Her biri ayrı güzel: Eski çizgi filmler

Papara

İçindekiler

Eski çizgi filmler aradan zaman geçse de aynı keyfi vermeye devam ediyor. Sen de iflah olmaz bir çizgi film izleyicisi isen yaşın kaç olursa olsun hala çizgi film izliyor olabilirsin. Üstelik söz konusu eski çizgi filmler ise. Çocukluğumuzda tutkunu olduğumuz çizgi filmler, bizlere bambaşka evrenlerin kapısını açtı ve çocukluğumuzun güzel anıları olarak zihnimizde yer edindi. Günümüzde gerçeğe çok yakın çizgi filmler olsa da kabul edelim eski çizgi filmler bir başka…  Biz de senin ne kadar çizgi film sevdalısı biri olduğunu tahmin ettik ve sana hafızalara kazınan o unutulmaz eski çizgi filmleri listeledik.

Muhtemelen hepsini izlemişsindir ama yine de izlemediklerini hemen izleme listene ekle. Hazırsan başlıyoruz.

En eğlenceli eski çizgi filmler YouTube’da

Eski çizgi filmleri izlemek isteyenler kesinlikle 90’ların muhteşem çizgi filmlerinden başlamalılar. İşte nostalji yapmaya imkan tanıyan, unutulmaz ve vazgeçilmez çizgi dizi serilerinden bazıları:

1. Taş Devri

Taş Devri, vazgeçilmez eski çizgi filmler listemizin ilki oluyor. İlk defa 60’lı yıllarda yayınlanmaya başlayan Taş Devri serisinde taş devrinde yaşayan, ayaklarıyla kayalardan yapılmış arabalar süren, devamlı bowling oynayan, birbirleriyle kavga eden ama eninde sonunda eşleri Wilma ve Betty tarafından barıştırılan Fred ve Barny’nin maceralarını izledik.

Çok sevilen çizgi film serisinin daha sonra filmi de yapıldı. Tekrar tekrar izlenesi çizgi filmler listene 1994 yapımı Taş Devri’ni ekleyebilir ve Netflix’te izleyebilirsin.

2. Red Kit

Köpeği Rin Tin Tin ve atı Düldül ile Joe, William, Jack ve Averel’den oluşan suçlu Dalton Kardeşleri aramaya kendisini adamış, adalet savaşçısı kahraman bir kovboy olan Red Kit, çok sevilen eski çizgi filmleri arasında yer alıyor. Oldukça içe kapanık ve sezgisel olmasıyla bilinen, tuhaf ve akılda kalıcı kıyafetleriyle maceradan maceraya koşan Red Kit, 90’lı yılların en ikonik figürlerindendi. 1946 yılında çizgi roman olarak yayımlanmaya başlayan seri, sonradan animasyon versiyonu ile görselleştirildi  ve büyük beğeni topladı.

3. Sünger Bob

İlk defa 1997 yılında yayımlanan bu çizgi dizi serisinde denizaltında yaşayan bir topluluk anlatılır. Denizaltında yaşayanlardan biri olan Sünger Bob, enerjik bir karakterdir ve çoğu olay onun etrafında gelişir.  Çocuk enerjisine sahip Sünger Bob, yakın arkadaşı Patrick, entelektüel biri olan Squidward ve agresif patron Krusty Krab karakterlerini unutmak mümkün değil. Elbette Krusty Krab tarafından işletilen Krabby Patty restoranındaki hamburgerleri de sayarsak Sünger Bob, klasikler arasında yer alan bir çizgi film.

4. Ayı Yogi

Kravat takan, sık sık beyzbol oynayan, kütlece büyük ancak bir o kadar sevimli bir karakter Ayı Yogi. Hanna Barbera tarafından ilk kez 1958 yılında tasarlanan bu karakter hiç kuşkusuz çoğumuzun aklında bir yer edinmiştir. Eski çizgi filmlerini döne döne izleyenler bilir ki Ayı Yogi gülüşü ile ünlüydü.

5. Tom ve Jerry

Kedi fare kovalamacası üzerine kurulu Tom ve Jerry, eskimeyen çizgi filmlerden bir diğeri. Ev kedisi Tom ve sürekli kavga ettiği fare Jerry’nin tatlı kavgalarını izlediğimiz bu seriyi hemen herkes yakından tanır. 1940 yılında ilk animasyonu yapılan çizgi dizi, birçok defa el değiştirmiş ve en çok bilinen yapımlardan biri haline gelmiştir. Tom ve Jerry, yeni jenerasyonun dahi izlediği yapımlardan biri.

6. Müfettiş Gadget

Alanında uzman ancak çok fazla sakar bir karakter olan müfettiş Gadget’in eğlenceli hikayelerini mutlaka duymuşsundur. Kendisinin amiri olan şef Kuinbi ile Gadget, ebedi düşmanları olan Dr. Pençe’ye karşı mücadele verirler. Bu süreçte başlarına sonunda ders çıkarılabilecek eğlenceli ve zorlu olaylar gelir.

