Papara Z kuşağının da tercihi. Çünkü Z kuşağı kalp biz

Papara

İçindekiler

Papara’nın kuruluşundan bu yana finansı teknoloji ile dönüştürürken herkesin bu hizmetlerden eşit olanaklarla faydalanabilmesini hedefledik. İşte bu yüzden 11 milyonu aşkın kullanıcının akla gelen tüm finansal hizmetleri için tercihi olduk. Sınır tanımayan yenilikçi hizmetlerimiz, milenyum çağı çocuklarının da dikkatini çekti ve gönüllerinde yer etmemizi sağladı. 11 milyonu aşkın Paparalının 5 milyonunu oluşturan Z kuşağının bizi sevmesinin nedeni ise tabii ki benzerliklerimiz. Çünkü Z kuşağı gibi biz de sınır tanımıyoruz. Özgürüz ve deneyime önem veriyoruz. Z kuşağının neye ihtiyaç duyacağını biliyor ve kendimizi geliştiriyoruz.

Artboard-2-copy_2x-3

Peki kimlere Z kuşağı denir? Hangi yıllar Z kuşağını kapsar? Z kuşağının harcama eğilimleri nelerdir? Bu soruların yanıtlarını bilmek ister misin? O halde seni yazımızın devamını okumaya davet ediyoruz.  

Z kuşağı nedir, özellikleri nelerdir?

Z kuşağı isminden de anlayabileceğin gibi X kuşağı ve Y kuşağının ardından gelen jenerasyona deniyor. Toplumbilimciler, 1965 - 1980 yılları arasında doğan insanları X kuşağı, 1981 - 1996 arası doğanları Y kuşağı, 1997 - 2010 arası doğanları ise Z kuşağı olarak adlandırıyor. Çocukluk ve gençlik yıllarını yaşadıkları dönemin sosyolojik ve teknolojik koşullarına göre farklı davranışlar sergileyen X, Y ve Z kuşağı arasındaki farkları merak ediyorsan, gel birlikte inceleyelim. İşte genel hatlarıyla bu kuşaklar arasındaki farklar:

X kuşağına baktığımızda sorumluluklarının farkında olan, sonuç odaklı aksiyonlar alan ve kendisini merkeze alan insanlardan oluştuğunu görebiliriz.

Y kuşağı ise X kuşağından çok farklı, onlar için öncelikli konulardan biri adil ortama verdikleri önem. Kariyerden çok kendi hayatını birincil plana koyan bu kuşak için dışarıya verilen imaj da oldukça önemli; sosyal medyada çizdikleri kusursuza yakın resim de bunun en büyük sonuçlarından birisi.

Sıra Z kuşağında… Bu jenerasyonu mobil teknolojiler ile sonradan tanışmamış olan ilk kuşak olarak tanımlayabiliriz. Z kuşağının dijital yerliler olarak adlandırılmasının sebebi de bu. Hemen her alanda çok hızlı bir şekilde bilgiye erişebilen Z kuşağının zihin yapısı da mobil dünya gibi hızlı. Bu da Z kuşağının bazı konularda kolayca uzmanlaşabilmesini sağlıyor.

X,Y ve Z kuşağı özellikleri ve farklılıklarını senin için yukarıda kısaca anlattık. Peki, içinde bulunduğun jenerasyonun özelliklerinin seni ne kadar yansıttığını hiç düşündün mü?  Cevabın hayır ise, şimdi analiz etmenin tam zamanı! Kağıt, kalemini hazırla, özelliklerini yaz ve öğren.

Z kuşağı harcama alışkanlıkları 101

Z kuşağına dair bilgi sahibi olduysak, büyük bir tüketici kitlesi halini alan bu kuşağın finansal enstrümanları nasıl şekillendirdiğini incelemeye başlayabiliriz.

Z kuşağı yeniliğe açık ve özgürdür

Z kuşağının harcama alışkanlıkları önceki kuşaklardan farksız olsa da yeniliğe açık ve özgür olmaları onları farklı kılıyor. Z kuşağı, bir ürünü ya da markayı bağlılık noktasına taşımıyor. İyi hizmet ve hızlı işlem onlar için çok daha değerli. Eğer sen de 2000 yılı sonrasında doğanları kapsayan bu jenerasyonun içindeysen, neyden bahsettiğimizi anlıyorsundur :)

Havale, EFT saati beklemenin senin için ne kadar çağ dışı bir yöntem olduğunu biliyoruz. Günün her saatinde özgürce işlem ve alışveriş yapabilmek istiyorsun. Papara’yı çok sevmenin nedenlerinden birisi de hiçbir kısıtlamaya takılmadan 7/24 para gönderebilmen ve faturalarını ödeyebilmen. Bizce de çok haklısın…

Z kuşağı kaliteli vakit geçirmeyi sever

11 milyonu aşkın Papara kullanıcısının 5 milyonunu Z kuşağının oluşturduğunu biliyor muydun? Bu, göz ardı edilemeyecek kadar yüksek bir sayı. Eğer sen de bu 5 milyon içerisindeki Paparalıdan birisi isen bu yıl en çok harcama yaptığın kategoriyi öğrenmek ister misin? Hazırsan açıklayalım, 2021 yılında %26’lık bir dilimle en çok harcama yaptığın kategori market alışverişi oldu. Bunu, %14’lik pay ile restoran ve kafeler takip etti, daha sonra %10’luk dilimle kültür ve eğlence alanında harcama yaptığın ortaya çıktı. Oyun kategorisinde yaptığın harcamalar ise bir yıl boyunca ortalama harcama eğilimlerinin sadece %4’lük kısmında yer aldı.

