Papara ile şehir rehberi: Karaköy’de gezilecek yerler

Papara

İçindekiler

İstanbul’un tarihi semtleri denince akla ilk gelen yerlerden biri şüphesiz Karaköy oluyor. Özellikle son on yılda geçirdiği dönüşümle birbirinden güzel kahvaltı mekanları, kafeleri ve çok daha fazlasıyla İstanbul’un cazibe merkezlerinden biri halini alan Karaköy tarihi sokakları, ambiansı, sanat galerileri, tasarımcıları ve müzeleriyle İstanbul’da nostaljik bir gün geçirmek için harika bir seçenek. Karaköy’de gezilecek yerler hakkında bir rehber arıyorsan doğru yerdesin. Hadi seninle birlikte Karaköy’ü keşfetmeye başlayalım. Papara ile Karaköy’de ayrıcalıklı bir gün geçirmeye hazır mısın?

Karaköy hakkında

İstanbul’un en eski ilçelerinden Beyoğlu’na bağlı olan Karaköy, sınırları içerisinde bulundurduğu liman sayesinde yüz yıllarca İstanbul’un en işlek ticaret merkezlerinden biriydi. Karaköy’ün bugün bile ikonik simgesi konumunda yer alan bankaları ve iş hanları, o zamandan bu yana değerini hiç yitirmedi. İçinde Karaköy Salı Pazarı, Bankalar Caddesi, Tünel gibi pek çok tarihi unsur bulundurmasının sebebi de tam olarak bu. Turistik açıdan da oldukça avantajlı bir konumda bulunan Karaköy, Tarihi Yarımada, Sirkeci, Eminönü, Galata, Şişhane, Tophane ve İstiklal Caddesi gibi İstanbul’un en güzel rotalarına yürüme mesafesi ve Anadolu Yakası’na olan yakınlığı ile İstanbul’un merkez noktalarından biri.

Karaköy’de gezilecek yerler

Fransız mimarisinden esinlenen geç Osmanlı dönemi mimarisini canlı olarak gözlemleyebileceğin Karaköy, kendini bir Avrupa şehrinde hissetmeni sağlayacak yapılarla dolu. Karaköy’de gezilecek yerler denince akla ilk gelen duraklar ise şöyle:

Bankalar Caddesi: Karaköy Vapur İskelesi, Tünel ve Karaköy Tramvay Durağı’na olan yakınlığıyla semtin en tarihi caddelerinden biri olan Bankalar Caddesi, Osmanlı Dönemi’nde kurulan ilk bankaların binalarını görebileceğin bir zaman tüneli gibi. Bir zamanlar Osmanlı Bankası’nın genel müdürlük binası olarak kullanılmış ve günümüzde hem müze hem de bir çalışma alanı halini almış Salt Galata’yı gezmeyi ve hemen yanında yer alan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası binasını görmeyi listene mutlaka almalısın.

Kamondo Merdivenleri: Salt Galata’ya gitmişken hemen karşısında yer alan meşhur merdivenleri es geçme! Bankalar Caddesi’nden Galata’ya doğru uzanan Kamondo Merdivenleri, Karaköy’de gidilecek en önemli tarihi noktalardan biri. 1950 yılında Kamondo ailesi tarafından yaptırılan merdivenler, dünyada eşine nadir rastlanabilecek bir mimari üsluba sahip. Ve tabii ki Karaköy’de fotoğraf çektirilecek en popüler yerlerde liste başı.

Fransız Geçidi: İstanbul’un en eski iş merkezlerinden birisi olan Fransız Geçidi, son yıllarda değişim geçiren Karaköy - Tophane hattında bulunuyor. İçerisinde pek çok kafe, ofis ve hediyelik eşya dükkanı bulabileceğin Fransız Geçidi, ambiyansı ile kendini Paris’te hissedebileceğin anlar yaşatabilir.

Galataport: Geçtiğimiz aylarda açılan Galataport, Karaköy liman bölgesini kaplayan devasa bir alışveriş, kültür ve yaşam merkezi. Yakında Türkiye’nin en prestijli çağdaş sanat müzesi İstanbul Modern’i de barındıracak olan Galataport’ta şehir hayatıyla ilgili pek çok unsura aynı noktada ulaşabilirsin.

