FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) nedir?

Papara

İçindekiler

Selam Paparalı! Günlük hayatında sıklıkla karşılaştığın finansal terimlerin ne anlama geldiğini açıkladığımız yazı serimize hız kesmeden devam ediyoruz. Bu yazımızın konusu FAST nedir olacak. Eminiz bankacılık işlemlerinde en az bir kere FAST’i duymuşsundur. Fakat Fast ile ilgili bilgin diğer terimler kadar olmayabilir. Bu yazımızda FAST nedir, FAST ödemesi nedir, FAST ile para gönderme nasıl yapılır gibi soruların yanıtlarını cevaplayacağız. En yalın hali ile anlatacağımız FAST nedir içeriğimizde ayrıca Papara’nın senin için geliştirdiği, hayatını kolaylaştıracak yenilikçi hizmetleri de öğrenebilirsin.  Hadi o zaman, başlayalım.

FAST nedir?

FAST nedir sorusunun cevabını çok basitçe açıklayalım: Açılımı Fonların Anlık ve Sürekli Transferi’dir ve farklı bankalardaki hesapların arasında 7/24 para aktarımı yapabilirsin. FAST ile yapılan işlemlerde, ilgili banka hem alıcıya hem de göndericiye anlık olarak bildirim gönderir. FAST ile gerçekleştirilen para transferinin EFT’den farkı, mesai saatleri dışında para transferi yapılabilmesi kolaylığıdır. Ayrıca FAST ile yaptığın para transferi işlemi anında hesaba aktarılır.

FAST ile para gönderme işlemi nasıl yapılır?

FAST işlemini, FAST sistemine üye olan banka ya da finans kuruluşları üzerinden yapabilirsin. Bu üye (banka ya da finans) kuruluşlarının, mobil veya internet bankacılığı uygulamalarını kullanarak FAST anlık ödeme işlemin gerçekleştirilir. Para gönderme işlemini ister alıcının ad-soyad ve IBAN bilgilerini girerek, istersen de Kolay Adres seçeneği ile tamamlayabilirsin. Kolay Adres, FAST’a dahil olan bir bankada bulunan hesabını, telefon numarası, TC kimlik numarası, e-posta adresi, pasaport numarası ve vergi numarası ile eşleştirmeni sağlar.

FAST ile Papara hesabıma nasıl para gönderirim?

Öncelikle Papara hesabına para yatırmak için birçok seçeneğin olduğunu hatırlatalım. Papara hesabına para yatırma seçeneklerini öğrenmek istersen ayrıntılara ilgili yazımız üzerinden ulaşabilirsin. FAST ile aşağıdaki bankalar üzerinden Papara hesabına, IBAN yerine Papara’nın Kolay Adres’ini girerek hızlı ve kolay bir şekilde para yatırabilirsin.

  • TEB
  • Halkbank
  • ING Bank
  • Denizbank
  • Burgan Bank
  • Fibabanka
  • Ziraat Katılım

Kolay Adres ile para yatırmak için kullandığın bankacılık uygulaması üzerinden ‘Kolay Adres ile Transfer ve E-Posta’ adımlarını takip ederek Papara’ya ait fast@papara.com e-posta adresini yazarak kendi Papara hesabına para gönderebilirsin. Açıklama kısmına Papara numaranı yazmazsan işleminin gerçekleşmeyeceğini unutma.

İlgili içerik: Papara hesabına para yatırmanın 4 farklı yolu

Kolay Adres nedir?

Kolay Adres, hesap numarası ya da IBAN kullanmadan hızlı ve kolay bir şekilde para transferi yapılabilmesini sağlayan bir sistemdir. Kolay Adres ile IBAN numaran yerinde kendi kişisel bilgilerini tanımlayarak para gönderebilir ya da alabilirsin. Cep telefonu numarası, e-posta adresi, TC kimlik numarası, vergi numarası, pasaport numarası ya da yabancı kimlik numarası Kolay Adres olarak tanımlanabilecek olan kişisel bilgilerdir.

FAST nasıl kullanılır?

