EFT nedir? EFT saatleri ne zaman? EFT saatini kaçırdıysan çözümü Papara ile 7/24 para transferi

Papara

İçindekiler

Farklı bankalardaki hesaplar arasında para transferi: EFT nedir?

Para transferi işlemlerinden biri olan EFT, Elektronik Fon Transferi anlamına gelir ve farklı bankalarda bulunan vadesiz hesaplar arasında nakit aktarımı yapmayı sağlar. Örneğin; A bankasındaki bir hesaptan B bankasındaki bir hesaba para göndermek istiyorsan, kullanacağın işlem türü EFT’dir.

EFT çoğu zaman havale işlemiyle karıştırılır. Diğer bir para gönderme işlemi olan havale, EFT’den farklı olarak aynı bankada bulunan farklı hesaplar ya da aynı bankaya ait farklı şubeler arasındaki nakit aktarımı işlemidir.

EFT işlemi bankalar arası bir işlem olduğu için birçok banka tarafından farklı oranlarda ücretlendirilmiştir. Bu ücret parayı gönderen kişinin hesabından tahsil edilir. Papara sayesinde ise EFT işlemlerini hiçbir ücret ödemeye gerek kalmadan yapabilirsin.

Ücretsiz EFT

EFT nasıl yapılır?

EFT için ilk şart para transfer edecek ve edilecek hesapların ayrı bankalarda bulunmasıdır.

İnternet ve telefon bankacılığını, mobil uygulamaları, ATM’leri ve banka şubelerini kullanarak yapabileceğin EFT işlemleri için para göndermek istediğin kişiye ait hesabın 26 haneli IBAN numarasını (International Bank Account Number) bilmen gerekir. Eğer IBAN numarasını bilmiyorsan, transferi yapacağın bankanın adını, şubesinin kodunu, göndereceğin kişinin tam adı ve hesap numarasını kullanarak da işlemini gerçekleştirebilirsin.

EFT saatleri

Eğer online bankacılık sistemlerinden birini kullanıyorsan, para transferi menüsü altındaki EFT’yi seçmelisin. EFT’yi banka şubesinden bir yetkili aracılığıyla yapacaksan, yetkiliye göndermek istediğin nakit tutarı dahil tüm bilgileri eksiksiz olarak vermelisin. Bu bilgilerin herhangi birinin geçersiz olması durumunda EFT işlemi tamamlanamaz.

Bazı durumlarda hatalı girdiğin bilgiler paranın yanlış bir kişinin hesabına havale edilmesine neden olabilir. Hatanın telafi edilebilmesi için paranın gönderildiği hesap sahibinin onayı, iadeyi kabul etmesi gerekir ve bu işlemler uzun zaman alabilir. Bu sebeple EFT işlemini gerçekleştirmeden önce mutlaka IBAN, hesap numarası, alıcı adı gibi bilgileri son bir kontrolden geçirerek teyit etmelisin.

Ancak EFT işlemlerini sıfır riskle yapmanın oldukça pratik bir yolu var. Papara hesabında oluşturacağın bir rehberle, 15 farklı bankadaki hesabına haftanın her günü ve her saatinde sadece birkaç dokunuşla para gönderebilirsin.

EFT saatleri ne zaman?

EFT işlemleri bankaların mesai saatleri içinde yapılır ve bu saatler bankadan bankaya çok az da olsa değişkenlik gösterir. Genel olarak sabah 9:00 ile akşam 16:00 arasında EFT işlemleri için uygundur. EFT’ni bu saatlerinin dışında bir saatte mobil ve internet bankacılığını ya da ATM’leri kullanarak yapıyorsan, işlem askıda bekler ve para transferi ilk resmi iş gününde tamamlanır. Resmî tatillerde ve hafta sonunda yaptığın EFT işlemleri de sonraki ilk mesai gününde yapılır.

Para transferi saatleri

FAST nedir?

FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından sunulan, 5.000 TL'ye kadar olan ödemelerin ve farklı bankalar arası para transferinin 7/24 yapılabilmesine olanak tanıyan ödeme sistemidir. 8 Ocak 2021'de herkesin kullanımına açılmadan önce, farklı bankalar arasında para transferi yapabilmek için EFT saati beklemek gerekiyordu. Papara'da saat sınırı, FAST kullanıma açılmadan önce kalkmış, Paparalılar 7/24 ücretsiz para transferi olanağından yararlanmaya başlamıştı.

Geç EFT nedir?

Bir banka şubesinden mesai saatleri içinde ama EFT saatleri sona erdikten sonra işlem yapmak istiyorsan, banka bunu “Geç EFT” olarak adlandırır ve normal EFT'ye göre daha yüksek bir şekilde ücretlendirir.

Kısaca 16:00’dan sonra yapılan EFT’ler Geç EFT’dir. Örneğin normal EFT ücreti 2 birimken, Geç EFT ücreti 3 birim olabilir. Bu saatten sonra sisteme girilen EFT işlemleri, ertesi iş günü sabahında tamamlanır.

Zamandan, mekândan bağımsız daha konforlu nakit işlemleri için...

Peki EFT’yi saatlerden, ücretlerden bağımsız gerçekleştirmenin bir yolu var mı? Elbette var. Papara sana her türlü nakit işlemi konusunda 7 gün 24 saat hizmet veriyor. Onaylı ya da onaysız bir hesaba sahip olsan dahi, Papara rehberine kayıtlı kişilere dilediğin gün ve saatte para gönderebilir, hesabından para çekebilirsin. Üstelik bunlar için hiçbir ücret ödemezsin.

Papara ile 7/24 EFT

Eğer EFT yapmak istediğin kişi bir Papara hesabına kayıtlı değilse, EFT’ni göndereceğin kişinin cep telefonunu girerek gönderebilirsin. Alıcı kişi bir Papara hesabı oluşturduğu an, EFT’yle gönderdiğin tutar bakiyesine işlenecektir.

Papara’yla tüm para yatırma, çekme ve transfer işlemleri gibi EFT yapmak da oldukça basit. Hızlı, kolay, hesaplı ve keyifli deneyimlerin keyfini çıkarman için seni Papara’ya davet ediyoruz.

Papara Sözlük