Başarıyla üye oldunuz Papara Blog
Great! Next, complete checkout for full access to Papara Blog
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Koronavirüs kısıtlamaları esnetilirken dikkat etmen gerekenler

Koronavirüs kısıtlamaları esnetilirken dikkat etmen gerekenler

. Okuma süresi: 2 dk

Uzun süredir devam eden koronavirüs önlemleri kapsamındaki kısıtlamalar, geçtiğimiz hafta gevşetilemeye başlandı. Ancak biliyorsun ki pandeminin hiçbir yere gittiği yok; yani bu sefer kendini ve çevreni korumak için asıl sorumluluk sende. Gerekli tedbirleri alarak, koronavirüse karşı kendini, aileni ve yakın çevreni riske atmamak için yapman gereken üç temel kuralı hatırlıyorsundur: Maske, mesafe ve temizlik. Bu üç temel kuralı aklından çıkarmamakta fayda var, ama her farklı mekan ve durum, kendine özel bazı tedbirleri de beraberinde getiriyor. Bu yazıda, bilim insanlarının son paylaştığı verileri göz önünde bulundurarak açılma sürecinde alabileceğin önemleri paylaşıyoruz. Sağlıklı günler!

Toplu taşımada alabileceğin koronavirüs önlemleri

Araştırmalara göre açık alanların kapalı alanlara kıyasla çok daha güvenli olduğunu biliyoruz, ama gideceğin yer bir açık alan olsa bile, toplu taşımayı kullanmak pek çok kişi için kaçınılmaz. İşte pandemi döneminde toplu taşıma kullanırken dikkat etmen gerekenler:

  • Gerekmiyorsa mesai başlama ve bitiş saatlerinde toplu taşımayı kullanmamaya çalış.
  • Metro yerine pencereleri açılabilen otobüs, dolmuş, minibüs, tramvay gibi havalandırmasının iyi olduğundan emin olabileceğin toplu taşıma araçlarını tercih et.
  • Toplu taşıma aracının içindeyken pek çok yere dokunacaksın, indiğinde ellerini dezenfekte etmeyi unutma, yolculuğun sırasında telefonuna dokunduysan, hafif nemli bir ıslak mendil yardımıyla telefonunu da dezenfekte etmelisin.
  • Toplu taşımaya İstanbulkart gibi bir toplu taşıma kartıyla biniyorsan, kart yüklemelerini online olarak temassız bir şekilde yap. Unutma, İstanbulkart bakiye yüklemelerini Papara ile saniyeler içinde yapabilirsin!

Restoran, kafe ve lokantalarda alabileceğin koronavirüs önlemleri

Başlarda her şeyi evde de yapabildiğimizi fark etmek eğlenceli gelse de, dışarıda oturup bir şeyler yiyip içebilme özgürlüğünüzü eminiz sen de en az bizim kadar özlemişsindir. İşte koronavirüs pandemisi sırasında kafe, restoran, lokanta ve benzeri mekanlarda alabileceğin önlemler:

  • Baharın gelmesiyle havalar da artık dış mekanlarda oturmaya el veriyor. Bir mekanda otururken kapalı alanları değil, doğal havalandırması bulunan açık alanları tercih et.
  • Artık tüm mekanların girişlerinde bir dezenfektan bulunuyor. Mekana giriş yaptığında ve hesabı ödedikten sonra ellerini dezenfekte etmeyi ihmal etme.
  • Tüm mekanlar için belirli bir kural olsa da, bazen işler çığrından çıkabiliyor. Neyse ki sosyal mesafe kurallarına uyan mekanları dışarıdan gördüğümüzde fark edebiliyoruz. Bir mekana oturmadan önce, masaların arasındaki mesafeyi göz önünde bulundurarak seçim yap.
  • Mekanlar kalabalıksa sahil ve parkları tercih ederek riski minimuma indirebilirsin. Hemen hemen tüm kafelerin ve restoranların aylardır “gel-al” servise alışkın olduğu bir noktada, hiçbir şeyden mahrum kalmayacağın kesin.

Temassız ödeme, pandeminin ilk günlerinden beri en çok duyduğumuz şeylerden birisi. Gittiğin mekanlarda hesabı ödemek için kartla temassız ödeme ya da QR ile ödeme yöntemlerini kullanarak virüse karşı bir önlem alabilirsin. Unutma, bütün fiziksel Papara Card’larda temassız ödeme özelliği mevcut, ayrıca QR kod ile birçok ödeme noktasında Papara uygulaması ile saniyeler içinde ödeme yapabilirsin.