IBAN'a para transferi nasıl yapılır?

Papara

İçindekiler

Selam Paparalı! Başka bir hesaba para transferi yapmak denince senin de aklına ilk IBAN geliyordur. IBAN’a para transferi finansal işlemlerde hayatı kolaylaştıran başlıca özelliklerden biri. Peki sık sık adını duyduğun IBAN’ın tam olarak ne anlama geldiğini hiç merak ettin mi? Bu yazımızda hem IBAN teriminin ne anlama geldiğini hem de IBAN’a para transferi nasıl yapılır konusunun detaylarını paylaşacağız seninle. IBAN’ın ne anlama geldiğini öğrenmenin yanı sıra zaman kısıtlaması olmadan ve işlem ücreti ödemeden para transferi yapmanın  hızlı ve avantajlı yolu ile de tanışmış olacaksın. IBAN’a para transferi ve çok sorulan IBAN nedir, IBAN numarası nedir, IBAN sorgulama nasıl yapılır gibi konularda bilmen gereken her şey aşağıda.

IBAN nedir?

IBAN'a para transferi hakkında bilmen gereken ilk şey aslında IBAN nedir sorusudur. IBAN, International Bank Account Number, yaniUluslararası Banka Hesap Numarası’nın kısaltmasıdır. Dünya üzerindeki her banka hesabı sahibine, bir başkasına benzemeyen bir IBAN numarası atanır. Bunu finansal anlamda bir kimlik numarası ya da pasaport numarası olarak da düşünebilirsin. IBAN numarası, yurt içi ya da uluslararası para transferi ve havale işlemleri için kullanılabilir. IBAN, en fazla 34 alfasayısal karakterden oluşur ve hesabın bulunduğu ülkenin ülke kodu ile başlar.

İlgili içerik: EFT ile havale arasındaki fark nedir?

IBAN’a para transferi nasıl yapılır?

EFT ya da havale yaparken IBAN numarasına kesinlikle ihtiyacın vardır, tabii Paparalıysan durum başka. Yine de IBAN’a para transferi nasıl yapılır sorusunun cevabını senin için paylaşalım. Bir yakınına para göndermek istediğinde, karşı tarafın seninle IBAN bilgisini paylaşması gerekir. Daha sonra para transferi sekmesinden alıcının IBAN ve ad/soyad bilgilerini girerek işlemini tamamlayabilirsin. Papara’da ise bu işlem ücretsiz, kolay ve hızlıdır.

IBAN sorgulama nasıl yapılır?

Pek çok banka IBAN sorgulama için farklı yollar izlese de, IBAN sorgulama için mobil bankacılık uygulamasını açarak hesap ayrıntılarına girmen genel olarak yeterlidir. Papara’da IBAN sorgulama yapmak için ise hiçbir şey yapmana gerek yok. Papara hesabının IBAN numarası, sadece kendi adına kayıtlı bir banka hesabından Papara hesabına para transferi yaparken işine yarar, yani Papara IBAN numarasını kimseyle paylaşmana gerek kalmaz. Geri kalan tüm para transferi işlemlerin için ise, telefon numaranı ya da Papara numaranı kullanabilirsin.

Papara numaran, Papara uygulamasını açtığında ana ekranın merkezinde gördüğün numaradır. Papara numarası ile diğer Paparalılar ışık hızında sana para transferi yapabilirler. Merak edilen finansal işlemler arasında yer alan IBAN'a para transferi kısaca böyle idi.

Papara’da başkasının IBAN’ına 7/24 ücretsiz para gönder

Para göndermek için IBAN'a para transferi bir seçenek olsa da başkasının IBAN’ına para göndermenin yenilikçi yolu Papara’da. İşlemini ister papara.com adresinden istersen de Papara uygulaman üzerinden gerçekleştirebilirsin. Hesabına giriş yaptıktan sonra Para Transferi menüsünde yer alan Para Gönder seçeneğine girerek Papara No/IBAN adımlarını takip edip ışık hızında para gönderebilirsin. Unutma, işlem ücreti ve zaman kısıtlaması olmadan dilediğin kişinin IBAN’ına para gönderebilirsin.

Başkasının IBAN’ına para göndermek için sözleşmeli hesap sahibi olman gerekir. Sözleşmeli hesap hakkında ayrıntılı bilgi için yazımızı tamamladıktan sonra ilgili yazımıza göz atabilirsin. Sözleşmeli hesaba geçmek de diğer işlemler gibi ücretsiz ve kolaydır.

