İnternet alışverişi için kart önerileri: İnternetten alışveriş yapmanın güvenilir yolları

Papara

İçindekiler

Son yıllarda hız kazanarak evrilen internet teknolojisinin hayatımıza getirdiği en büyük hizmetlerden biri şüphesiz ki internetten alışveriş yapma olanağı. Bugün bilgisayar başından kalkmadan yerli ya da yabancı birçok internet sitesi sayesinde istediğimiz ürünün kapımıza kadar gelmesini sağlayabiliyoruz.

Kullanıcıya zaman, enerji ve bütçe tasarrufu imkânı sunan bu yeni çağın satın alma anlayışı çoğumuzun hayatında vazgeçilmez bir alışkanlık oldu bile.

Online alışverişler doğru şekilde yapıldığında, fiziksel alışverişlere kıyasla daha avantajlı ve güvenli, kısaca; daha tüketici dostu... Ancak bunun için bilinçli bir tüketici olmak ve internetten alışveriş yapmanın güvenli yollarını bilmek gerekiyor.

İnternet alışverişlerini daha güvenli kılacak ipuçlarını senin için 10 başlıkta sıraladık. Papara’ya kulak ver, internetin tadını güven içinde çıkar!

1 - Güvenilir alışveriş sitelerinden şaşma

Alışveriş yapmadan önce siteyi araştır. Bunun en pratik yolu ise sosyal medya mecraları. Site hakkında yazılan yorumlardan insanların memnun kalıp kalmadıklarını, karşılaştıkları sorunları öğrenebilirsin.

2 - Sitenin SSL sertifikası olmasına dikkat et

Güvenli Giriş Katmanı (Secure Sockets Layer) anlamına gelen SSL, web sitelerinde güvenliği ve gizliliği sağlayan bir teknolojidir. SSL sayesinde alışveriş yaparken paylaştığın kimlik, banka kartı, hesap bilgileri üçüncü kişilerin eline geçmesi engellenir. Bir alışveriş sitesinde SSL olup olmadığını URL adresinden anlayabilirsin. SSL’ye sahip sitelerin adresleri “http” ile değil “https” ile başlar.

3 - Mesafeli satış sözleşmesi olmayan sitelerden alışveriş yapma

Mesafeli satış sözleşmesi, e-ticaret sitelerinin müşterilerine hazırladığı sözleşmelerdir. Alışverişiniz tamamlamadan önce ekranınıza onaylanmayı bekleyen bir ekran hâlinde gelir ve müşterinin cayma hakkını kayıt altına alarak, bir mağduriyet oluşmayacağının güvencesini verir.

4 - Papara kullan

Bilgi teknolojisi güvenliğiyle web sitelerindeki güvenlik açıkları büyük ölçüde azalsa da riskleri sıfıra indirmek pek mümkün görünmüyor. Günümüzde kredi kartı ve kimlik bilgilerinin çalınması hâlâ karşılaşılan bir durum. Riskleri minimuma indirmek için Papara kullan. Papara, geleneksel kredi kartı anlayışından uzak, limitleri tamamen kullanıcının elinde olan, güvenli ve hızlı alışveriş imkânı sağlayan ve bilgilerinizi kimseyle paylaşmayan bir finansal hizmettir. Dilersen Papara hesabına bağlı bir Sanal Kart oluşturarak güvenlik seviyesini maksimum seviyeye de çıkarabilirsin.

Güvenli alışveriş

5 - Kullanıcı yorumları iyi bir kılavuzdur

Alacağın ürünü ona dokunmadan, özelliklerini kurcalamadan almak elbette bir risk içeriyor. Ancak o ürünü senden önce birileri aldı ve kullandı. Üstelik çoğu kullanıcı izlenimlerini, düşüncelerini alışveriş sitelerinde ya da farklı platformlarda paylaşıyor. Bu yorumlar tercih yaparken sana yol gösterecektir.

6 - Kişisel bilgisayarın dışındaki bilgisayarları ve herkese açık Wi-Fi bağlantılarını kullanma

Çok kişi tarafından kullanılan bilgisayarların ya da internet bağlantılarının güvenliğini sağlamak, kişisel bilgisayarının güvenliğini sağlamaktan çok daha zordur. Bu yüzden daha kolay kontrol altında tutup, denetleyebildiğin bir bilgisayar ve bağlantı kullanmak internet alışverişlerini çok daha güvenli hâle getirir.

7 - Kolay şifreler kullanma ve şifreni sık sık değiştir

Tahmin edilebilir şifrelerden uzak durmak, harf ve sayı kombinasyonlarıyla uzun bir şifre oluşturmak, şifre içinde özel karakterler kullanmak ve şifrelerini düzenli olarak değiştirmek bilgi hırsızlığına uğrama riskini azaltacaktır.

8 - Fiyat karşılaştırması yapan sitelerle bütçene en uygun ürünü bul

Hangi ürün nerede, ne kadara satılıyor diye araştıracak vaktin yoksa, bunu senin için yapan karşılaştırma sitelerini kullan. Bu siteler sadece fiyatları değil, ürün özelliklerini karşılaştırmak için de imkân sunuyor.

9 - Siparişi tamamlamadan alışveriş detaylarını kaydet

Sepetine attığın ürünün o anki fiyatını, özelliklerini, kısaca ne aldığını belgelemek, alışverişini tamamladığında da ödeme ve sipariş ayrıntılarının bir kopyasını almak oluşabilecek aksaklıklara karşı elinde bir kanıt olmasını sağlar.

10 - Mobil cihazının ve bilgisayarlarının antivirüs programlarını güncellemeyi unutma

Antivirüs programları kendilerinde tanımlı olan virüsleri tarama prensibiyle çalışır. Dolayısıyla bilgisayarın güvenlik yazılımında tanımlı olmayan bir virüsle karşılaştığında tamamen savunmasızdır. Düzenli güncelleme yapmak antivirüs programının yeni virüslere karşı hazır olmasını sağlar.

Paparalı ol

Henüz Paparalı değil misin? Hızlı, kolay, hesaplı ve keyifli bir finans deneyimi için Papara hesabını ücretsiz oluşturabilirsin. Hemen aşağıdaki butona dokun, aramıza katıl.

Keşfet