7. Temel Reis

Orijinal adı Popeye olan Temel Reis, bir kuşağa ıspanağı sevdiren çizgi film kahramanı olarak akıllara kazandı. Sürekli ıspanak yiyerek güçlenen Temel Reis’in eğlenceli hikayelerine, aşık olduğu kadın Safinaz ve bir numaralı düşmanı Kabasakal eşlik ediyor.

8. Ninja Kaplumbağalar

Dövüş sanatlarında uzman, pizzaya düşkün 4 mutant kaplumbağanın maceralarını anlatan Ninja Kaplumbağalar kısa sürede dünyanın en sevilen çizgi filmlerinden biri olmayı başardı. Leonardo, Raphael, Michelangelo ve Donatello’nun birtakım olarak kötülere karşı mücadele ettiği çizgi film serisinde kahramanlarımızın isimlerinin Rönesans dönemi sanatçılarından esinlenerek seçildiğini biliyor muydun?

9. Heidi

İsviçre’nin muhteşem doğası ve küçük bir kız çocuğun saf dünyası ile içimizi ısıtan Heidi bir dönemin çocuklarının gözlerini yaşlarla dolduran duygusal bir çizgi film. Küçük yaşta annesini ve babasını kaybettikten sonra önce teyzesiyle daha sonra ise dedesiyle yaşayan Heidi, bir gün çok sevdiği dedesinden ve köyünden koparılıp eğitim amacıyla şehre götürülür. Heidi’nin özlem, sevgi ve şefkat dolu öyküsünde köy hayatından şehir hayatına geçişiyle uyum sorunları yaşayan bir kız çocuğunun iç dünyasına yolculuk ediyoruz.

10. Casper

90’larda çocuk olanların aklına kazınan eski çizgi filmlerden Casper, diğer bir adıyla Sevimli Hayalet Casper, dost canlısı bir hayalet. Hayalet olduğu için herkesi korkutan ve arkadaş edinme sorunları yaşayan sevimli Casper, insanlara yardım ederken kötü niyetli amcaları ile de mücadele eder. Yayınlandığı dönem çok sevilen Casper, iyiliğin gücünü vurgulayan temasıyla unutulmaz çizgi filmler arasındaki yerini hiç bırakmıyor.

11. Şirinler

Şirinler, çizgi filmi ile yakaladığı popülerliği ve sevgiyi yakın dönemde çekilen filmi ile de devam ettirdi.  Tatlı mavi minik yaratıklar, mantar evlerin bulunduğu köyde dayanışma içerisinde yaşarken onlara zarar vermek isteyen kötü karakter Gargamel ve kedisi Azman’a karşı mücadele etmek zorundadırlar. Şirin Baba, Şirine, Gözlüklü Şirin, Aşçı Şirin ve Somurtkan Şirin gibi farklı isimlerle belli bir karakteri temsil eden ve her biri yaşadıkları köy için bir göreve sahip olan bu sevimli yaratıkların hikayesi tüm dünyada hit olmayı başardı.

12. Pokémon

2000’li yılların başında, dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de ses getiren Pokémon serisi, o zamanlar sadece 211 bölümü yayımlandı ve sonra kaldırıldı. Ancak şu an tüm bölümlere kolayca erişebilme imkanımız var. Pokémon eğitmeni Ash Ketchum’un "Pokémon Ustası" olma yolculuğu ve maceralarını anlatan anime serisinde Ash Ketchum’a ortağı Pokémon Pikachu ve diğer yol arkadaşları eşlik ediyor.

13.Tsubasa

Dönemin en popüler çizgi filmlerinden biri olan Tsubasa, Yoichi Takahashi tarafından 1981'de yaratıldı. Çizgi filmde, futbolu çok seven Tsubasa Oozora'nın yaşadığı serüven ve futbol macerası anlatılıyor. Tsubasa kuşkusuz bir neslin futbol fanatiği olmasında oldukça etkili oldu.

14. Bugs Bunny

Bir zamanlar, hafta sonları televizyonun karşısına geçip izlemeyi en çok sevdiğimiz çizgi filmlerin başında hiç şüphesiz Bugs Bunny gelirdi. Bize havuç yemeyi sevdiren Bugs Bunny’nin her bir bölümünde soğuk kanlılığı ve kurnazlığı ile düşmanlarını nasıl alt ettiğini izlerdik. Bugs Bunny’nin en unutulmaz sözünü de hatırlayalım: ‘Naber Cınım?’

15. Mickey Mouse

The Walt Disney Company ile benimsenen Mickey Mouse, hayatımıza giren en eski çizgi filmlerinden. Walter Disney tarafından çizilen Mickey Mouse, ilk olarak 1928 yılında yayımlandı. Bu kadar yıl geçmesine rağmen hala dünyanın en popüler çizgi filmleri arasında yer alıyor.

16. Tazmanya Canavarı

Warner Bros.'un Looney Tunes serisinde tanıdığımız Tazmanya Canavarını izlerken hepimizin en az bir kere başı dönmüştür veya onu taklit etmişizdir. Sınır tanımayan Tazmanya Canavarı gördüğü her şeyi yer ve silip süpürürdü.

