Havale nedir?

Papara

İçindekiler

Selam Paparalı! Para transferi hakkında bilmen gerekenleri paylaştığımız yazı serimizin diğer bir konusu havale nedir oldu. Havale nedir sorusu genelde EFT ile arasındaki farkın anlaşılamadığı zamanlar sorulur. Bu yazımızda hem havale nedir sorusunun cevabını hem de havale nasıl yapılır, havale saatleri nelerdir gibi para transferi için bilmen gereken bilgileri seninle paylaşacağız.

Havale

Havale nedir sorumuzun yanıtını kısaca yanıtlayalım: Havale, aynı banka içerisinde bulunan hesaplar arasında yapılan para gönderme işlemine denir. Havale ile sana ait olan iki hesap arasında para gönderme işlemi yapabilir veya kendi banka hesabından yine aynı bankada bulunan başka bir hesaba para gönderebilirsin. Bu işlemi yapabilmek için havale yapacağın kişinin IBAN ya da hesap numarasını bilmen gerekir. Havale işlemini banka şubesinden, internet bankacılığından, bankana ait mobil uygulamadan ya da telefon bankacılığı hizmetini kullanarak gerçekleştirebilirsin.

Havale nasıl yapılır?

Havale işlemi genel olarak internet bankacılığı ya da mobil uygulamaların ‘Para Transferi’ kısmından gerçekleştirilir. Mobil uygulama ya da internet bankacılığı aracılığıyla havale yapabilmek için para göndereceğin kişinin IBAN ya da hesap numarasını girdikten sonra çıkan ekranda kişi bilgileri -göndereceğin kişinin adı-soyadı baş harfleri haricinde diğer kısımları şifrelenmiş olarak çıkar- ve banka ismi görüntülenir. Bu kısımları kontrol ettikten sonra işlemini gerçekleştirebilirsin. Şubeden havale göndermek için ise sana en yakın banka şubesine gitmen yeterli. Benzer şekilde telefon bankacılığı ile işlem yapmak istiyorsan ilgili bankanın çağrı merkezini arayarak bu işlemi gerçekleştirebilirsin.

Havale saatleri kaçla kaç arasındadır?

Havale işlemi aynı banka içerisinde olduğu için -eğer işlemini şubeden değil internet bankacılığı ya da mobil uygulama üzerinden gerçekleştireceksen- 7 gün 24 saat yapabilirsin ve kısa bir süre içerisinde para karşı tarafın hesabına aktarılır.

Havale işlem ücreti var mı?

Havale nedir sorusu kadar sorulan bir başka soru da havale ücretli midir oluyor. Aynı banka içerisinde gerçekleştirilen bir işlem olmasından dolayı genel olarak havaleden işlem ücreti alınmaz. Eğer şubeden ya da telefon bankacılığı kullanarak işlem yapıyorsan, emin olmak için işlem öncesinde sorabilirsin. İnternet bankacılığı ya da mobil uygulama üzerinden işlem yapıyorsan, işlem esnasında ücret kesilip kesilmeyeceğini görüntüleyebilirsin. Papara’da para transferi işlemleri için ücret ödenmediğini hatırlatırız.

Papara’da nasıl para gönderebilirim?

Papara hesabından diğer Paparalılara ya da başkasının IBAN’ına kolayca para gönderebilirsin. Para transferi yapmak istediğin kişinin Papara hesabı varsa işlemini rehberden isim seçerek anında gerçekleştirebilir veya Para Gönder özelliğini kullanarak yakınlarını Papara’ya davet ederek para gönderebilirsin. Başkasının IBAN’ına para göndereceksen, Papara hesabının sözleşmeli olması gerekir. Sözleşmeli hesap hakkında daha fazla bilgi için ilgili içeriğimize göz atabilirsin.

İlgili içerik: Onaylı ve sözleşmeli hesaba geçmenin avantajları

Papara’dan başka bir banka hesabına para göndermek için: Para Transferi > Para Gönder > Papara No/IBAN adımlarını izle.

Para göndermek istediğin kişinin IBAN numarasını ve tutarı yazarak işlemini tamamla.

Daha sonra tekrar para gönderebilmek için bu hesabı kaydet.

