Evden çalışmak zor mu geliyor? İşte verimi artıracak harika tavsiyeler!

Papara

İçindekiler

Son bir yıl özelinde geriye dönüp baktığında, evinin duvarlarından başka pek bir şey hatırlamayanlardansan; tebrikler; pandemiye karşı temkinli davrananlardansın :)

Kış aylarının gelmesiyle bizi yeniden önlemler almaya iten koronavirüs salgını, bazılarımızın sevdiği, bazılarımızın bir türlü alışamadığı evden çalışma olgusunu da hayatlarımıza bir süreliğine daha geri getirdi. Ev kavramının birçoğumuzun kafasında “dinlenme alanı” olarak kodlanmış olması çok doğal. Evden çalışmaya bir türlü alışamamanın sebebi de büyük ihtimalle bu. Evet, evden çalışmak oldukça zor, ama bu durumu tersine çevirmek mümkün. Koronavirüse karşı yeni önlemler aldığımız bu günlerde, evden çalışmak yeniden gündemde. Pijama ve gömleklerini başarılı bir şekilde kombinlemeyi başarmış olabilirsin, ama harika bir evden çalışma rutini için yapman gereken birkaç şey daha var. İşte evden çalışma verimini artırmak için uzmanlardan tavsiyeler.

Güne başlangıç: Bir sabah rutini oluştur

Sabahları güne nasıl başlarsan, günün geri kalanı da o şekilde geçiyor. Kalkar kalkmaz eline telefonunu alıp boşa geçirdiğin bir yarım saat ile pencereni hemen açtığın ve derin bir nefes alarak başladığın bir gün arasında büyük farklar olacağı kesin. Ne yapman gerektiğini biz söyleyecek değiliz, ama vücuduna günün başladığını anlatacak birkaç adımlık bir sabah rutiniyle psikolojik olarak mesaiye hazırlanabilirsin. Örneğin yataktan kalkıp en sevdiğin şarkıyı açmak, dişlerini fırçalamak ve sabah kahveni demlemek harika bir sabah rutini olabilir. Üstelik tek yapman gereken, her sabah aynı rutini tekrarlamak!

Sabit bir çalışma alanı belirle

Evden de çalışıyor olsan, her sabah işe “gittiğini” kendine hatırlatacak bir şekilde, evin sabit bir alanında kendi küçük ofisini kurmaya özen göster. Yatağından ofisine yapacağın yolculuk üç adım sürse bile, her gün aynı ortamda çalışman önemli. Masanın üzerinde sadece işinle ilgili ihtiyacın olabilecek şeyleri tutman gerektiğinin farkına bugüne kadar varmış olmalısın, ama yine de hâlâ masanda dikkatini çelecek bir şeyler görüyorsan, küçük bir temizlik yapabilirsin.

Molalarını planla

Aynı ofiste olduğu gibi, belirli aralıklarla bilgisayar başından kalkıp kendine beş dakika ayır. İnsan beyni genel olarak 40 dakikadan daha uzun bir iş üzerinde odaklanamadığı için, 40-45 dakikada bir kısa molalar vermek, işlerini daha hızlı bitirmeni sağlayabilir. Aynı şekilde öğle yemeği saatini de her gün aynı zamana denk gelecek şekilde planla ve ne yiyeceğini önceden düşün. Son olarak, evden çalışmak pek çoğumuzun mesai saatlerinin sarkmasına sebep olsa da mesai saatinin bitişinde işlerini bırakmaya özen göster. Sonunda bu çalışma şeklinin fazla mesaiden daha verimli bir şekilde işleri bitirdiğini göreceksin.

Toplantılara hazırlanarak katıl

Ofis içi iletişim için önemi büyük olan sabah toplantılarına katılmayı ihmâl etme. Hatta önceki günden aklında kalanları, gün içinde yapmayı planladıklarını ayrıntılı olarak anlatman, hem kişisel performansını hem de ekibinin performansını olumlu etkileyecektir. Özetle; aklına takılan ve ekip arkadaşlarına iletişime geçmen gereken tüm konuları not defterine yaz ve toplantıda anlat.

Bir iş listesi oluştur

Evden çalışırken çevrende seni kontrol eden hiç kimsenin olmaması, bazı işleri tamamen unutmana yol açabilir. Üstünde çalıştığın tüm projeler için bir günlük ve haftalık yapılacaklar listesi hazırlayıp bu plana göre ilerlersen hem hiçbir işi gözünden kaçırmazsın, hem de işleri bitirdikçe çalışma motivasyonun artar. Kendine günlük ve haftalık iş akışları oluşturmak için Trello, Evernote ya da Google Keep gibi uygulamaları tercih edebilirsin. İyi çalışmalar :)

Keşfet