Yıllar geçse de eskimeyen korku filmleri

Papara

İçindekiler

Selam Paparalı! Sana özel hazırladığımız, yepyeni bir film listesi ile karşındayız. Eğer korku filmleri ile aran iyi ise senin için seveceğini düşündüğümüz korku filmleri listesi hazırladık. Bu korku filmleri aradan yıllar geçse de eskimeyen ve ilk günkü heyecanı yaşatan filmler. Girişlerinden çarpıcı sonlarına, müziklerinden usta yönetmenleri ve oyuncularına kadar tüm detaylarıyla hoşuna gidecek bu korku filmleri mutlaka listesinde olmalı. Belki bu filmleri izledin, belki tekrar tekrar izlemek istiyorsun ya da daha önce izleme fırsatın olmamıştı. Netflix’te bulabileceğin korku filmleri aynı zamanda sinema dünyasından da beğeni almış filmler.

Hazırsan Netflix’te izleyebileceğin korku filmleri listemize başlıyoruz.

O (It)

Kitaplardan uyarlanan gerilim ve korku filmleri çoğunlukla fark yaratmayı başaran etkili yapımlar arasında gösterilir. Ünlü korku kitapları yazarı Stephen King’in en sevilen eserlerinden olan O' da bu kuralı bozmuyor. Yazarın 1986 yılında yayımlanan romanından uyarlanan filmde, Mainde’de küçük bir kasabada, O (veya Pennywise) isimli bir palyaço, akranlarıyla uyum sorunları yaşayan çocukların hayatına korku salmaktadır. Seçtiği kişilerin korkularına adapte olarak dehşet salan Pennywise’ın musallat olmasıyla çocuklar için bir hayatta kalma mücadelesi başlar.

13. Cuma (Friday the 13th)

Klasik ve kült korku filmleri arıyorsan bir efsane haline gelmiş 13.Cuma’yı listene ekleyebilirsin. Birçok eleştirmenin nezdinde kült korku filmleri arasında gösterilen 13. Cuma, Jason karakteri ile bir nesli korkudan titretmişti. Teen-slasher türünde olmakla beraber dönemine göre çarpıcı efektleriyle fark yaratmayı başaran film, 13. Cumanın uğursuz görülmesi temasına dayanıyor.

Film, bundan çok önce korkunç cinayetlere yataklık etmiş olan ıssız Camp Crystal Lake isimli yerde geçiyor. Kayıp kız kardeşini bulmak amacıyla bu bölgeye yolculuk yapan Clay Miller, ne polisin ne de yöre halkının ikazlarını dikkate alır. Arayışında Jenna isimli üniversiteli bir kızdan da yardım alan Clay’i bu esrarengiz bölgede tüm zamanların en korkunç yaratıklarından biri beklemektedir.

Annabelle

Daha önce korku seansı filminde tanıtılan Annabelle, korku seansı filminin de öncesini anlatıyor. İzleyenlerin oyuncak bebeklere şüphe ile bakmasına, hatta korkmasına yol açan filmin hikayesi, John Form adlı karakterin eşi Mia’ya Annabelle isimli bir oyuncak bebeği alması ile başlıyor. Filmin devamında ise lanetli bir oyuncak bebek olan Annabelle’in sebep olduğu paranormal olaylar yaşanmaya başlıyor.

Dokuzuncu Kapı (The Ninth Gate)

Fantastik ve gerilim türünde olan film, bulması güç kitapları araştıran Dean Corso etrafında dönmektedir. Dean Corso bir gün şeytanla alakalı bir kitabın kopyasını ele geçirir. Daha sonra Boris Balkan, Dean Corso’dan kitabın kopyasını satın alır ve dünya üzerinde bulunan diğer iki kopyası için Dean Corso’yu görevlendirir. Dean Corso’nun kitap araştırma görevi tehlikeli bir hal almaya başlar. Tuzaklar, ölümler ve hayatta kalma mücadelesi vermeye başlayan Dean Corso, zamanla görevinin kitap bulmak değil, kötülüğe karşı savaşmak olduğunu anlar ve mücadele eder.

Arınma Gecesi (Purge)

Serinin ilk filmi Arınma Gecesi, Amerikan hükümetinin suçlularla baş etmek için icat ettiği ilginç bir yöntemin etrafında şekilleniyor. Suçlularının sayısının kontrol altına alınamadığı bir dönemde hükümet senede bir gece, 12 saat boyunca tüm suçların serbest olduğu bir uygulamaya başlar. Arınma Gecesi’nde suç işleyenlerin hiçbiri cezalandırılmayacaktır. Amaç suçluların, suçtan etkilenenler veya sıradan vatandaşlar tarafından ortadan kaldırılmasını sağlamaktır. Güvenlikli bir evde geceyi geçirmeyi planlayan James Sandin ve ailesinin planları evlerinin kapısının çalınmasıyla bozulacaktır.

