İlham veren kadın hikayelerini Papara ile keşfet

Papara

İçindekiler

Tarih boyunca her alanda harikalar yaratan kadınların pek çok başarısı, geçmişteki toplum yapısının sorunlu tarafları yüzünden maalesef pek çok kez gölgelendi. Yine de biliyoruz ki, bugün yaşadığımız dünyada hâlâ güzel diyebileceğimiz şeyler varsa, birçoğunu tarihteki harika kadın kahramanlar sayesinde elde ettik. Evet, pek çok kadının başarısı gölgelenmiş ve tarihin karanlık sayfalarına karışmış olabilir, ama yine de bize harika kadınların sıra dışı hayatlarını anlatan pek çok film ve kitap bulunuyor. Bu yazımızda, dünyayı harika bir yer hâline getiren sıra dışı kadınları merkezine alan kitap ve filmleri listeledik.

Netflix’te izleyebileceğin gerçek kadın hikâyeleri

Netflix’te güçlü kadın karakterleri merkezine alan yüzlerce film, dizi ve belgesel bulunuyor, biz de bu kalabalık arşiv içerisinden hoşuna gideceğini düşündüğümüz dört belgeseli seçtik. Netflix abonelik ücretinin yarısını anında kazanmak için Papara Card’ını kullanmayı unutma!

What Happened, Miss Simone?

ABD’nin gelmiş geçmiş en kendine has sanatçılarından Nina Simone’un hayatını anlatan belgesel, yayınlandığı yıl pek çok ödül almıştı. Aktivist yönüyle de öne çıkan Nina Simone, hem kadın hareketine hem de ırkçılık karşıtı harekete büyük katkıları olan harika bir müzisyen.

Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker

İnsan hakları konusunda yaptıklarıyla öne çıkan Madam C.J. Walker, aynı zamanda kendisine hiçbir imkan verilmemesine rağmen ülkedeki ilk kadın milyoner olabilme ünvanına da sahip. Kendine inanmanın harika sonuçlarını alabilen C.J. Walker’ın hikayesi, kesinlikle izlemeye değer.

Knock Down the House

2018 ABD kongre seçimlerine giden süreçte, belki de tarihin en büyük kadın hareketlerinden birisine şahit olduk. ABD’nin en göz önünde olan kongre üyelerinden genç siyasetçi Alexandria Ocasio-Cortez’in de aralarında bulunduğu kadın politikacıların, para sahibi politikacılara karşı yürüttükleri kongre mücadelesini gözler önünde seren Knock Down the House, hem heyecanlı, hem de ilham verici bir belgesel.

Feminists: What Were They Thinking?

Feminizm son birkaç yılda yeniden yükselişe geçen bir hareket olabilir, ama kökleri çok eskilere dayanan bir eşitlik mücadelesi. Netflix’in “Feministler Ne Düşünüyordu?” belgeseli de, 60’lı yıllarda ABD’deki kadınların kollektif ve başarılı hareketini merkezine alıyor. Jane Fonda, Funmilola Fagbamila, Lily Tomlin ve Meredith Monk gibi ünlü isimlerin de hayatlarından kesitler izlediğimiz belgesel, kadın hareketinin bugüne gelmesinin yapı taşlarını atanları anlatıyor.

İlham verici kadın biyografileri

Kitaplar da en az filmler ve belgeseller kadar ilham verici. Cashbak markalarından Bkmkitap da, içerisinde yüzlerce başarılı kadın biyografisi bulunduruyor. Senin için farklı alanlarda başarılı olmuş dört kadının hikayelerini seçtik. Bkmkitap’tan yapacağın alışverişlerde anında %15 nakit kazanmak için Papara Card’ını kullanmayı unutma.

Sibel Öz - Oyuncu - Yeşilçam Yıldız Sisteminde Bir Anti-Yıldız: Adile Naşit

Yeşilçam’ın unutulmaz oyuncusu Adile Naşit’in sıra dışı başarısını harika ayrıntılarla anlatan Sibel Öz, Yeşilçam’ın kurduğu acımasız yıldız sisteminin de bir eleştirisini yapmaktan çekinmiyor. Farklı kişiliği ve görüntüsüyle en üst basamaklara çıkabilmeyi başarmış Adile Naşit’in yıldızlığa giden yolculuğunun o kadar da kolay olmadığını okumak biraz üzücü olsa da, harika dersler barındırıyor.

Lena Dunham - Bildiğin Kızlardan Değil

2012 yılında yürütücü yapımcısı, senaristi ve başrol oyuncusu olduğu “Girls” dizisiyle bir anda tüm dikkatleri üzerine çeken Lena Dunham, her zaman hararetli tartışmaların odağında oldu. Hakkında kim ne düşünürse düşünsün, ortaya koyduğu işlerin her zaman biraz “rahatsız edici” olması, başarılı olduğunu kanıtlar nitelikte. Yazarın kendi hayatını tüm samimiyetiyle anlattığı “Bildiğin Kızlardan Değil” kitabı da, Dunham’ın hayata bakış açısı hakkında akıl açıcı bir fikir edinmeni sağlayabilir.

Ayşe Kulin - Türkan

Hayatını Türkiye’nin daha eşitlikçi ve modern bir ülke olmasına adamış Profesör Doktor Türkan Saylan’ın başarılarla dolu hayat hikayesini, usta yazar Ayşe Kulin’in kaleminden okumak gerçekten çok etkileyici. Kariyerine hekim olarak başlayıp kız çocukları için bir kahramana dönüşen Türkan Saylan’ın gerçek bir rol model olduğunu hatırlamak için, Türkan’ı kesinlikle okumalısın.

Michelle Obama - Benim Hikayem

ABD’nin ilk siyahi First Lady’si Michelle Obama’nın kendi hayatını anlattığı otobiyografik kitabı Benim Hikayem, harika bir kendini var etme hikayesi. Basıldığı sene en çok satanlar listesinden düşmeyen kitabın, güçlü bir yazı dili olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yukarıda bahsettiğimiz kadın kahramanlarımıza ek her bir kadının kendi kahramanlık hikayesinin olduğunu biliyoruz. Papara ailesi olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyoruz. 🎊

Keşfet