Başarıyla üye oldunuz Papara Blog
Great! Next, complete checkout for full access to Papara Blog
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Papara ile İstanbulkart’a Nasıl Bakiye Yüklenir?

Papara ile İstanbulkart’a Nasıl Bakiye Yüklenir?

. Okuma süresi: 2 dk

İstanbulkart, İstanbul Büyük Belediyesi iştiraki Belbim tarafından İstanbullular ve İstanbul’a yolu düşenler için geliştirilen ve şehirdeki hayatı kolaylaştıran bir akıllı kart türü.

Eskiden Akbil olarak bilinen ve sonradan hizmet alanlarını genişleterek İstanbulkart’a dönüşen bu akıllı kartı birçok noktada kullanabilirsin. Şehir içindeki minibüsler hariç tüm toplu taşıma ve istasyonlarda, sosyal tesisler de dahil Hamidiye su otomatlarında, Beltur kafe ve restoranlarında, bazı anlaşmalı marketler, plajlar ve şehir içi tuvaletlerde son olarak da üzerinde iTaksi logosu olan tüm taksilerde İstanbulkart’ın geçerlidir. Ayrıca, İSPARK ödemelerini de İstanbulkart’la yapabilir, hatta kartınla bisiklet bile kiralayabilirsin.

Elbette İstanbulkart’ını kullanabilmek için öncelikle kartına bakiye yüklemesi yapmalısın. Şehirde kartına yükleme yapabileceğin birçok yükleme noktası mevcut ancak bunları arayıp bulmak için zaman ve enerji harcaman, üzerinde nakit bulundurman ve çoğunlukla da sıra beklemen gerekir. Tabi eğer Papara kullanmıyorsan. Çünkü, İstanbulkart’ına yapacağın bakiye yüklemelerini Papara hesabınla kolayca gerçekleştirebilirsin.

İstanbulkart işlemleri için Papara

İstanbulkart yüklemeni Papara uygulamandan veya web sitesi üzerinden hesabına giriş yaparak tamamlayabilirsin. Hesabını açtıktan sonra, Ödemeler bölümünden İstanbulkart’ı seçip, İstanbulkart’ının ön yüzünde bulunan 16 haneli kart numarasını ya da arka yüzünde bulunan, 04’le başlayıp 80’le biten 14 haneli seri numarasını girmen gerekir. Ayrıca, İstanbukart’ının arkasındaki QR kodunu da okutarak işlemini kolayca gerçekleştirebilirsin. Bu işlemden sonra, yüklemek istediğin bakiyeyi belirler talimatını oluşturabilirsin.

Yüklemenin tamamlanması için İstanbulkart’ını Biletmatik’lere veya akıllı duraklardaki İstanbulkart talimat yükleme noktalarına dokundurman yeterli. Böylece İstanbulkart’ına bakiye yükleme işlemin gerçekleşir. Ayrıca, NFC destekli cihazlarda bakiye yükleme işleminin anında gerçekleştiğini de bildirmek isteriz.

Kartına yüklediğin tutar, Papara hesabında bulunan bakiyeden düşer.

Papara ile İstanbulkart'a para yükleme

Papara’yla İstanbulkart’a bakiye yüklemenin bir limiti var mı?

Tek bir İstanbulkart mı kullanıyorsun? Eminiz ailende ya da çevrende İstanbulkart’ı olan başkaları da var. Kendi kartına ek olarak, bu kartlar için de işlem yapabilirsin. En çok kaç kart için işlem yapabileceğin, bir karta bir seferde en fazla ne kadar bakiye yükleyebileceğinin bazı limitleri var.

Papara hesabından aynı ay içinde toplam 1500 TL’lik İstanbulkart bakiye yükleme işlemi yapabilirsin. Ancak tek bir İstanbulkart için bu yükleme limiti 750 TL’dir. Yani birden fazla İstanbulkart için yükleme yapmak istiyorsan, sahip olduğun toplam limit 1500 TL.

Aynı gün içinde 5 farklı karta bakiye yüklemesi yapabileceğin gibi, her yükleme işleminde en fazla 200 TL yükleyebilirsin.

İstanbulkart işlemlerin Papara’da kayıt altında

Hangi ay, hangi karta, ne kadar yükleme yaptığını merak mı ediyorsun? Eğer, geçmiş İstanbulkart işlemlerini, daha önce tamamlanan yüklemeleri, oluşturduğun yükleme talimatlarını görmek istiyorsan, web sitesindeki Ödemeler menüsünden İstanbulkart’ı seçerek, Geçmiş İşlemler sekmesine tıklamalısın. Böylece Papara hesabından yaptığın tüm İstanbulkart işlemleri kaydına ulaşırsın.

Papara’yla tüm finansal işlemlerinin kontrolü sende!

Papara hesabınla harcama ve ödemelerini borçlanmayarak yapar, ön ödemeli sistem sayesinde limitlerin senin elinde olur. Böylece hesap ücreti, kart aidatı, gecikme faizi gibi giderler veya kart ekstresiyle asla karşılaşmazsın.

Papara finansal işlemlerini kolaylaştırmak, sana yeni çözümler sunmak ve üstündeki mali yükü hafifletmek için var.