Papara’dan yaz için sağlık önerileri

Papara

İçindekiler

Mevsimlerin en sıcağı ve en hareketlisi olan yaz geldi de geçiyor. Yazın değişen alışkanlıklarımız ve ısınan havalar ise vücudumuzun olması gerekenden fazla yorulmasına ve yıpranmasına sebep oluyor. Deniz tuzu ve havuz suyunun etkisi sıcak havalarla birleşince cildin ve saçların dahil olmak üzere tüm vücuduna bir miktar daha özen göstermen gerekebiliyor. Bu yüzden biz de yaz aylarında güzel havaların yalnızca keyifli yönlerini deneyimlemen için birkaç ufak sağlık önerisi derledik. Unutmadan, ihtiyacın olan bakım ürünlerini çok sevdiğin Gratis’ten alırken kazan diye Papara Card’lı harcamana Cashback ile anında %10 nakit kazandırıyoruz.

Birinci kural: susuzluktan kaçın

Yaz aylarında sıcaklığın artmasının doğal bir sonucu olarak daha fazla su kaybı yaşıyoruz; bu da yaz aylarının en popüler ve pek de ciddiye alınmayan sorunu dehidrasyonu beraberinde getiriyor. Bahar ve kış aylarına oranla su tüketimini biraz artırarak pek çok sağlık sorunundan kaçınabilirsin. Uzmanların önerisi ise yazın günde en az 2,5 litre su içmek. Yazın yeterince su tüketilmediğinde ise bu durumdan en çok böbrekler etkileniyor fakat dehidrasyonun negatif etkileri bununla sınırlı değil; yazın artan sıvı eksikliği aynı zamanda cilt sağlığın için de hayli önemli.

Cildin için ne yapabilirsin?

Yeterli su tüketiminin cilt sağlığı için en önemli şeylerden biri olduğundan bahsettik. Bunun üstüne yaz aylarına özgü pek de cilt dostu olmayan faktörlerden korunmak için ekstra çaba sarf etmen gerektiğini de unutma. Tuzlu su, havuzun kloru, yakıcı güneş, kum, yüksek sıcaklık, böcek ısırıkları, hızlı tempo aklımıza ilk gelenler. Tüm bunlardan alacağın olumsuz etkiyi en aza indirgemek için kullanabileceğin en önemli iki ürün ise cildine uygun, yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi ve iyi bir nemlendirici krem. Saat 11 ile 16 arasında güneşlenilmemesini ve en fazla yarım saat güneşlenilmesini öneren uzmanlar, hangi saatte olursa olsun güneş kremsiz güneşlenmeyi tavsiye etmiyorlar. Hatta cilt sağlığı uzmanlarına göre evden çıkmasan bile yüzüne güneş kremi sürmende fayda var. Gündüz cildinin yoran güneşin etkilerini akşam onarmak için ise yatmadan önce iyi bir nemlendirici kullanmak, cildin için yapabileceklerinin başında geliyor.

Peki ya saçların?

Tıpkı cildin gibi saçların da yaz mevsiminin koşullarından etkileniyor ve bahar ve kış aylarında olduğundan daha fazla özen istiyor. Özellikle tuzlu su ve klordan etkilenen saçların için öncelikle beslenmene dikkat etmen gerekiyor. Protein açısından zengin bir diyet, yaz mevsiminin saçlarına olan etkilerini azaltmak için önemli bir adım. Ayrıca kalsiyum, B Vitamini ve çinko içeren besinler tüketmek de kuruyan saçların daha parlak bir görüntüye kavuşmasına yardımcı oluyor. Bunların yanında, güneş ve tuzlu suda kuruyan saçlarına ihtiyacı olan nemi veren doğru bir şampuan ve saç kremi seçimiyle bol güneşe maruz kaldıktan sonra saçlarına bakım yaparak aradığın parlak ve yumuşak görüntüye sahip sağlıklı saçlara ulaşabilirsin.

Papara ile yaza hazırlanırken nakit kazan

Ücretsiz para transferi, bütçe yönetimi, fatura ödeme gibi finansal işlemleri tek bir uygulama üzerinden istediğin yerde istediğin zaman yapabileceğin Papara, üstelik harcarken de kazandırıyor. Papara Card ile Cashback anlaşmalı yerlerden yapacağın alışverişlerde farklı oranlarda Cashback fırsatı ile anında nakit kazanırken bütçe ve harcamalarını da kolayca takip edebilirsin.

Yaza hazırlanırken yapacağın kişisel bakım alışverişlerinde ise Cashback yine yanında! Kişisel bakım denildiğinde akla ilk gelen marka Gratis artık Cashback markaları arasında. Daha sağlıklı bir yaz geçirmek için, Papara Card’ınla Gratis’te yapacağın tüm alışverişlerde ayda 20 TL’ye kadar %10 nakit kazanırsın. Böylece hem yazın ve güneşin zararlı etkilerinden en iyi ürünlerle korunabilir hem de bütçene katkıda bulunabilirsin. Hâlâ Paparalı değilsen şimdi Papara hesabını ücretsiz oluştur.

Bu yazı 6 Ocak 2023 tarihinde güncellenmiştir. Cashback programı sona ermiştir. Güncel Cashback markalarına bu bağlantıdan ulaşabilirsin.
Keşfet