Başarıyla üye oldunuz Papara Blog
Great! Next, complete checkout for full access to Papara Blog
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Kripto paraların varlık sebebi blockchain nedir?

Kripto paraların varlık sebebi blockchain nedir?

. Okuma süresi: 2 dk

Kripto paralar ya da diğer ismiyle sanal para birimleri, yaklaşık beş senedir kendilerinden her geçen gün artan bir şekilde bahsettirmeyi başarıyorlar değil mi? Bu yeni nesil para birimlerinin ardında yatan sistem ise merkezi bir şekilde yönetilmeyen, kolektif bir sistem olan blockchain teknolojisidir.

Bu yazımızda blockchain teknolojisinin ortaya çıkışını ve çalışma prensiplerini en basit şekilde anlatmaya çalışacağız; böylece kripto para yatırımlarını gerçekleştirirken kendini duruma daha hakim hissedebilirsin. BtcTurk, Binance ve Paribu gibi büyük ve güvenilir kripto borsalarına 7/24 para transferi yapabileceğin Papara hesabınla, kripto borsasına girmenin her zamankinden daha kolay olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Blockchain nedir?

Türkçe karşılığı “blok zinciri” olan blockchain, birbirine bağlı ve içlerinde veri bulunduran bloklara verilen bir veri zinciri. İlk olarak 1991 yılında bir grup araştırmacı tarafından ismi ortaya atılan blockchain, o yıllarda belgelerin tarihlerinin daha sonradan değiştirilmesini önlemek için kullanılıyordu. Basit bir sistem olsa da doğru bilgiye hile karıştırmayacak kadar kusursuz olduğunu söyleyebileceğimiz blockchain, asıl popülariteye 2009 yılında kavuştu. Satoshi Nakamato’nun dijital para Bitcoin’i yaratmak için kullandığı blockchain sistemi, bugün tüm kripto paraların ardında yatan sistem.

Blockchain nasıl çalışır?

Blockchain’in birbirine sıralı bir şekilde bağlı olan bir veri zinciri olduğundan bahsetmiştik. Her “blok”un içinde herkesin açık açık görebileceği bir veri bulunan bu zincir sisteminin son derece güvenli olmasının en büyük sebebi, zincirin kendisinden sonraki gelen halkanın içerisinde de önceki blok’un şifrelenmiş bir şekilde verisinin bulunması. Yani bir veri değiştirilirse sonraki zincirlerde de bunun izni görebileceğimiz için tüm zincir kırılmış oluyor; sonuç olarak bloklardaki veriler asla değiştirilemiyor. Bitcoin’in kullandığı blockchain sisteminde ise her blokta üç temel bilgi bulunuyor: Parayı gönderen kişi, alıcı kişi ve gönderilen para miktarı. Böylece hiçbir finansal sisteme bağlı olmadan, kolektif bir şekilde tüm hesaplar tutulmuş oluyor.

Blockchain’i merkezi sistemlerden ayrıştıran bir diğer özelliği ise herkesin katılabiliyor olması. Tüm kullanıcılarına açık bir sistem olan blockchain’i tek bir merkez yerine milyonlarca insanın kontrol ediyor olması hem sürecin daha demokratik yürütülmesini sağlıyor hem de veri güvenliğini olabilecek en üst noktaya taşıyor.

Üzerinde oynanamaması, hile yapılmasının neredeyse imkansız oluşu ve herkese açık bir veri zinciri olması, blockchain’i sadece kripto para konusunda değil başka hayati alanlarda da kullanmaya başlamamızı sağladı. Tıbbi kayıtlar ve vergi takibi konularında da en güvenilir veri zinciri olarak kullanılmaya başlanan blockchain teknolojisi, önümüzdeki yıllarda hemen hemen her alanda hayatlarımıza girecek gibi görünüyor.

Kripto para transferleri için Papara

Kripto para borsalarına alım/satım yapmanın en hızlı ve güvenli yöntemi tabii ki de Papara ile para transferi yapmaktır. Limitlerini belirler ve diğer tüm gerçekleştirdiğin işlemler gibi para transferlerini de ayrıntılı olarak sen takip edersin. Binance, BtcTurk ve Paribu gibi kripto para borsalarına anında ücretsiz para transferi yapabileceğin Papara hesabını oluşturmayı unutma! Eğer Papara Card’ın yoksa buradan hemen ayrıntıları öğren ve Papara’nın sana sunduğu birçok avantajlı hizmetten yararlanmaya başla.