MAMA

Bir doğaüstü gerilim filmi olan Mama, Lily ve Victoria adlı iki kız kardeşin hikayesi üzerinde duruyor. Anne ve babaları ormanda öldürüldüklerinde daha çok küçük olan Lily ve Victoria, 5 yıl boyunca ormanda hayatta kalmayı başarmıştır. Amcaları Lucas, kızları aramaya başlar, sonunda bulur ve yanına alır. Ancak Lucas ve kız arkadaşı zamanla yanlarına sadece Lily ve Victoria’yı almadıklarını hissetmeye başlar. 5 yıl boyunca kız kardeşlere bakan bir ruh aileye musallat olmuş ve kız kardeşleri bırakmamıştır.

Mumya (The Mummy)

Amerikalı serüvenci bir rehber olan Rick, Mısır’a gitmek isteyen iki kardeşe rehberlik etmeye başlar. Kardeşlerden biri hazineye, diğeri ise bilimsel çalışmalar yapmak ister. Mısır’a giden üçlü zamanında diri diri gömülen kötü ruhun uyanmasına sebep olur ve olaylar gelişir. 1999 yapımı olan Mumya filmi herkes tarafından oldukça beğenilmiştir. Film daha sonra bir seriye dönüşmüştür.

Sapık (Psycho)

Gerilim ve korku filmleri ustası Alfred Hitchcock’un psikolojik gerilim ve korku türündeki filmi Sapık, yönetmenin başyapıtı olarak görülüyor. Psikanalitik öğelerin ustaca işlendiği, psikopatik bir katili odağına alan film, Bates Oteli’nin ürkütücü atmosferinde geçiyor. Barnard Herrman’ın muhteşem müzik kompozisyonlarının da sayesinde izleyicisi karanlık bir psikanalitik dünyanın içine sokan Sapık, sinema tarihinin en değerli yapıtları arasında. Film, Marion isimli bir kadının sevgilisiyle yeni bir hayata başlamak için patronundan 40 bin dolar çaldıktan sonra kaçış yolunda fırtına nedeniyle Norman Bates’in Bates Oteli’ne sığınmasıyla başlıyor.

Ufak bir spoiler: Sinema tarihinde unutulmaz bir yer eden duş sahnesi ile filmdeki rolü sona eren Marion’dan sonra, film röntgencilik ve öldürme arzusunun esiri Norman Bates’in hikayesi ile devam eder.

Lanetli Çocuk (The Boy)

Yönetmenliğini William Brent Bell’in üstlendiği film, çocuklarını kaybeden yaşlı bir çiftin bir bebek bakıcısı tutması ile başlar. Yaşlı çift, tuttukları bakıcı Greta’ya oyuncak bebeklerine bakmasını ister. Greta başta kabul etmez ama daha sonra ikna olur. Ardından bakıcı Greta’nın hiç beklemediği korku dolu olaylar yaşanmaya başlar.

Dabbe

Türk yapımı bir korku filmi olan Dabbe, dünyayı etkisi altına alan intihar vakalarının Türkiye’de de gerçekleşmeye başlanması üzerine gelişen olaylar serisini anlatmaktadır. Sıradan bir yaşantısı olan Tarık internette geçirdiği uzun vakitlerden sonra kendini öldürmüştür. Emniyet amiri Selçuk olayı araştırmaya başlar ve Tarık’ın arkadaşları ile konuşur. Tarık’ın arkadaşları da daha sonra garip varlıklar görmeye başlar. Bu varlıklar tarafından bilinçleri ele geçirilen kişiler, kendilerini öldürmeye başlar.

Korku filmleri listesi dışında senin için hazırladığımız ve yine Netflix’te izleyebileceğin IMDB puanı yüksek filmler listesine de göz atmanı tavsiye ederiz.

Borçlanma, kazan

Cashback ile harcadıkça nakit kazan

Hemen Dene

Netflix üyeliklerinin 30 TL'si Papara’dan

Paparalıysan Netflix ödemeni Papara Card ile yaparak Cashback ile kazanıyorsundur. Eğer değilsen, Paparalıların harcadıkça kazandığı Cashback’i hemen keşfetmeni öneririz. Çünkü Papara’da Papara Card ile yaptığın harcamalarda Cashback ile anında nakit kazanır, bütçene destek olursun. Cashback ile harcadıkça kazanacağın markaları yazımızı tamamladıktan sonra ilgili içeriğimizi okuyarak öğrenebilirsin.

İlgili içerik: Cashback ile yıl boyunca harcadıkça anında nakit kazan

Bu yazıyı 27 Mart 2023 tarihinde güncelledik. Her ay Papara Card'ın ile yapacağın Netflix üyelik harcamanın 30 TL'si hesabına anında nakit olarak geri döner. Bu program 2023 sonuna kadar devam edecek.

Hızlı, kolay, hesaplı ve keyifli bir finans deneyimi yaşamak istersen aramıza şimdi katılabilirsin. Hadi durma, aşağıdaki butona tıkla ve Papara hesabını saniyeler içinde ücretsiz oluştur.

PaparaCashbackKeşfet