Kahvesever Paparalılar için madde madde kahve nasıl yapılır rehberi

Papara

İçindekiler

Dünya üzerindeki birçok insanın en büyük ortak noktalarından biri muhtemelen güne kahve ile başlamaktır. Kahvenin yeri hayatımızda o kadar büyük ki her geçen gün farklı aromalarda ve türlerde yepyeni kahve türleri karşımıza çıkıyor. Gün geçtikçe çeşitlenen kahveler, yeni nesil kahve demleme yöntemleri ile de ilgi çekiyor. Yeni lezzetler için de kahve nasıl yapılır, kahve demleme yöntemleri nelerdir gibi aramalar yapıyor olman normal. Mutlaka kahve nasıl yapılır sorusunun cevabını biliyorsundur. En azından söz konusu Türk kahvesi ise. Fakat yeni nesil kahve çeşitlerini denemek istiyorsan rehberine yeni yöntemler ekleme zamanı geldi demektir. Eğer sen de pek çoğumuz gibi kahve içmekten büyük keyif alıyorsan, bu yazıda kahve nasıl yapılır sorusunun ABC’sini madde madde anlatacağız.

Güzel haberi de verelim: Evde kahve yapımı dışarıda içmeye göre oldukça kârlı; bir de üstüne kahhve.com’da Papara ile öde seçeneğiyle yaptığın alışverişlerden anında kazandığın %10 Cashback’i eklediğimizde tadından yenmiyor.

Kahve çekirdeği hakkında birkaç güzel bilgi

Kahvenin aslında bir meyve çekirdeği olduğunu biliyor muydun? Dünyada sadece tropik kuşakta yetişen kahve ağacının çekirdeklerinin farklı tekniklerle kurutulması ve kavrulması ile son hâline bürünen kahve çekirdeği, iki ana tür kahve ağacından elde ediliyor: Coffea Arabica ve Coffea Canephor. Daha karakteristik kahve çekirdekleri elde edilmesini sağlayan Arabica türünü, pek çok kahve mağazasında duymuş olabilirsin.

Kahve çekirdeği, uzun bir işlenme sürecinden sonra o harika formuna kavuşuyor. Farklı yıkama ve kavurma yöntemleri, aynı kahve çekirdeğinden bambaşka sonuçlar almayı da sağlayabiliyor. Kaliteli kahve çekirdeği almak için sana kahhve.com’u öneririz. Türkiye’ye ithal edilen çok çeşitli kahve çekirdeğini ister çekirdek formunda, ister öğütülmüş olarak satın alabileceğin kahhve.com, evde kahve demleme macerasına başlamak için güzel bir ilk adım.  

Kahveden en iyi sonucu almak için çekirdeğini evde iyi bir şekilde öğütmen gerekir. Bunun için gerekli ekipmanlara da yine kahhve.com’da ulaşabilir, ödemelerinde Papara ile Cashback kazanabilirsin. Eğer kahveni evde öğütmüyorsan, kahve çekirdeğini satın alırken kullanacağın ekipmana göre öğütülmesini belirtmen oldukça önemli.

En iyi kahve çekirdeği hangisi?

Kahve çekirdeği, yetiştiği bölgeye göre aromatik ve karakteristik farklılıklar gösterir. Damak tadına göre de değişen en iyi kahve çekirdeği arama maceranda sana yol göstermesi için şu maddeleri hatırla;

  • Aroma tadı almaktan hoşlanıyorsan Arabica çekirdeği sana uygun olabilir
  • Daha meyvemsi ve çiçeksi tatlar için Etiyopya Bölgesi’ni tercih edebilirsin
  • Çikolata tonundaki kahveler için Guatemala yöresi kahvelerini sevebilirsin
  • Ben kahveyi sert severim diyorsan, daha koyu kavrulmuş kahveleri, espresso blend’leri denemelisin.
  • Üçüncü nesil ekipmanlarla demlenen kahveler için de single-origin kahvelerini tercih edebilirsin.

Evde kahve yapımı

Kahveni evde kolayca demleyebilirsin. Bunun için pek çok yöntem var. Hatta kahve konusunda ciddi düşünüyorsan evinde küçük bir üçüncü nesil kahve köşesi bile yaratabilirsin. İstersen filtre kahve makinesi ya da french press ile kolay yoldan lezzetli ve taze kahveye ulaşabilir, istersen işi biraz büyütüp yeni nesil kahve demleme tekniklerine açılabilirsin.

Filtre kahve nasıl yapılır?

