Kişisel ekonomini acilen yola K-koymanı sağlayacak 7 öneri

Papara

İçindekiler

Giderlerin, gelirini aşmaya başladıysa ortada bir sorun var demektir. Ama panik yok, işleri kontrol altına almak için asla geç değil. Bazen önemsiz bulduğun ayrıntılardaki küçük değişiklikler bütçende büyük farklılıklar yaratabilir. Bu amaçla, bütçe yönetimiyle kişisel ekonomini daha başarılı hâle getirmen için seninle birkaç öneri paylaşmak isteriz.

Bütçe hazırla ve gerçekçi ol

Gelirin ne kadar, bunu nerelere harcıyorsun, ay sonunda geriye ne kalıyor? Cevapları bilmen önemli. Çünkü en başarılı organizasyon doğru verilerle oluşturulan planlarla başlar. Her ayın başında tahmini giderlerini listeleyerek bütçe yönetimi organize edebilirsin. Ayrıca, almak istediğin bir kıyafet veya gitmek istediğin bir konser gibi ekstra harcamalarının olabileceğini de anlıyoruz. Bu tür durumlar için de bütçe ayırmanı öneririz. Böylece, tüm bu planlarla harcamalarını kontrol altına alabilirsin.

Kartlı tüm harcamaların ve ödemelerin için Papara Card!

Limitlerini zorlayan bol limitli kredi kartlarına veda et. Cebinde olmayan parayı harcamanın sana kazandıracağı tek şey yeni borçlar. Ekonomini yoluna koymak istiyorsan asıl özgürlüğün hep daha fazlasını harcayabilme gücü olmadığını bilmelisin. Ay sonunda elini kolunu bağlayan bir ekstre nasıl özgürlük olabilir? Asıl özgürlük sahip olduğun parayı borçlanmadan, en verimli şekilde kullanabilmektir.

Limitlerini kendin koyduğun özgür bir dünyaya adım atmanın tam zamanı! Papara, hep daha fazlasını harcaman için değil, hesabını bilmen için var. Üstelik Papara’nın Cashback programıyla harcamalarını kazançlı hale de getirebilirsin. Cashback programıyla anlaşmalı markalarda yapacağın harcamalardan anında nakit kazanırsın. Güncel Cashback oranlarını papara.com adresinden ya da mobil uygulamandan öğrenebilirsin.

Papara_cards

Bütçene en uygun yemeklerin adresi: Kendi mutfağın!

Bahsettiğimiz arada dışarıda yemen, arkadaşlarınla bir kahve içmen değil elbette. Ancak çok sık dışarıda yiyen ya da eve sipariş veren bir insansan, bunun bütçene olan etkisine inanamazsın. Oturup bir hesaplamaya ne dersin? Eminim bize hak vereceksin. Daha tutumlu olmanın en etkili yollarından biri yemeklerini evde hazırlamaktan geçiyor. Bunu birkaç hafta deneyerek emin olabilirsin. Farkı görecek ve bundan kesinlikle memnun olacaksın.

Mağazaların kampanyalarını, sezon sonu indirimlerini takip et

Ne zaman, neyi alman gerektiğini bilmek sana çok şey kazandırır. Yeni sezon ürünler yerine sezon biterken fiyatı düşen ürünleri tercih et. Birçok marka sezon sonu indirimleri ve kampanyalar düzenliyor. İnternetteki kampanyaları ve indirimleri takip etmeyi de unutma.

Buna gerçekten ihtiyacın var mı?

Bilinçli bir tüketici kendine bu soruyu sorar: Buna gerçekten ihtiyacım var mı? Aslında ihtiyacın olmayan ne çok şey satın aldığını fark etmek için bir fırsat. Gereksiz harcamaları ortadan kaldırdığında bütçende ne kadar tasarruf edeceğini görmek istemez misin? O pantolona ya da ayakkabıya gerçekten ihtiyacın var mı, yoksa sadece güzelliğine mi kapıldın? Arada herkes kendini şımartmak ister ama bunu gerçekten “arada” yapmak bütçenin faydasına olur. Alışverişe çıkmadan önce liste oluşturmak, gerçekten ihtiyacın olmayan ürünlere yönelmeni büyük ölçüde önler.

Fiyat ile performansı karşılaştır

Ürün çeşitliliği, ürünleri değerlendirmeyi bildiğin sürece bir avantaj. Eğer bilmiyorsan bir labirentte kaybolmaya benzeyebilir. Almak istediğin ürünü araştırmak, bunun için bütçe belirlemek ve fiyatı karşılaştırman oldukça önemlidir. Tüm bunları senin için gerçekleştiren internet sitelerinden faydalanmanı öneririz.

Birikim için çok paran olmasına gerek yok

Birikim de harcama gibi tıpkı bir alışkanlık meselesi. Bunu kenara atsam ne işe yarayacak ki diye düşündüğün o az miktar para, atasözünün de dediği gibi “Damlaya damlaya göl olur” yolunda atılan bir adım olabilir. Önemli olan bu alışkanlığı kazanmandır. Üstelik küçük adımlarla başlattığın birikimler, seni zorlamadığı gibi motive de eder.

Papara'da hedeflerine ulaşmak için 10 adete kadar Birikim Hesabı açabilir, düzenli birikim talimatı verebilir veya Papara hesabındaki tutarı dilediğin zaman Birikim Hesabı'na aktarabilirsin.

Evet, şimdi elinde tuttuğun o 10 lirayı yavaşça Birikim Hesabı'na bırak ve yoluna devam et. 😊

Paparalı ol

Henüz Paparalı değil misin? Hızlı, kolay, hesaplı ve keyifli bir finans deneyimi için Papara hesabını ücretsiz oluşturabilirsin. Hemen aşağıdaki butona dokun, aramıza katıl.

Keşfet