Güvenli alışveriş için yapılması ve yapılmaması gerekenler

Papara

İçindekiler

Pandemi sürecinde karşımıza çıkan zorlukların bazılarını fırsatlara çevirdik. Belki sokağa çıkma yasakları ve mağazaların kapanması bizi oldukça zorladı ancak internet üzerinden alışveriş yaparak sınırsız ürüne tek bir tıkla erişebildik. Aklımızın ucundan bile geçmeyen ürünler karşımıza çıktı, siparişi verdik, eve gelen kargoyu heyecanla açtık ve kullanmaya başladık. Ancak elektronik ticarette kimi siber dolandırıcılık tehditlerinin de ortaya çıktığını ekleyelim. Papara olarak daha güvenli bir alışveriş yapman, siber saldırılardan kendini koruman için bir “dikkat listesi” oluşturduk. Bu listeyle de alışveriş yaparken dikkat etmen gereken maddeleri sıraladık.

İstersen önce Papara’nın bilgi güvenliği konusunda aldığı tedbirleri inceleyebilirsin.

1- Alışveriş yapacağın sitenin SSL sertifikası olup olmadığını kontrol et

Online alışveriş hizmeti sunan internet siteleri bilgi güvenliğin için SSL sertifikası kullanmak zorunda. Bu sertifika kullanıcı adın ve şifre bilgilerinin çalınmasını engellemek için oldukça önemli. Online satış yapan sitenin bu sertifikaya sahip olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisin. Tarayıcında, adres çubuğunun başında yer alan kilit butonuna basarak kontrolü sağlamak ise mümkün.

Online alışverişlerini istediğin zaman kullanıma açıp kapatabileceğin veya ücretsiz oluşturabileceğin ve limitlerini ayrı ayrı belirleyebileceğin Papara Sanal Kart ile yapabilir hatta Cashback ile anlaşmalı olduğumuz birçok markadan anında nakit kazanabilirsin. Daha fazla bilgi için dokun.

2- Ürün ile ilgili kullanıcı yorumlarını oku

Ürünü satın almaya karar vermeden önce sosyal medyada veya forumlarda daha önce o markayı kullanmış kişilerin yorumlarını okumanı öneririz. Özellikle kullanıcı yorumları içeren fiyat karşılaştırma siteleri bu iş için biçilmiş kaftan.

3- Online satış yapan site hakkında araştırma yap

Alışveriş öncesi siteyle ilgili küçük bir araştırma iyi olur. Özetle cevabını bulman gereken sorular şunlar: Ne kadar süredir faaliyette? İletişim bilgileri var mı? Kurumsal bir şirket mi? Ürün iade ve değişim olanağı var mı?

Bu tür araştırmalar sayesinde ürün ve alışveriş sitesi hakkında bilgi edinir, alışveriş sırasında karşılaşabileceğin sorunlara karşı çözüm bulmuş olursun.

4- Alışveriş yaparken kişisel bilgisayarını kullan

Güvenliğin için özellikle iş yeri veya okulda ortak olarak kullanılan bilgisayarlardan alışveriş yapma. Bu bilgisayarlar üzerinden kredi kartı ve kişisel bilgilerini kesinlikle paylaşma.

Özellikle fatura ödemelerinde Papara’da talimat verip hızlı ve güvenli bir şekilde ödemelerini yapabilirsin. Detaylı olarak bilgi edinmek istersen burayı okuyabilirsin.

5- Kolay tahmin edilemeyecek bir şifre seç

Online alışveriş için bir siteye üye olurken kolay tahmin edilemeyecek bir şifre seç. Hatta her site ve üyelik için farklı bir şifre seçimi yapman, dijital güvenliğin için önemli.

6- Mesafeli sözleşme bulunmuyorsa…

Yasalar gereği, online alışveriş siteleri mesafeli satış sözleşmesi ve ön bilgilendirme formu sunmak zorunda. Eğer alışveriş yapılan e-ticaret şirketi bu sözleşmeleri sunmuyorsa, bu sitelerden alışveriş yapma.

7- Fiyat bilgilerine dikkat et

Alışveriş yaptığın sitede bulunan ürünlerin fiyat bilgilerine dikkat et. Özellikle çok fiyatlar ucuzsa ya da inandırıcı gelmeyen kampanya da kazanımlar sunuyorsa, hemen siteyle ilgili araştırma yap. Dijital dünyada şüphelerini her zaman ciddiye al ve şüphelerini giderene kadar alışveriş yapma. Ayrıca sitede gözüken fiyatla sepete attığında görünen fiyatın aynı olup olmadığını mutlaka kontrol et.

9- Sanal Kart kullan

Sanal kart kullanmak, ödeme konusunda güvenli bir diğer alternatif... Papara’da ayda 10 adete kadar ücretsiz Papara Sanal Kart oluşturarak güvenliğini daha üst bir noktaya taşıyabilirsin. Papara Sanal Kart ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsin.

10- Alışveriş kaydını tut

Alışverişini bitirmeden önce çıktısını al. Herhangi bir anlaşmazlık yaşadığında bu belgelere ihtiyaç duyabileceğini unutma. Papara Card ile yaptığın harcamaların detaylarına ulaşmak ise çok kolay. Son geliştirilen İşlem Geçmişi İndirme özelliğiyle ay bazlı yaptığın bütün harcamaların detaylarına kolaylıkla ulaşabilirsin. Son İşlemler bölümünden İndir’e dokunarak harcama detaylarına ulaşabilir ve kendine Excel ya da PDF dosyası olarak e-postayla gönderebilirsin.

11- Abonelik ödemelerini takip et

İnternet alışverişleri dışında bir de sürekli takip etmen gereken abonelik ödemeleri var. Gittikçe çoğalan abonelik ödemelerinin ise takibini yapmak hiç de kolay değil. Ancak Papara’da durum tam tersi. Yeni geliştirilen Abonelik Takibi özelliği sayesinde artık her ay düzenli olarak yaptığın ödemeleri takip edebilirsin. Abonelik ödemelerini iptal etmek istersen ilgili platformdan bilgileri silmek için uğraşmana da gerek yok. Papara Card’ını dilediğin an kolayca abonelik ödemelerine kapatabilirsin.

Unutmadan; Netflix, Spotify ve YouTube Premium ödemelerini Papara Card ile yaparak anında nakit kazanacağını da hatırlatırız.

Paparalı ol

Güvenli alışveriş için Papara Card’ını kullanarak hesabını bilir, harcadıkça kazanır ve bütçene destek olabilirsin. Papara hesabın yoksa ücretsiz hesap açmak için aşağıdaki butona dokun.

Keşfet