Kahve demleme yöntemlerinin en kolayı filtre kahve, başlangıç için harika bir adım. Evde filtre kahve yapmak için gidebileceğin onlarca yol var; hepsi de aynı kahve çekirdeğinden bambaşka tat ve kokular çıkarmanı sağlayacak kendine has filtre kahve demleme yöntemleri. Kahhve.com’dan aromaları sana en uygun olan kahveyi Cashback ile harcadıkça kazançlı çıkarak aldın; sıra demlemeye girişmekte. İşte filtre kahve demlemek için kullanabileceğin farklı ekipmanlar:

Filtre kahve makinesi

En klasik filtre kahve demleme tekniği olan filtre kahve makinesi, aynı zamanda en kolay kahve demleme yöntemlerinden de biri. Hazneye su doldurman ve filtre alanına kahveni eklemen yeterli. Piyasada yüzlerce farklı marka tarafından üretilmiş filtre kahve makinesi bulabilirsin.

En iyi filtre kahve makinesini arıyorsan Papara Card’ınla anında nakit kazanmak için TeknoSA, n11.com ve Gittigidiyor’a göz atmayı unutma!

French press ile kahve demleme

Evde kahve hazırlamanın en kolay yollarından bir diğeri ise french press ile kahve demleme. Filtre kahve makinesine göre biraz daha iri öğütülmüş kahve çekirdeklerini kullanarak daha iyi sonuçlar alabileceğin french press, diğer kahve demleme yöntemlerinden teknik olarak oldukça farklı olsa da, kendine has bir tat ve koku profili oluşturmasıyla tüm dünyanın en favori kahve demleme yöntemlerinden birisi.

Damıtma yöntemi ile kahve demleme

Üçüncü nesil kahve dükkanları ile hayatımıza giren V60 demleme ve Chemex demleme, damıtma yöntemi ile kahveden farklı tat ve koku profilleri elde etmeyi sağlıyorlar. Hem V60 hem de Chemex, kendi demleme yöntemlerine özel birer kağıt filtreye de ihtiyaç duyuyor. Diğer evde kahve demleme yöntemlerine kıyasla oldukça maliyetli bir hal alabilen damıtma ile demleme yöntemleri, gerçekten kahve ile farklı deneyimler yaşamak istiyorsan girebileceğin bir alan.

V60 ya da Chemex ekipmanlarını kullanarak kahve demlemek için aradığın tüm ekipmanları Papara ile kahhve.com’dan %10 anında nakit kazanarak satın alabilirsin.

Evde soğuk kahve demleme

En basit kahve demleme yöntemlerinden olan soğuk kahve demlemenin en güzel yanı, hiçbir ekstra ekipmana ihtiyacın olmaması. Evde soğuk kahve, diğer adıyla cold brew demlemek için tek ihtiyacın büyük bir sürahi, kahveyi süzebileceğin bir araç ve iri çekilmiş kahve.

Evde soğuk kahve demlemek için malzemelerin hazırsa, ister yazın ister kışın keyifle tüketeceğini düşündüğümüz soğuk kahve tariflerini deneyerek işe koyulabilirsin.

Moka Pot ile espresso yapma

Evde espresso yapabilmek için espresso makinesine ya da moka pota ihtiyacın bulunuyor. Espresso makinesi, başlangıç olarak büyük bir yatırım gibi görünüyorsa, İtalyanların bu konudaki ev tipi çözümü moka pot ile espresso dünyasına adım atabilirsin.

Moka pot ile kahve demlemek için ince çekilmiş bir espresso blend de lazım tabii. Her ikisini de kahhve.com’da Papara ile alabilirsin. Eğer malzemelerin hazırsa, evde moka pot ile espresso demlemek için şu adımları izlemen yeterli;

  • Bir ölçü için bir Türk kahvesi fincanı hacminde suyu kaynama noktasına gelmeyecek şekilde ısıt,
  • Isıttığın suyu moka potun alt haznesine doldur
  • Moka potun filtre bölümüne ince çekilmiş 10-12 gram kahve ekle
  • Moka potunu kapat ve orta-kısık ateşte kahvenin demlenmesini bekle
  • Fokurdama sesi duyduğunda kahven hazır demektir.

Unutma, oldukça sert bir kahve olan espressoyu su ile karıştırarak americano, süt ile karıştırarak latte elde edebilirsin. 🙂

Cashback ile tüm kahve ihtiyaçlarını en kârlı şekilde satın al!

Hangi tür kahve olursa olsun, evde kahve yapımı ile ilgili aradığın her şeyi Cashback markalarından anında nakit kazanarak satın alabilirsin. Moka pot, V60, Chemex, filtre, french press ve kahve çekirdeği ihtiyaçların için kahhve.com’dan anında %10 nakit; filtre kahve makinesi, espresso makinesi ya da kahve kupası için Gittigidiyor ve n11.com’da Papara Card ile yaptığın harcamalarda Cashback ile anında %5 nakit kazanabilirsin.

Hâlâ Paparalı değil misin? Papara hesabı oluşturmak ve bir Papara Card’a sahip olmak saniyeler içinde ve ücretsiz. Papara’nın hızlı, yeni ve özgürlerle dolu finans dünyasına katılmak için zaman kaybetme, aşağıdaki butona dokun. En kârlı kahveler için de ‘Banka değil, Papara!’

Buton-kucuk-10

PaparaCashback