Finansal okuryazarlık nedir?

Papara

İçindekiler

Geçmişten günümüze finansal hizmetlerden yararlanan kitlede ve harcama alışkanlıklarında ne çok değişim oldu, değil mi? Eskiden sadece kısıtlı bir kitle finansal hizmetlerden yararlanabilirken şimdi durum çok farklı. Bunda Papara’nın kolay erişilebilir ürün ve hizmetlerle kullanıcılarına sunduğu ücretsiz hesap ve ücretsiz Papara Card’ların etkili olduğunu söylemezsek olmaz. :) Artık gencinden yaşlısına, çalışanından çalışmayanına kadar herkes finansal hizmetlerden kolayca faydalanabiliyor. Peki, erişimin bu kadar kolay olduğu finansal hizmetlerde harcamalar nasıl kontrol altında tutuluyor? İşte tam burada bilmemiz ve tecrübe edinmemiz gereken bir nokta var: finansal okuryazarlık.

Finansal okuryazarlık kısaca, elde edilen gelire göre harcama yapmak, hesabını bilmek ve doğru yatırımları gerçekleştirebilmektir. Kullanıcıların asla borçlanmayacağı, üstelik kâr elde edebilecekleri ürünler sunan Papara, finansal okuryazarlık konusunda da tecrübe kazandırmada oldukça etkili. Çünkü Papara, bugüne kadar alışık olduğun finansal araçlardan daha açık ve anlaşılır yapısı ile daha iyi bir finansal okuryazar olabilmeni sağlıyor. Tüm bu hizmetlerin neler olduğunu merak ediyor ve finansal okuryazarlık konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsan yazımızın devamında ayrıntılara ulaşabilirsin.

Finansal okuryazarlık neden önemli?

Finansal okuryazarlık sayesinde mali durmunu nasıl daha iyi yönetebileceğin hakkında bir öngörü sahibi olur, böylece geleceğini daha iyi bir temel üzerine kurabilirsin. Üstesinden kalkamayacağın borçlara hiç girmez ve doğru yatırımlar yaparsın! İşte iyi bir finansal okuryazarın sahip olması gereken özellikler:

Uzun vadeli planlar yap

İyi bir finansal okuryazarın ilk olarak dikkat etmesi gereken kısım gelirini bilip, giderlerini buna göre planlamaktır. Bunun için de uzun vadeli planlar yapmak gerekir. Küçük ya da büyük hedefler için her zaman geleceğe yatırım yapmak, üstelik bunu kâr elde edecek şekilde uygulamak gerekir. Bizim tavsiyemiz, tüm mali hareketlerini tek bir ekran üzerinden kolayca izleyebileceğin bir Papara hesabı ile birikim hedefine doğru ilerlemen. Çünkü Papara tüm bunları yapacabilceğin hizmetleri tek bir yerden sunuyor.

Harcamalarının farkında ol

Her şeye birkaç dakika içinde erişiminin olduğu internetten alışveriş çağında, bazen ay başında planladığından fazla harcama yapman oldukça doğal ancak bu durumun finansal hayatını kötü bir noktaya doğru sürüklemeye başlaması da öyle. Gereksiz harcamalarının önüne geçmek için yapabileceğin en iyi şey, hangi kategoride ne kadar harcama yaptığının sürekli farkında olman. Bunun için Papara’nın geliştirdiği ilk ve tek harcama özeti grafiklerinden faydalanabilirsin. Harcamalarını ay bazlı yüzdelik dilimlerle görüntüler, hangi kategoride ne kadar alışveriş yaptığını bilirsin. Bir diğer yandan her ay ödemen gereken faturalarını tek bir yerden yaparak grafiklerle takip edebilirsin. Örneğin, elektrik faturan mı geldi? ‘Hangi ay, nereden, ne kadar ödeme yaptım?’ diye düşünmene gerek kalmadan Papara hesabın üzerinden takibini kolayca gerçekleştirir, otomatik ödeme talimatı ile de giderlerini kontrol altında tutabilirsin.

Kâra geçebileceğin yollar bul

Harcamalarını bütçene göre düzenledin; sırada bu harcamalarını daha uygun fiyata nasıl yapabileceğini bulma zamanı. Papara’da bunun en iyi karşılığı Cashback. Cashback ile pek çok marka ve kategoride yaptığın harcamalardan anında nakit kazanarak bütçene katkı sağlayabilirsin! Üstelik Cashback ile kazandığın tüm parayı ay sonunda toplu olarak çekerek hem harcamalarından ne kadar kâra geçtiğini görür, hem de birikim hesabına toplu bir para aktarabilirsin. Netflix, Spotify, YouTube, Exxen, TeknoSA, GittiGidiyor, n11.com, HOP! ve daha fazla markadan anında nakit kazanabileceğin tüm Cashback markalarını görmek için papara.com’u ziyaret edebilirsin.

Borçlanmaktan kaçın

İyi bir finansal okuryazarın en temel özelliği, bütçesini mümkün olduğunca borçlanmadan yönetebilmesi ve günün sonunda birikimlerine katkı yapabilmesidir. Bunun için tabii ki harcamalarını ve gelirini mükemmel bir dengede tutman çok önemli. Günümüz dünyasında bunun önündeki en büyük engellerden biri kredi kartları. Farkında olmadan sahip olmadığın parayı harcamanı sağlayan kredi kartları ile ipin ucunu kaçırdığında mali durumun kontrol edilemez bir hâl alabilir. Bunun yerine Papara Card’lardan birini kullanarak sadece sahip olduğun parayı kullanabilir, limiti kendin belirler, abonelik ödemelerini takip edip yönetir ve asla borçlanmazsın. Papara Card hakkında daha fazla bilgi almak için tıkla.

Papara ile finansal hayatının kontrolünü eline al!

Paparalılar, iyi birer finansal okuryazar olmanın ilk şartlarını Papara’nın kolay, açık ve anlaşılır yapısı ile otomatik olarak yerine getiriyor. Hem finansal özgürlük hem de kontrollü bir bütçe yönetimi sağlayan Papara’yı hâlâ kullanmıyorsan, hiçbir ücret ödemeden saniyeler içinde Papara hesabı açıp harcamalarını gözlem altında tutabilirsin; üstelik borçlanmadan kazanarak! Saniyeler içinde ücretsiz Papara hesabı için hemen aşağıdaki butona dokun. 👇

Buton-kucuk-2

Papara Sözlük