FAST’i ister mobil, istersen de internet bankacılığı uygulaması üzerinden kullanabilirsin. IBAN ya da tanımladığın Kolay Adres ile ödeme alabilir ve gönderebilirsin. Karekodun geçerli olduğu mağazalarda ya da internet sitelerinde karekod aracılığı ile FAST ödemesi gerçekleştirebilirsin. FAST para transferi saniyeler içerisinde alıcının ya da senin hesabına aktarılır ve fon hemen kullanılabilir. 7 gün 24 saat istediğin zaman para gönderebilir ya da alabilirsin. Yapılan transfer sonrasında ilgili finans kuruluşu tarafından bilgi gönderilir.

FAST para transferi ücretli mi?

FAST işlem ücretlerinin bankalar ve finans kuruluşları arasında değişkenlik gösterebilir. Papara ile para isteme ve gönderme gibi para transferi işlemlerinin hiçbirinde işlem ücreti alınmadığını hatırlatmak isteriz. 🙂

FAST ile para gönderme limiti nedir?

7 gün 24 saat para transferi yapılmasına imkan sağlayan FAST ile para transferi limiti 2.000 TL’dir.

İşlemlerini, en iyi deneyimi yaşayarak yap

Yukarıda bahsettiğimiz FAST işlemi her ne kadar hızlı olsa da Papara’nın hızına ve sunduğu ayrıcalıklara yetişmek kolay değil. Papara’da hesabını saniyeler içinde ücretsiz oluşturur, yine dilediğin Papara Card’a kolayca ücretsiz sahip olursun. Para transferi işlemlerini ise yepyeni bir deneyimle gerçekleştirirsin.

Para göndermenin en pratik yolu: Papara hesabından dilediğin kişinin Papara hesabına ya da banka hesabına ücretsiz ve hızlı bir şekilde para gönderebilirsin. Papara ile rehberinden para göndermek istediğin kişinin adını seçerek transferini gerçekleştirebilirsin.

  • Papara hesabından başka bir Paparalıya para göndermek istersen, Para Transferi ve Para Gönder adımlarını takip edip para göndermek istediğin kişinin cep telefonu veya Papara numarasını yazarak işlemini tamamlayabilirsin.
  • Paparalı olmayan bir tanıdığına para göndereceksen; Para Transferi, Para Gönder, Papara No/IBAN adımlarından, alıcının IBAN numarasını yazarak para transferini gönderebilirsin.
  • Eğer para göndermek istediğin kişi Paparalı değilse Para Gönder adımından kişinin cep telefonu numarasını yazarak davet gönderebilir ve Paparalı olmasını sağlayabilirsin. Gönderdiğin miktar ilgili kişinin Papara hesabı açmasının ardından hesabına aktarılacaktır.
Papara'da tüm bu işlemlerin ücretsiz ve ışık hızında gerçekleştiğini unutma.

Para istemek çok kolay: Paparalı olsun ya da olmasın dilediğin kişiden para isteyebilirsin, üstelik ücretsiz bir şekilde. Para isteyeceğin kişinin cep telefonu ya da varsa Papara numarasını yazarak kolay ve hızlı bir şekilde para isteyebilirsin. Ayrıca para isterken küçük bir not veya istersen GIF ya da emoji ekleyebilirsin. İstediğin miktar ilgili kişiye iletilir ve onaylandığı anda hesabına geçer.

Sen uğraşma, Papara halletsin: Düzenli gerçekleştirdiğin para transferleri mi oluyor? Bunu her ay hatırlamak zorunda kalıp uğraşmana Papara ile gerek yok. Düzenli para transferi özelliğini kullanarak dilediğin kişiye para gönderebilirsin, ücretsiz ve ışık hızında elbette. Bunun için tek yapman gereken düzenli para transferi talimatı oluşturmak. Günlük, haftalık veya aylık olarak sana en uygun seçeneğe göre talimat verebilir, dilediğin zaman da değişiklik yapabilirsin. Papara’da sen nasıl istersen öyle olur. Şimdi denemeye başla, yorucu işlemlerle uğraşma.

Işık hızında, ücretsiz

Dilediğin an, 7/24 para gönder ya da iste

Hemen Dene

Aramıza katıl

Henüz Paparalı değil misin? Papara hesabını zaman kaybetmeden şimdi oluştur, yenilikçi finans deneyimi ile tanış. Ücretsiz Papara hesabını saniyeler içinde oluşturmak için aşağıdaki butona tıklaman yeterli. Aramıza katıl ve Papara dünyasını keşfetmeye başla.

Papara Sözlük