Karaköy’de ne yenir

Tarihi lokantaları, birbirinden ünlü restoranları, rengarenk cafeler, yeni nesil kahvecileri ile  Karaköy, aynı zamanda bir gastro turizm noktası. Karaköy’de ne yenir diye düşünüyorsan, Kemankeş Caddesi üzerinde bulunan tarihi restoran ve fırınlara göz atabilirsin. Karaköy gezin için bir kahve molası verebilir ya da hız kesmeden gezmeye devam etmek ama kahvesiz de kalmamak için %50 Cashback fırsatıyla sıra beklemeden siparişini Beklemesen’den verebilirsin!

Arkadaşlarınla Karaköy'ün tarihi restoranlarından birine yemeğe çıkma planın mı var? O zaman seni bölüştür ile tanıştıralım. Grup ödemelerinde yaşanacak gerginlikleri ortadan kaldırırken hayatı kolaylaştıran Bölüştür özelliği, ücreti arkadaşlarınla kolayca hesaplaşmanı sağlıyor. Nasıl mı? Tabii ki diğer harcamaların için kullandığın Papara Black Card ile. Şimdi sen de grup harcamaları için Papara Black Card’ını kullan, ücreti paylaşmak için zahmete girme! Bırak Bölüştür özelliği senin yerine hesaplaşsın.

Artboard-2-copy_2x--1--1

Karaköy’e nasıl gidilir

İstanbul’un kalbinde bulunan Karaköy’e, hem Anadolu Yakası’ndan hem de Avrupa Yakası’ndan kolayca gidebilirsin. Eğer Kadıköy veya Üsküdar’dan gelmeyi düşünüyorsan kesinlikle vapuru kullanmalısın. Kadıköy’den her 15 dakikada bir kalkan vapur ile boğaz havası alarak keyifli bir yolculuk yapabilirsin. Rotan, Kabataş-Bağcılar yönünde ise tramvay hattını kullanarak trafikten kaçabilirsin. Ya da ister Haliç ister Şişhane metrosuna yürüyerek metro ve marmaray hatlarından birini tercih edebilirsin. Tüm bunlar için İstanbulkart sana yeter. Papara ile İstanbulkart’ına kolayca bakiye yükleyebileceğini unutma!

Eğer toplu taşıma kullanmak istemezsen sana iyi bir haberimiz daha var. Papara QR’ın geçerli olduğu taksilerde ödemeni temassız ve hızlı bir şekilde yapabileceğin Papara QR kod ile anında %30 nakit kazanabilirsin.

Paparalılara Karaköy tavsiyeleri

Karaköy onlarca mekan, müze ve tarihi yapıyla muhteşem bir gün geçirmeni sağlayacak eşsiz bir yer. Bir Paparalı olarak sana yol arkadaşlığı yaparken Karaköy gezi listende olmazsa olmazlarını da tekrar hatırlatalım istedik.

  • Galata Köprüsü üzerinden ya da Karaköy Vapur İskelesi hattından Tarihi Yarımada ve Anadolu Yakası’nı izle.
  • Kemankeş Caddesi ve paralelindeki sokak aralarında fotoğraf çek. Instagram hesabını düşün ve daha çok fotoğraf çek.
  • Tünel metrosuna binerek dünyanın en eski ikinci metro hattını kullan. Tünel metrosu Karaköy ve Tünel arasında sefer yaptığı için rotana Galata Kulesi’ni de dahil et ve İstanbul’u kuşbakışı seyret.
  • Kendine Karaköy’e özgü bir sokak lezzeti olan Karaköy poğaçası ve simit ısmarla. Ya da kokusuyla canını çektiren balık-ekmek söyle. Belki de tatlı yemeyi düşünebilirsin. Ama diyet yapıyorsan bu maddeyi atlamak çok daha mantıklı olabilir. 🙂
  • Karaköy kafelerinden birini seç ve mutlaka bir kahve keyfi yap. İstanbul’un tarihine tanıklık eden bu kadim semtte günün yorgunluğunu at.

Paparalılar çok gezer, çok kazanır

Artboard-2-copy-2_2x-3

Papara’nın teknolojik ve yenilikçi ürünlerini kullanan Paparalılar, sadece eşsiz bir deneyim yaşamaz, Papara Card ile yaptıkları harcamalarda anında nakit kazanarak bütçelerine katkı sağlarlar. 7/24 ücretsiz para transferinden, fatura ödemelerine, oyun & e-pin satın alımından, abonelik takibine kadar akla gelen tüm finans hizmetlerini tek bir yerden kullanıcılarına sunan Papara’da hesap açmak ışık hızında ve ücretsizdir.

Aramıza katılmak için hala geç değil! Saniyeler içinde ücretsiz Papara hesabını şimdi oluştur, kısıtlamalardan kurtul.

PaparaCashback