Sevimli dostlarımıza destek olmak için yapabileceğin 7 öneri

Papara

İçindekiler

Evcil hayvanlarla küçük de olsa bir bağ kurmak kadar iyi bir mutluluk kaynağı düşünemiyoruz. İster evde olsun ister sokakta, evcil hayvanlar sadece varlıklarıyla kötü geçen bir günü mükemmelleştirebiliyorlar. Hayvanlardan gördüğün bu karşılıksız sevgiye karşılık yapabileceğin onlarca şey var, özellikle söz konusu sokak hayvanlarıysa. Bu yazıda, hem evdeki hem de sokaktaki sevimli dostlarımızın hayatlarını kolaylaştıracak bazı ipuçlarını listeledik.

Sokak hayvanları için yapabileceklerin

1- Yanında kuru mama taşı

İnsan türünün hızlı şehirleşmesiyle, insanlarla kolayca bağ kurabilen kedi ve köpek gibi evcil hayvanlar da doğal ortamlarından kopup şehirlerde yaşamaya başladılar. Durum böyle olunca da, ekolojik zincir kırılmış oldu. Günümüzde, sokak hayvanlarının besin zincirinin altında insanların yemek artıkları ve mamalar bulunuyor. Bu durumun en önemli sebeplerinden birisi biziz; bunu telafi etmek de yine bizim elimizde. Üstelik son dönemlerde sokağa çıkma yasağından dolayı da sevimli dostlarımız yiyecek bulamayıp, aç kalabiliyorlar. Sırt çantanda her zaman kuru mama bulundurarak sokak hayvanlarına büyük oranda yardımcı olabilirsin. Eğer mama almak istersen de CarrefourSA’larda yapacağın kedi, köpek, kuş, tavşan maması alışverişlerindeki indirimleri kaçırmamanı öneririz. Ayrıca CarrefourSA alışverişlerini Papara Card’ın ile yaparak anında %5 nakit kazanabileceğini unutma!

2- Belediyeden aşı ve kısırlaştırma yardımı al

Kontrol altına alınmadığında, sokak hayvanlarının nüfusu baş edilemeyecek ölçüde artabiliyor. Bu uzaktan bakıldığında kötü bir şey gibi görünmese de, kalabalık hayvan nüfusu salgın hastalıklar ve yemek bulma yarışıyla sonuçlanabiliyor. Bunun önüne geçmek için neredeyse tüm belediyeler ücretsiz aşı ve kısırlaştırma hizmeti sunuyor. Kendine en yakın hissettiğin sokak hayvanını bağlı olduğun belediyenin ücretsiz veterinerine götürerek aşı ve kısırlaştırma işlemlerini kolayca yapabilirsin. Yapman gereken tek şey, küçük bir Google araması.

3- Satın alma, sahiplen

Cins kedi ve köpekler her ne kadar güzel görünüyor olsalar da, evcil hayvan satın aldığında pek hoş olmayan pet shop sistemini devam ettirdiğini unutma. Üstelik sokakta yüzlerce yuvaya muhtaç hayvan varken. Aynı şekilde, bir evcil hayvan sahiplenmek için bir barınağı da ziyaret edebilirsin; kanının kaynayacağı yeni dostunla bir şekilde tanışacağından eminiz!

Yedikule Hayvan Barınağı, Avcılar Belediyesi Hayvan Sağlık Merkezi, Kadıköy Belediyesi Geçici Hayvan Bakım Merkezi, Sarıyer Belediyesi Kısırkaya Rehabilitasyon Merkezi ve Şişli Belediyesi Hayvan Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezi gibi kuruluşları ziyaret edip, hem yardım edebilir hem de hayvan sahiplenebilirsin.

Evcil hayvan sahipleri için 3 kolay öneri

1- Aşı karnesini unutmayacağın bir yerde sakla

Bir evcil hayvan sahiplendikten sonra, düzenli bir şekilde aşılama yaptırman gerekiyor. Aşı tarihleri de belirli aralıklarla olduğu için bir noktadan sonra işin ucu kaçabiliyor. Bunu düzene sokmak için genel olarak ilk veteriner ziyaretinde evcil hayvanına özel bir aşı karnesi çıkarılır. Ancak ilk seneden sonra yoğun bir aşılama olmayacağı için bu karne genellike kaybedilir. Yeni en iyi arkadaşına daha sağlıklı bir hayat sunmak için, bu karneyi her zaman bulabileceğin bir yere koyman ilk tavsiyemiz .

2- Mama alışverişi yapmadan önce veterinere danış

Pek yaygın olmasa da, azımsanamayacak ölçüde evcil hayvanın özel bir beslenmeye ihtiyacı olabiliyor. Evcil hayvanın için en sağlıklı mamayı önerecek kişi de tabii ki veterinerin. Bazı hayvanların hipoalerjenik mamalara, bazılarınınsa cinslerine bağlı özel mamalara ihtiyaçları olabilir. Veterinerine danıştıktan sonra, en uygun mamayı bulmak tabii ki sana kalmış. CarrefourSA’larda evcil hayvan mamalarındaki indirimi kaçırmamanı ve ödemelerini Papara Card’ınla yaparak nakit kazanacağını da tekrardan hatırlatırız.

3- Evcil hayvan sigortası için takipte kal!

Biliyorsun, Papara olarak 2022 itibarıyla kullanıcılarımıza sigorta satın alma seçeneği de sunmaya başladık. Cep telefonu sigortasının devreye alacağımız evcil hayvan sigortası ürünümüzle minik dostunun sağlığını Türkiye'nin tüm veterinerlerinde geçerli bir evcil hayvan sigortasıyla güvence altına alabilirsin. Ayrıntıları kaçırmamak için Papara Blog'u takip etmeye devam et.

4- Tatsız kazaların önüne geç

Evcil hayvanlarla ilgili yaşanan en büyük sorunlardan birisi, kablolara zarar vermeleri. Neyse ki bunun önüne geçmek için harika bir yol var! Evcil hayvanının takıntılı olduğu kabloları prizden çıkar ve kablolara limonlu su sür. Limonun ekşi tadı, yeni dostuna burasının pek de güvenli olmadığını öğretecektir.

Bu önerilerin yardımcı olacağını umarız. Sana, sevimli dostlarınla birlikte mutlu bir yaşam diliyoruz! 😊

💡
Bu yazı 17.02.2022 tarihinde güncellenmiştir. Cashback programı devam etmektedir.

Paparalı ol

Henüz Paparalı değil misin? Hızlı, kolay, hesaplı ve keyifli bir finans deneyimi için Papara hesabını ücretsiz oluşturabilirsin. Hemen aşağıdaki butona dokun, aramıza katıl.

Keşfet