Online Çalışma Verimini Yükseltmek İçin Kullanılabilecek Chrome Eklentileri

Papara

İçindekiler

İnternet çağında yaşıyor olmanın en büyük lükslerinden biri birçok işin bilgisayar başından halledilebiliyor olması değil mi? Zamandan ve mekândan bağımsız çalışmanın mümkün olması bize büyük konfor sağlıyor. Bir de çalışmalarını daha eğlenceli ve verimli hale getirmenin yollarını biliyorsan, online çalışmayı kendin için çok daha kolay hale getirebilirsin. Biz de online çalışma verimini yükselteceğine emin olduğumuz bazı önerileri seninle paylaşmak isteriz. Bahsettiğimiz bu Chrome eklentileri ile işlerini oldukça kolaylaştırabilirsin.

Evernote Web Clipper

Evernote, online çalışanların en çok kullandığı programlardan biri. İnternette okuduğun herhangi bir şeyi not almak, bunların üstünde düzenlemeler yapmak mı istiyorsun? Bu bir makale, web sayfası ya da bir görsel olabilir. Evernote’la bunların hepsini yapabilirsin. Evernote Web Clipper, Evernote’un Chrome eklentisi olarak çalışan versiyonu. Kaydettiğin dokümanları tıpkı Evernote’da olduğu gibi başkalarıyla paylaşabilirsin. Yaptığın tüm değişimler, Evernote programındaki hesabına da kaydedilir.

The Great Suspender

Tarayıcında birden fazla sekme açarak çalışıyorsan ya da sonra bakarım diyerek kapatmak istemediğin sayfalar sekme sekme arka planda yığılıyorsa, bu eklenti tam sana göre. Tarayıcıda birçok sayfanın açık olması bağlantı hızını düşürür. Ancak The Great Suspender, arka plandaki sayfaları uyku moduna alır ve bağlantını sömürmelerini engeller.

Gereksiz görsellerle, reklamlarla, linklerle dolu internet sayfalarından belli bir metnin çıktısını almak istiyorsan, Print Friendly & PDF eklentisi ile sayfada bulunmasını istemediğin tüm öğeleri kaldırman, sayfayı istediğin gibi düzenleyerek sadeleştirmen mümkün. Hem iş hem okul hayatında oldukça işe yarar bir eklenti...

Awesome Screenshot & Screen Recorder

Bazen çalıştığımız sayfanın, programın, masaüstümüzün ya da kameramızın ekran görüntüsünü ya da kaydını almamız gerekebiliyor. Not alma, sorun bildirme, hobi ya da arşivleme amaçlı olabilir. Ekran görüntüsü ya da kaydı almak birçok işe yarayabilen çok işlevsel bir özellik. Awesome Screenshot & Screen Recorder eklentisiyle, istediğin kalitede ekran görüntüsü ya da kaydı oluşturabilir, bunları istediğin kişilerle kolayca paylaşabilirsin.

WhatsChrome

Günümüzde en sık kullanılan mesajlaşma uygulamalarından biri Whatsapp. Bilgisayar başında çalışırken bile telefonumuzdaki Whatsapp’ımızı sıklıkla kontrol etmemiz gerekebiliyor. WhatsChrome, Whatsapp’ı bilgisayar üzerinden kullanmanı sağlayarak işleri oldukça kolaylaştırıyor. Oluşturulan kısayol sayesinde, tarayıcın kapalıyken bile kullanabileceğin WhatsChrome’un bildirim alma özelliğini açıp kapatabilir, mikrofonunla sesli mesaj gönderebilirsin.

AdBlocker Ultimate

İnternet üzerinden okumak istediğin haber sayfalarına, makalelere, bloglara reklamsız, gifsiz bir şekilde ulaşmak istiyorsan bu Chrome eklentisini kullanabilirsin. AdBlocker Ultimate eklentisi sadece reklamları engellemekle kalmaz aynı zamanda kötü amaçlı yazılımları engeller ve izlenmeyi de devre dışı bırakarak bilgisayarının performansını arttırır.

Grammarly for Chrome

Grammarly for Chrome, İngilizce olarak yazdıklarını dilbilgisi ve imla hataları yönünden kontrol eder, hatalarını gösterirken sana düzgün alternatifler sunar. İşin, okulun sebebiyle ya da hobi amaçlı İngilizce yazışmalar yapıyorsan, metinler hazırlıyorsan veya sadece yabancı dilini geliştirmek istiyorsan bu eklentiyi mutlaka denemelisin.

Dark Reader

Uzun saatler bilgisayar başında çalışanların yaşadığı en büyük zorluklardan biri sayfaların beyaz ışığıyla, renkleriyle yorulan gözlerdir. Dark Reader uygulaması koyu renkler ve temalarla, sayfaları okuma modunda açmana olanak sağlıyor. Parlaklık, kontrast, filtre ve yazı tipi gibi birçok seçeneği sayesinde kendin için en uygun sayfa görünümünü oluşturabilirsin.

Office Belgeleri Düzenleme

Microsoft Word, Excel ve PowerPoint dosyalarını hepimiz kullanıyoruz ve bunları kullanmak için bilgisayarımızda Office yüklü olmak zorunda bile değil. Office Belgeleri Düzenleme eklentisiyle dosyalarını istediğin gibi görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsin. Dosyalarını Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar’a dönüştürebilir, bu dosyalarını üzerinde birlikte çalışmak istediğin arkadaşlarınla paylaşabilirsin.

Todoist

Hepimizin hayatında yapılacaklar listesi var. Sadece profesyonel iş hayatında değil, gündelik hayatımızı planlamak, düzenlemek için de sıklıkla listeler yapıyor, ajanda veya notlar tutuyoruz. Chrome’un Todoist eklentisini hangi ölçekte kullanacağın sana kalmış. Zira keşfedilmeyi bekleyen daha birçok özelliği bulunuyor. Ayrıca Google Drive, Dropbox, Zapier, Evernote, ve Slack benzeri birçok uygulamayla entegre çalışabilmesi sayesinde, sahip olduğun tüm dokümanlara da ulaşabilirsin.

Teknoloji