ziyaret edebilirsin. 

İlgili içerik: Cashback ile yıl boyunca harcadıkça nakit kazan

Paparalı ol, keyifli bir deneyim yaşa

Paparalı değilsen, hesabını saniyeler içinde oluşturarak hızlı, kolay, keyifli ve hesaplı bir finans deneyimi yaşayabilir; ücretsiz Papara Card’lardan dilediğini seçerek de Cashback ile birçok marka ve kategoride harcadıkça bütçene destek olabilirsin. Papara’nın teknolojik ve yenilikçi birçok ürün ve özelliğini keşfetmek için zaman kaybetmeden aşağıdaki butona dokun ve Papara hesabını ışık hızında oluştur.

CashbackKeşfet