Z kuşağı Paparalıların kültür, sanat ve eğlence kategorilerinde yüksek harcama oranına sahip olmasının sebebi ise tabii ki kaliteli vakit geçirmeyi sevmeleri. Sinema, televizyon ve müzik alanında da neredeyse tamamen dijital deneyimler yaşadığını düşünürsek, Netflix, Spotify, Exxen, YouTube Premium gibi mecralara yaptığın ödemelerden Cashback ile kazandığın anında nakit sayesinde eğlence kategorisinde çok daha fazla mecrada aynı anda bulunabildin. Üstelik Abonelikler özelliği ile hangi ay hangi platforma ne kadar ödediğinin farkında olarak ve dilediğin aboneliği istediğin an durdurabilerek.

Artboard-2-copy-3_2x

Z kuşağı deneyim odaklıdır

Günlük hayatta her şeyin kolay yolunu bulabilen Z jenerasyonu için önemli olan iyi hizmet almak ve günlük ihtiyaçlarını en hızlı ve kendine özgü şekilde gerçekleştirebilmek. Kısacası, iyi bir deneyim yaşamak… Eğer sen de Z kuşağı bir Paparalı isen, Papara’nın sunduğu finansal özgürlük deneyiminin klasik bankacılık sistemleriyle kıyaslanamayacak kadar hızlı ve kolay olduğunun farkındasındır. Para transferlerinde emoji veya GIF kullanabilmek, ortak hesapları kolayca bölüştürebilmek, güvenli internet harcamaları için Hayalet Sanal Kart kullanmak, en iyi hediyeyi aramak için zaman harcamak yerine Hediye Kartı ile kısa yolu seçmek gibi pek çok Papara özelliği bu yüzden tam sana göre. Ayrıcalıklı bir finansal deneyim yaşadığın ve tarzını yansıtan Papara, bu yüzden daima yanında.

Z kuşağı bütçesini düşünür

Bütçeni ayarlamak ve kontrollü olmak senin için önemli konulardan biri. Bu nedenle harcamalarını daha kolay kontrol edebileceğin ödeme sistemlerini tercih etmekte haklısın. Papara senin için harcamalarının, para transferlerinin ve ödemelerinin takibini yapar, kategorilere ayırarak sana ayrıntılı olarak gösterir. Geçtiğimiz aylarda kullanımına sunduğumuz Aylık Özet ile ay sonunda nerede ve ne kadar harcadığını rahatlıkla öğrenebilirsin.

Z kuşağı parasını ne zaman, nereye, nasıl harcıyor?

Papara’nın Z kuşağı harcama verilerini merak ediyor musun? Cevabın evet ise işte rakamlar! Z kuşağı Paparalılar, Papara hesaplarını kullanarak 2021 yılında ayda ortalama 270 TL harcamışlar. Peki, bu harcama nerelere yapılmış? Evet, onu da açıklıyoruz.

Yaptığımız araştırmaya göre 25 yaş altı Paparalıların Papara Card’larını kullanarak gerçekleştirdikleri harcamaların sonuçları aşağıdaki gibi:

  • %26 market
  • %14 restoranlar ve kafeler
  • %10 kültür ve eğlence
  • %7 gıda
  • %6 giyim ve dijital ürünler
  • %4 kozmetik ve kişisel bakım
  • %4 oyun

Z kuşağı ayrıca en çok cuma ve cumartesi günleri, saat 16.00-18.00 arasında işlem yapıyor. Hızlı işlem ve kolaylığı için online alışverişi tercih ediyor. Mobil ve temassız ödeme sistemlerini kullanıyor.

Harcadıkça kazan yöntemiyle sunduğumuz Cashback’ten faydalandığını görmek ve bizden memnun olduğunu bilmek harika! Ön ödemeli Papara Card’ını hem online hem de diğer alışverişlerinde kullanmaya devam edebilirsin. Aynı zamanda Papara hesabın üzerinden tüm faturalarını hızlıca ödeyebilir, Oyun ve e-pin harcamalarını kısa yoldan yapabilir, yaptığın tüm harcamaları aynı ekran üzerinden ayrıntılı olarak inceleyebilirsin. Papara, senin ihtiyaçlarına çözüm olmaya, sana en iyi ve en güvenilir ödeme deneyimini sağlamaya devam edecek.

Eğer Paparalı değilsen şimdi hemen sadece birkaç saniyeni ayırarak ücretsiz finansal özgürlük deneyimi ile tanışabilirsin!

Buton-kucuk-2

Haberler