Papara ile İstanbulkart’a nasıl bakiye yüklenir?

Papara

İçindekiler

Bir zamanların Akbil’i olan İstanbulkart, hemen hemen tüm ulaşım araçlarında İstanbulluların hayatını kolaylaştıran bir yol arkadaşı. Yeni İstanbulkart ise, “İstanbul seni seviyor” konseptli renkli ve modern tasarımları ile her zamankinden daha teknolojik! Biz de İstanbul’da yaşayan herkesin hayatlarının bir parçası olan İstanbulkart hakkında bilgi vermek ve Papara ile İstanbulkart’a nasıl yükleme yapabileceğini keşfetmeni istedik.

İstanbulkart nedir? Nereden alınır?

Belbim’in kentin ulaşım yöntemi olarak 1994 yılında İstanbulluların kullanımına sunduğu Akbil’i hatırlayamayabilirsin ancak birçoğumuz için o hâlâ bir efsane. :) 2008 yılında İstanbulkart adıyla temassız bir toplu ulaşım ödeme kartına dönüşen Akbil, on yılı aşkın süredir milyonlarca İstanbullu için vazgeçilmez bir şehir kartı.

Yeni bir İstanbulkart almak için hemen hemen tüm metro, vapur, metrobüs, tramvay istasyonlarında karşına çıkan Biletmatik’leri kullanabilir, kart ücretini ödeyerek anında yeni İstanbulkart’ını kullanmaya başlayabilirsin. İstanbulkart’a bakiye yükleme talimatı vermenin en kolay yolu ise tabii ki Papara hesabına İstanbulkart’ını bağlamak!

Papara İstanbulkart için de yanında!

İstanbulkart’ını okuttuğun an çıkan “yetersiz bakiye” uyarısı, eminiz senin de kabuslarına ara sıra giriyordur. Ancak hayatının pek çok noktasında ışık hızıyla yardımına koşan Papara ile artık bu ses de tarih oluyor. Papara ile saniyeler içinde İstanbulkart’ına bakiye yükleme talimatı verebilir,  asla yetersiz bakiyeye düşmezsin!

İşte Papara hesabın ile İstanbulkart’a bakiye yüklemek için yapman gerekenler:

Papara uygulaması ya da papara.com üzerinden Papara hesabına giriş yap,

Ödemeler bölümünden İstanbulkart’ı seç,

 • İstanbulkart’ının ön yüzünde bulunan 16 haneli kart numarasını ya da arka yüzünde bulunan, 04’le başlayıp, 80’le biten 14 haneli seri numarasını gir.
 • Bir diğer yöntem olarak İstanbulkart’ının üzerindeki QR kodunu kamera ile okutarak işini kolaylaştır,
 • İstanbulkart’ına yüklemek istediğin bakiye miktarını gir,
 • Yüklemenin tamamlanması için İstanbulkart’ını Biletmatik’lere veya akıllı duraklardaki İstanbulkart talimat yükleme noktalarına dokundurman yeterli.

Temassız bakiye yükleme

İlk yüklemeden sonra kart numarası girmeden daha hızlı bir şekilde kayıtlı İstanbulkart’larına saniyeler içinde yükleme yapmaya devam edebilirsin. Eğer NFC destekli bir Android veya iOS cihazı kullanıyorsan, aşağıdaki adımları takip ederek İstanbulkart’ına bakiye yükleme işlemini tamamlayabilirsin.

 • Papara uygulamanı aç,
 • Ödemeler > İstanbulkart > Geçmiş İşlemler adımlarını takip et ve yükleme bekleyen işlemine dokun,
 • İstanbulkartı’ını telefonuna dokundur, işlemini otomatik olarak anında tamamla.

İşlem tamam! Gördüğün gibi Papara ile İstanbulkart’ına bakiye yükleme talimatı vermek sadece saniyeler alıyor. Üstelik Papara hesabına birden fazla İstanbulkart tanımlayarak sadece kendi kartın için değil, yakınlarının kartları için de anında yükleme talimatı verebilirsin.

İşlem geçmişi Papara ile kayıt altında

Hangi ay, hangi İstanbulkart’a, ne kadar yükleme yaptığını merak mı ediyorsun? Eğer, geçmiş İstanbulkart işlemlerini, daha önce tamamlanan yüklemeleri, oluşturduğun yükleme talimatlarını görmek istiyorsan;

 • Papara uygulaması ya da papara.com’dan hesabına giriş yap,
 • Ödemeler menüsünden İstanbulkart’ı seç,
 • Geçmiş İşlemler sekmesine dokun.

Böylece Papara hesabından yaptığın tüm İstanbulkart işlemlerinin kaydına anında ulaşabilirsin.

İstanbulkart’a bakiye yüklemenin limiti var mı?

Papara ile birden çok İstanbulkart’a bakiye yüklemesi yapman da mümkün! Eminiz ailende ya da çevrende İstanbulkart’ı olan başkaları da var. Kendi kartına ek olarak, bu kartlar için de Papara hesabın üzerinden saniyeler içinde işlem yapabilirsin. Limitlere takılacağını sanmıyoruz ancak en çok kaç kart için işlem yapabileceğin, bir karta bir seferde en fazla ne kadar bakiye yükleyebileceğinin bazı limitleri var.

Papara hesabından aynı ay içinde toplam 1500 TL’lik İstanbulkart bakiye yükleme işlemi yapabilirsin. Ancak tek bir İstanbulkart için bu yükleme limiti 750 TL’dir. Yani birden fazla İstanbulkart için yükleme yapmak istiyorsan, sahip olduğun aylık toplam limit 1500 TL.

Aynı gün içinde 5 farklı karta bakiye yüklemesi yapabileceğin gibi, her yükleme işleminde en fazla 200 TL yükleyebilirsin.

İstanbulkart HES kodu eşleştirme

Unutma! İstanbulkart’ı kullanabilmek için HES kodunu eşleştirmen gerekiyor. İşte İstanbulkart HES kodu eşleştirme için izlemen gereken adımlar:

 • Hayat Eve Sığar (HES) mobil uygulamasından oluşturduğun HES kodunu kopyala
 • İstanbulkart kişiselleştirme ekranına ulaşacağın https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul adresine git
 • Ad, Soyad, TCKN, HES kodu ve İstanbulkart numarası bilgilerini girip bilgilerini kaydet

İşlem tamam!

Papara ile tüm finansal işlemlerini ışık hızında gerçekleştir!

Papara, günlük hayatta ihtiyacın olan tüm finansal işlemlerin için sana en hızlı, zahmetsiz ve özgürlüklerle dolu bir hizmet sunar; üstelik senden hiçbir ücret talep etmeden! Papara, tüm bütçe yönetimini tamamen senin kontrol edebilmeni sağlayan yapısıyla tüm para akışını en açık ve net şekilde görebilmeni ve kontrol etmeni sağlar.

Artboard-2-copy_2x-4

Sadece İstanbulkart yüklemeleri için değil; 7/24 ücretsiz para transferi, faturalar, oyun & e-pin ödemeleri, harcama bölüştürme, Hediye Kartı gönderme, abonelik takipleri ve daha fazlası için Papara’yı kullanabilirsin! Hemen ücretsiz bir Papara hesabı oluşturup finansal özgürlük dünyasına katılmak için aşağıdaki butona dokun!

Buton-kucuk-8

Papara