Eve sipariş verirken dikkat edilmesi gerekenler

Papara

İçindekiler

Gerek pratikliği gerek zaman zaman daha ekonomik oluşu sebebiyle günümüzde giderek popülerleşen ve alışkanlıklarımızı değiştiren online alışveriş, korona virüsün hayatımıza girmesiyle keyfi tercih ettiğimiz bir yöntem olmaktan çıkarak kendimizi ve birbirimizi korumak için bir gereklilik haline geldi. Böylece giderek daha fazla insan yalnızca kıyafet, kitap, ev eşyalarını değil, market ve gıda alışverişlerini de online yapmaya başladı.

Peki dışarıda COVID-19'un kol gezdiği bugünlerde eve gelip giden o kadar kargo, gıda alışverişi ve yemek siparişleri varken evimizi bu virüsten nasıl koruyacağız?

El yıkamak

El yıkama teknikleri

Öncelikle bu virüsün, enfekte birinin nefes alıp verirken ya da öksürdüğünde ortama yaydığı damlacıklardan yayıldığı biliyoruz. Bu damlacıklar farklı yüzeylerde ve havada da tutunabildiği için ellerimizi yüzümüze, ağzımıza, burnumuza, gözümüze götürmememiz gerekiyor. Yani alabileceğimiz en etkili yöntem ellerimizi sık sık sabun ve su ile en az 20 saniye boyunca yıkamak ve ellerimizle yüzümüze dokunmamaya çalışmak diyebiliriz.

Kuryeden paket teslim almak

Sipariş dezenfekte

Şimdiye kadar bildiğimiz kadarıyla virüs, plastik, demir, çelik gibi yüzeylerde 2-3 gün, karton üzerinde bir gün ve bakır yüzeylerde 4 saat boyunca, bazı yüzeylerde ise 17 güne kadar yaşayabiliyor. Sipariş kapıya geldiğinde eğer kurye virüs taşımıyorsa pek de risk altında olduğumuz söylenemese de, hem kuryelerin sağlığını hem de kendi sağlığımızı korumak için siparişimizi teslim alırken mesafe kuralına uymamız çok önemli.

Çoğu firma duruma adapte olarak ödemeleri yalnızca online olarak almaya başladı. Bu yöntemi ya da temassız ödeme seçeneğini kullanmak teması minimuma indirmek için başka bir yöntem. Temassız ödeme özelliğine sahip Papara Card'ını gönül rahatlığıyla kullanabilir, alışverişlerini daha kısa sürede kolay ve güvenilir şekilde yapabilirsin. POS makinesi kullanmaktan başka seçenek olmadığında ise, kuryelerin makineleri kullanımdan önce ve sonra dezenfektanlı bir mendille temizlemesi gerekiyor. Siparişi teslim alırken dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta, paketleri kuryenin elinden almamaya özen göstermek. Bunun yerine kapıya asmalarını rica edebiliriz.

Teslim aldığımız siparişin dış paketini veya poşetini hemen çöpe atıp ellerimizi daha önce de bahsettiğimiz şekilde iyice yıkamalıyız.

Paketleri temizlemek

Koronavirüsten korunma

Aldığımız ürünleri yerleştirirken ara ara ellerimizi yıkamaya devam edip, ürünlerin temas ettiği yüzeyleri etkili bir şekilde temizlemek gerekiyor. Ambalajlı ve konserve ürünlerin tamamı için, alkol bazlı bir temizleyici ya da seyreltilmiş çamaşır suyu ile temizleyebiliriz. Meyve-sebze gibi taze ürünleri bol suyla yıkayıp, balkon vb. gibi bir yerde 9-10 saat kadar havalandırmak, balkonsuz evlerde yaşayanlarımız için ise, bu ürünleri koyduğumuz yerleri iyice havalandırmak bir çözüm olabilir.

Yemek sipariş etmek

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre şu ana kadar bu hastalığın gıda yoluyla bulaştığını gösteren bir vaka yok. Yemekler doğru şekilde pişirildiğinde (çiğ kalmadığında ve belirli bir derecenin üzerindeki sıcaklıkta pişirildiğinde) virüsün gıda yoluyla bir insana geçtiğine dair bir kanıta şu ana kadar rastlanmadı. Kısacası yemek yapan kişilerin ve ortamların genel temizlik kurallarına uyması durumunda, güvendiğimiz yerlerden yemek sipariş etmememiz için bir sebep yok.

Yemeğimizi teslim aldıktan sonra onu doğruca mutfak lavabosuna götürüp, ambalajlarına olabildiğince az dokunarak açıp, hemen çöpe atmalıyız. Mutfakta olabildiğince az şeye değmeye çalışmak önemli. Böylece virüs mutfağımızda barınamaz. Henüz ısı ile ilgili resmi çalışmalar yayınlanmamış olsa da COVID-19'un 65℃ sıcaklığa dayanamadığı biliniyor. Bu yüzden yemeğimizi yemeden tekrar ısıtmak da iyi bir fikir olabilir.

Papara Uygulaması

Özellikle evlerimizde oturduğumuz ve başta alışverişlerimiz olmak üzere, tüm para transferi işlemlerimizi, ödemelerimizi online olarak yapmaya çalıştığımız bugünlerde, Papara; temassız ödeme, online alışveriş, 7/24 ücretsiz EFT gibi avantajları ile hayatımızı çok kolaylaştırıyor. Papara hakkında daha fazla bilgi edinmek ve hesap açmak için www.papara.com adresini inceleyebilir, aktivasyon ücreti olmadan yararlanmaya başlayabilirsin.

Cashback