Öğrencilik döneminde okuman gereken kitaplar

Senin için hazırladığımız bu listedeki kitapların hepsini Bkmkitap’ta kolayca bulup, Papara Card’ınla alabilir ve Cashback’le anında nakit kazanabilirsin.

Papara

İçindekiler

Öğrencilik kadar birçok şeyle aynı anda ilgilenmek zorunda olduğumuz, meşguliyetimizin had safhada olduğu bir dönem muhtemelen yoktur.Böyle bir dönem içerisindeyken de doğal olarak kitap okumaya vakit bulamayabilirsin, ancak aslında okumaya ve hayal edip rahatlamaya en çok ihtiyaç olan dönemlerden birindesin. Öğrencilik deneyimini daha kaliteli hâle getirmen için başvurabileceğin en iyi araçlar kitaplar. Bu nedenle, özellikle genç yaşlarda okunduğunda harika birer yol gösterici olabilecek ve iç dünyanı zenginleştirebilecek 6 tane kitap önerisiyle karşındayız.

Senin için hazırladığımız birbirinden etkileyici kitaplardan oluşan bu listeyi okurken keyif alacağına ve bu eserlerin hayatında belli kararları alırken sana yol göstereceğine eminiz. Ayrıca senin için hazırladığımız bu listedeki kitapların hepsini Bkmkitap’ta kolayca bulup Papara Card’ınla alabilir ve Cashback’le anında nakit kazanabilirsin. Eğer merakını cezbedebildiysek, bu kitapların hangileri olduğunu öğrenmek için okumaya devam et! İyi okumalar :)

Dönüşüm - Franz Kafka

Franz Kafka’nın popüler uzun hikayesi, kumaş pazarlamacısı olan Gregor Samsa'nın uykusundan kocaman bir böceğe dönüşerek uyanmasıyla başlar. Gerçeklikle kurmacanın birlikte yoğrulduğu bir anlatıma sahip olan bu uzun hikaye, bireyin toplumla çatıştığı noktaları, yozlaşmış aile değerlerini ele alır ve çoğu zaman eleştirel bir dokuya sahiptir. Edebiyat tarihçileri tarafından 20.yüzyılın en önemli edebi eserlerinden birisi olarak kabul edilen Dönüşüm, belki de çalışma hayatına atılmadan önce sana yepyeni bir bakış açısı sağlayacak fikirlerle dolu olabilir.

Çavdar Tarlasında Çocuklar - Jerome David Salinger

Kitapta, anti-kahraman Holden Caulfield'ın okuldan atılmasıyla başlayan süreci anlatan Çavdar Tarlasında Çocuklar, birinci tekil kişi diliyle yazılması sebebiyle bir romandan çok bir günlük okuyor hissi veriyor. Holden Caulfield, 17 yaşında, ergenliğinin doruklarında yetişkinlerin dünyasıyla içsel çatışmaları olan bir gençtir. Caulfield’ın dünyasını anlatan, aile ve arkadaşlarıyla olan sorunlara da başarılı bir şekilde değinen kitap akıcı anlatımıyla okuyanları adeta kendi oluşturduğu evrene davet ediyor.

Uçurtma Avcısı - Khaled Hosseini

Uçurtma Avcısı, Afganistan doğumlu Amerikalı yazar Halit Hüseyni'nin ilk romanı olma özelliğini taşıyor. Kitapta Afganistan’ın sahip olduğu sınıf, din, dil ırk ayrımlarına değinilirken aynı zamanda baş kahramanlar olan Emir ve Hasan adlı iki yakın arkadaşın hikayesi dokunaklı bir biçimde anlatılıyor. Bu hikaye anlatılırken dostluk, ihanet, sevgi, kardeşlik gibi duyguların evrensel duygular olduğuna da değiniliyor ve hayatın acımasızlığı tokat gibi okuyucunun yüzüne vuruluyor. Seni farklı ama aynı zamanda benzerlikler de taşıyan bir kültüre ve o kültürün hikayesine götürecek bu eşsiz kitap, yer yer duygulanmana sebep olsa da tümüyle kalbini ısıtacak.

Martı Jonathan Livingston - Richard Bach

Kendisi gibi olmak isteyen ve bunun için cesaretle hareket eden Jonathan Livingston adlı martı çevresinde ilerleyen kitap, olaylara bambaşka bir gözle bakmanı sağlıyor. Her ne kadar bir martıyı ele alıyor olsa da, roman aslında tüm insanlığa sesleniyor. Sen ve senin gibi gençlere kendileri olma yolunda cesaret verebilecek bu başucu eser, kişisel gelişim kitabı da sayılabilecek oldukça etkileyici bir roman.

Suç ve Ceza - Dostoyevski

Büyük Rus yazarlardan Dostoyevski’nin en çok okunan eserlerinden olan Suç ve Ceza, insani duyguların yanı sıra devlet ve toplum algısına da bakış atan güçlü bir eser. Bu eserde itiraf, suçluluk, pişmanlık, üzüntü gibi insana dair pek çok duygu işlenirken aynı zamanda suç ve ceza kavramları adeta bir psikolog titizliğinde ele alınıyor. Bu eseri okurken baş karakter Raskalnikov’un yaşadığı tereddüt, kararsızlık ve iç hesaplaşmaları, hem insan ilişkileri hem de hayatın günlük işleyişi hakkında derslerle dolu. Sırf Rus edebiyatının büyük bir eseri olmakla kalmayıp dünya edebiyatının da başyapıtlarından olan bu derin eser eminiz ki seni en çok etkileyen dünya klasiklerinden biri olacak.

Sineklerin Tanrısı - William Golding

Sineklerin Tanrısı, ıssız adaya düşmüş bir grup çocuğun hikayesi üzerinden toplum, otorite ve özgürlüklere bakışımızla ilgili eleştiriler yapar. William Golding, adada yaşayan çocuklar üzerinden toplumun itaatkarlık ve özgürlüğe karşı duyguları ve eğilimleri sorguluyor.

Umarız seni dünya edebiyatı ve Çağdaş Edebiyat’la tanıştırmak için hazırladığımız bu kitap listesi, içindeki kitap okuma sevgisini ve edebiyat aşkını körüklemeye yetmiştir. Bu yazıda bahsettiğimiz eserleri ve daha da fazlasını Bkmkitap’ta bulabilir, iç dünyanı renklendirecek bu seçkiyle kütüphaneni ve zihnini zenginleştirebilirsin. Bkmkitap’tan Papara Card’ınla yapacağın tüm alışverişlerde anında %15 nakit kazanabileceğini de unutma. Eğer hâlâ Paparalı değilsen, saniyeler içinde Cashback fırsatlarıyla dolu finansal özgürlük dünyasına katılmak için tıkla!

PaparaCashback