Unutma! IBAN’a yaptığın para transferlerini Papara senin adına gerçekleştirir. Para transferi yaptığın kişi kendi hesap hareketlerinin işlem açıklaması kısmında senin bilgilerini 'Gönderen: Ad Soyad' olarak görüntüler.

Işık hızında, ücretsiz

Dilediğin an, 7/24 para gönder ya da iste

Hemen Dene

Papara’da düzenli para transferi yapabilir miyim?

Papara’da düzenli para transferi yapabilirsin. Düzenli Para Transferi'ni seçerek işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsin. Gönderim işleminin gerçekleşmesini istediğin aralığı aylık, haftalık ya da günlük olarak belirleyebilirsin. Eğer istersen düzenli para transferinde limit ve tarih aralığı değişimi yapabilir ya da işlemi tamamen iptal edebilirsin.

Papara’da para transferinde başka neler yapılır?

Papara'da banka hesabın olmasa bile Papara hesabın üzerinden başkasının IBAN'ına 7/24 ücretsiz para transfer edebilirsin. Papara’da para transferi yaparken hangi özelliklerden faydalanacağını biliyor musun? Gel, birlikte keşfedelim.

IBAN Tarama

Paparalılar, rehberden isim seçerek anında ve ücretsiz para gönderebilir, yine aynı şekilde başkasının IBAN’ına kolayca para gönderebilirler. Para gönderme işlemlerin için IBAN tarama özelliğinden faydalanabilirsin.

IBAN tarama ile IBAN’a para gönderme işleminde IBAN yazmak zorunda değilsin. Papara hesabına gir, Para Transferi ve Para Gönder adımlarından kamera sembolüne dokun ve fiziksel dokümanda yazılı olarak yer alan IBAN’ı tara. Eğer IBAN’ın görseli cihazında varsa yine aynı adımlarla galeriden seçerek işlemini gerçekleştirebilirsin. Daha sonra ekranda gözüken IBAN’ı kontrol edip onayla ve işlemini tamamla. İşte bu kadar basit!

Emoji ve GIF

Papara’da para transferleri asla sıkıcı olmaz. Para gönderirken emoji ve GIF ekleyebilir ve işlemini çok daha eğlenceli hale getirebilirsin.

Aşağıdaki adımları uygulayarak işlemini gerçekleştirebilirsin:

Para Transferi > Para Gönder > Cep numaranı veya Papara No/IBAN seç > Tutarı gir ve ilerle >  Açıklama kısmından GIF ikonuna dokun, seçimini yap ve işlemini tamamla. İşte bu kadar kolay!

Papara’dan kendi banka hesabıma nasıl para gönderirim?

Papara'daki bakiyeni aşağıdaki adımları takip ederek kendi banka hesabına aktarabilirsin. Papara hesabını aç, Çek seçeneğine dokun, para göndermek istediğin banka hesabını seç, tutarı gir ve işlemini tamamla. Unutma, para transferi işlemlerin 7/24 ve ücretsizdir.

İşlemin 7/24, birkaç dakika içerisinde gerçekleşeceği bankalar:

Garanti Bankası

İş Bankası

Finansbank

Yapı Kredi

Vakıf Bank

Ziraat Bankası

Akbank

İşlemin 7/24, yaklaşık 30 dakika içerisinde gerçekleşeceği bankalar:

ING Bank

Kuveyt Türk

Odea Bank

Alternatif Bank

PTT Bank

Albaraka Türk

Papara Card ile ATM’den para çekebilir miyim?

Banka ATM’lerinden Papara Black Card’ın ile para çekebilirsin. Papara Black Card'ın ile her ay 500 TL'ye kadar para çekme işlemlerin ücretsizdir. Tüm ATM'lerden para çekebilirsin.

Papara ile para gönderme/çekme işlemleri çok kolay!

Papara finansal özgürlükler evreninde diğer her türlü işlem gibi para gönderme ve çekme işlemleri de zahmetsiz ve ücretsiz! Henüz Paparalı değilsen aşağıdaki butona tıklayarak aramıza katılabilirsin. Sevdiklerinin kolaylıklar evrenine dahil olmasını istiyorsan da Papara hesabın üzerinden davet gönderebilirsin. Papara hem senin hayatını hem de sevdiklerinin hayatlarını kolaylaştırmak için var!
Papara Sözlük