İlgili içerik: Onaylı ve sözleşmeli hesaba geçmenin avantajları

Papara ile para transferi yapılan bankalar

Papara hesabın üzerinden anlaşmalı olduğumuz banka hesaplarına ücretsiz bir şekilde para gönderebilirsin. Bunun için tek ihtiyacın olan şey alıcının IBAN numarasıdır. Papara hesabın üzerinden para transferi yapabileceğin bankalar ise şunlardır:

 • QNB Finansbank
 • Garanti BBVA
 • Yapı Kredi Bankası
 • Vakıfbank
 • Akbank
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Ziraat Bankası
 • İş Bankası

Eğer döviz hesabı kullanıyorsan, Papara Dolar veya Euro hesabından aşağıdaki bankalara döviz transfer edebilirsin.

 • Garanti BBVA
 • Akbank
 • Yapı Kredi
 • QNB Finansbank

Sterlin hesabından yapacağın transferler için de aşağıdaki bankalarla işlem gerçekleştirebilirsin.

 • Garanti BBVA
 • Yapı Kredi
 • Vakıfbank
 • QNB Finansbank

Papara’da rehberden isim seçerek de para gönderebilirsin

Finansal hayatını yeni teknolojilerle buluşturan Papara’da, para göndermek için yapabileceğin tek şey IBAN'a para transferi değil! Bunun için diğer seçeneğin ise rehberden isim seçerek para göndermek. Evet, doğru duydun. O yorucu ve sıkıcı para gönderme prosedürlerinin hiçbirine Papara’da yer yok. Tıpkı rehberden isim seçer gibi dilediğin Papara hesabına ya da Paparalı olmayan yakınlarına para gönderebilirsin, 7/24 ve ücretsiz olarak tabii. Eğer telefon numarasına para transferi yaptığın kişinin Papara hesabı yoksa, gönderdiğin parayı kullanmak için Papara hesabı oluşturması gerekir. Papara hesabı bildiğin gibi saniyeler içinde ve ücretsiz oluşturulur.

Işık hızında, ücretsiz

Dilediğin an, 7/24 para gönder ya da iste

Hemen Dene

Başka neler mi var?

Özgür, hızlı ve ayrıcalıklı para transferi işlemleri için ihtiyaç duydukların ve çok daha fazlası Papara’da en iyi deneyimi yaşatmak için seni bekliyor.  

 • IBAN tarama özelliği: IBAN’ı görsel olarak ileten kaldı mı? Yine de bu konuda sorun yaşaman için hayatını kolaylaştıracak bir özellik geliştirdik. IBAN tarama özelliği sayesinde rakamlar arasında boğuşmadan ya da IBAN’ı yanlış mı girdim gibi bir endişen olmadan işlemini tamamlayabilirsin. IBAN tarama özelliği kullan, kameranı aç ya da galerine kaydettiğin görseli seç, bırak Papara senin yerine IBAN’ı girsin. İşte bu kadar.
 • Mesajını emoji veya GIF ile ver: Para gönderme veya para isteme işlemlerini tamamlarken emoji veya GIF ekleyebilir, transferine eğlence katabilirsin. Sen de ilk para transferini GIF ve emojilerle süsle, işlemini renklendir.
 • Düzenli para transferi: Papara bu özelliği ile yine seni uğraştırmıyor ve para transferi işlemlerini senin adına gerçekleştiriyor. Dilediğin kişinin hesabına günlük, haftalık veya aylık senin belirleyeceğin periyotlarda düzenli para transferi yapabilirsin. Bunun için hem zaman kaybetmez hem de ücret ödemezsin.

Papara’da para transferi hizmetleri bunlarla da sınırlı değil. Daha fazla bilgi için seni “Para transferi nasıl yapılır? 7/24 anında para transferi Papara’da!” yazımıza bekleriz.

Hâlâ Paparalı değil misin?

Gördüğün gibi tüm finansal işlemlerinde en iyi deneyim için Papara seninle! Eğer hala Papara hesabın yoksa saniyeler içinde ücretsiz hesap açabilir ve dünyanın her yerinde ve ATM’lerde geçerli Papara Card’lardan istediğine ücretsiz sahip olurken harcamalarından Cashback ile anında nakit kazanabilirsin. Tüm bunlar ve çok daha fazlasını keşfetmek için aşağıdaki butona dokun ve Papara dünyasına ilk adımını at.

Papara Sözlük