Ev İnternetini Hızlandırmak İçin Yapabileceklerin

Papara

İçindekiler

İnternet her yerde; evimizde, iş yerimizde, sokakta, kafede, cep telefonumuzda, uçakta, hatta denizin ortasında. Kimimiz işlerini yürütüyor internetten, kimimiz ödemelerini, alışverişlerini gerçekleştiriyor. Kimimiz internet sayesinde sevdikleriyle özlem gideriyor, kimimiz ise yeni insanlarla tanışıyor, yeni yerler, yeni hobiler derken dünyayı keşfediyor. Kimimiz için internet kocaman bir kütüphane... Kimimiz için de eğlencenin merkezi... Sonuçta hepimizin hayatında internetin bir yeri ve anlamı var.

İnternet hayatımızın içine böylesine girmişken, elbette internetsiz kalmayı bırakın internet hızımızın yavaşlaması bile çağımızın en can sıkıcı sorunlarından biri haline geliyor. Hata sayfalarıyla, indirdiği dosyanın, programın yarıda kesilmesiyle kim karşılaşmak ister ki?

Pek çok internet servis sağlayıcısı kullanıcıya hızlı, limitsiz, kesintisiz internet vaatleri içeren, çeşitli internet paketleri sunuyor. Peki satın aldığımız interneti tam verimle kullanabiliyor muyuz? İnternet hızınızı kontrol etmenin ve olası yavaşlıklarda hızınızı artırmanın birkaç yolu var.

Hız testiyle hızını ölç

İnternet hızın nedir? İşe bunu ölçerek başlamak gerekiyor. Tarayıcınla ulaşabileceğin birçok online hız testi bulunuyor. Hızını ölçüp, satın aldığın paketle uyumlu olup olmadığını kontrol edebilirsin.

Modemini açıp kapat

Modem hızını artırmak

Modemi kapatıp açmak interneti hızlandırmak için yapılabilecek en basit şey. Mantığı basit; yeni bir IP, yeni bir başlangıç. Modemlerin de bilgisayarlarımız gibi işletim sistemleri var ve uzun süreli kullanımlarda bu sistem gereksiz kayıtlarla şişebiliyor. Modemini resetlemek bu aşırı yüklenmeyi sona erdiriyor.

Modemin doğru seçim mi?

İnternet hızı yükseltme

Artık internet hizmeti satın aldığın servis sağlayıcıları, bağlantınızla birlikte sana bir modem de temin ediyorlar. Eğer sana verilen modemi kullanıyorsan muhtemelen bu sorunu yaşamayacaksın ama modemi değiştirdiysen ya da sana verilenden farklı bir modem kullanıyorsan modeminin bant genişliğinin internet hızını karşılamama ihtimali var. Bant genişliği yüksek modemler tercih et ve sorun çözülmezse servis sağlayıcına danış.

İnterneti kullanan cihazların konumlandırılması

Bağlantı hızı yükseltme

Hepimizin evinde wi-fi ağımızı kullanan birçok cihaz var. Örneğin; ses sistemleri, akıllı cep telefonları, televizyonlar da genellikle ev internetimize bağlı çalışıyor. Bu cihazların birbirine çok yakın tutulması elektromanyetik alanlarının çakışmasına ve hızının düşmesine yol açar. Cihazları birbirlerinden ve modemden uzağa konumlandırman sorunu büyük ölçüde çözer.

Virüs taraması yap

Virüs interneti yavaşlatır mı

Bilgisayarlarımızı korumak için birçok antivirüs programı kullanıyoruz. Ancak bu programlar kendilerinde zaten tanımlı olan virüsleri tarayıp, engelleme prensibiyle çalışıyor. Antivirüs programınızın güncellemelerini geciktirmemen bu açıdan büyük önem taşıyor. Zira güncelleme yapmadığında bilgisayarın internet ortamında yeni var olan virüslere karşı tamamen korumasız kalıyor. İnternet hızının düşüklüğündeki sebep sistemine yerleşip, bağlantılarını sömüren bir virüs olabilir. Belirli aralıklarla bilgisayarına virüs taraması yaparak bunun önüne geçebilirsin.

Wi-fi yerine kablolu internet

İnternet hızını yükseltmek

Wi-fi internet giderek yaygınlaşıyor, çünkü çok daha özgür bir kullanım alanı sunuyor. Ancak çoğu wi-fi bağlantısı, kablolu bağlantı kadar hızlı çalışmaz. Eğer bir masaüstü bilgisayar kullanıyorsan, modemine kabloyla bağlanabilirsin. Bu hızına kesinlikle olumlu yönde etki edecektir.

Kullanmadığın uygulamaları kapat

Kullanmadığın programlar bilgisayarının arka planında çalışmaya devam ederek internet hızını düşürüyor olabilir. Görev Yöneticisi programından bilgisayarında hangi programların açık olduğunu, hangi programın ne kadar internet kullandığını görüntüleyebilir, gereksiz uygulamaları kapatarak hızınızı arttırabilirsin.

Sürücüleri ve yazılımları güncelle

Modeminin yazılımını ve bilgisayarının kablosuz ağ sürücülerini güncellemek internetini daha verimli kullanmanı sağlar. Bu çok sık yapmak zorunda olmadığın bir şey olsa da göz önünde bulundurmakta fayda var.

Youtube, Netflix, Spotify gibi birçok mecrayla ulaştığın filmlerin, dizilerin, şarkıların tadını elbette yavaş bir internetle çıkaramazsın. Aylık üye olduğun uygulamaların, platformların hızlı ve kesintisiz bir internetle keyfine varmak en doğal hakkın. İnternetini hızlandırmanın yollarını artık biliyorsun. Peki üye olduğun platformlara daha karlı bir şekilde ulaşmanın yollarını biliyor musun?

Papara Kampanyaları

Papara hesabınla Netflix, Youtube, Spotify'e her ay belli oranlarda cashback kazanarak üye olabilir, kazandığın Papara Cashback'leri ister nakit olarak çekebilir, istersen yine Papara üzerinden dilediğince harcayabilirsin. Papara’yla alışveriş ve ödemeler hem basit hem kazançlı!

Teknoloji