17. Scooby Doo

Konuşan köpek Scooby Doo ve 4 arkadaşının gizemli olayları araştırdığı çizgi film serisini sevmeyen yoktur. Scooby Doo öyle çok tutuldu ki daha sonra film serisi de yapıldı.

18. Donald Duck

Tüm zamanların en popüler çizgi filmleri arasında Donald Duck var desek eksik olmaz. Walt Disney Company'nin kahramanlarından olan Donald Duck’ı genel olarak öfkeli görürüz. Düşmanlarına karşı verdiği mücadeleyi eğlenceli bir şekilde izlediğimiz çizgi filmde, Donald Duck'a bazen Bugs Bunny'nin eşlik ettiğini görür ve onların eğlenceli çatışmalarını izleriz.

19. Jetgiller

Jetgiller, Taş Devri’nin aksine çağın oldukça ötesinde olan bir zaman diliminde geçiyor. Jetgiller ailesinin hayatı üzerine kurulu çizgi filmde robotları, uçan arabaları ve uzaylıları görüyoruz.

20. Vikingler

Bir zamanlar, Viking adını ilk kez duymamızı sağlayan çizgi film olan Vikingler, ana kahraman Vicky’nin, babası ve ekibi ile birlikte çıktıkları yolculukta başından geçen maceraları anlatıyor.

21. Pembe Panter

Dokuz filmden oluşan seri ile aynı adı taşıyan Pembe Panter, adını paha biçilemez bir elmastan almıştır. Pembe rengi sevmemizin en büyük kaynağı yine Pembe Panter olabilir. Pembe Panter’in en unutulmayacak yani ise hafızalardan silinmeyen jeneriği diyebiliriz.

22. Ten Ten

Gazeteci Ten Ten’in birbirinden tehlikeli maceralara atıldığı çizgi film serisidir. Ten Ten, aya ilk basan çizgi film karakteri olma özelliğini de taşır.Ten Ten’in maceraları sadece çizgi film ile kalmamış, daha sonra filmi de yapılmıştır.

23. Richie Rich

Richie Rich, dünyanın en zengin çocuğudur ve istediği her şeye sahiptir. Dollar isminde köpeği de olan Richie Rich çizgi film serisinde, Richie Rich’in arkadaş edinmesi ile birlikte yaşadığı olaylar konu edilir.

Eski çizgi filmler iyi hoş da ben bu içeriklere düzenli olarak nasıl ulaşacağım?’ diyorsan sana iyi bir haberimiz var.

Borçlanma, kazan

Cashback ile harcadıkça nakit kazan

Hemen Dene
💡
Bu yazıyı 27 Mart 2023 tarihinde güncelledik. Güncel Cashback bilgileri için Papara Card sayfasını ziyaret edebilirsin. 

Çizgi filmler Netflix’te seni bekliyor!

Red Kit, Sünger Bob, Heidi, Şirinler ve Müfettiş Gadget’a ulaşabileceğin adres Netflix. Geniş bir çizgi film arşivi sunan Netflix’te ödemeni Papara Card’ın ile yaparak Cashback ile harcadıkça nakit kazanabilirsin. Unutma, her ay Netflix’te Papara Card’ın ile yapacağın üyelik harcamanın 30 TL'si hesabına anında nakit olarak geri döner. Bu program 2023 sonuna kadar devam edecek.

Bir diğer adres YouTube

O özlemini çektiğin eski çizgi filmlere ulaşabileceğin bir diğer adres de tahmin ettiğin gibi YouTube. Daha iyi bir YouTube deneyimi için ihtiyacın olan ise tabii ki YouTube Premium. YouTube Kids’e erişim, film indirme kolaylığı ve reklamsız izleme seçeneğiyle video ve dizi/film izleme kaliteni artıran YouTube Premium üyeliğinde tıpkı Netflix’te olduğu gibi Cashback yanında. Her ay Papara Card'ın ile yapacağın YouTube Premium üyelik harcamanın 10 TL'si hesabına anında nakit olarak geri döner.

Çizgi film müzikleri ise Spotify’da

İstediğin her türlü müziği aylık abonelikle dinleyebileceğin Spotify’da, çizgi film müziklerini de doyasıya dinleyebilirsin. Spotify’ın dünyanın her yerinden müzik üreticileri ile yaptığı anlaşmalar sayesinde sevdiğin sanatçıları  ve müzikleri içeren oldukça geniş ve kapsamlı bir arşive telif ücreti ile ilgili hiçbir kaygı yaşamadan gönül rahatlığıyla ulaşabilirsin. Her ay Papara Card'ın ile yapacağın Spotify üyelik harcamanın 10 TL'si hesabına anında nakit olarak geri döner.

Papara Card’ın yok mu?

Harcadıkça kazandıran Papara Card’lar seni borçlandırmaz, aksine bütçene destek olur. Yönetimi oldukça kolay olan Papara Card’ları dünyanın her yerinde, internette kullanabilirken tüm ATM’lerde işlem gerçekleştirebilirsin. Senin için tasarladığımız, birbirinden farklı Papara Card’lar var ve hepsi de ücretsiz. Şimdi sana en uygun Papara Card’ı seç, kullanmaya başla ve Cashback ile harcadıkça kazan.

Birden fazla Papara Card sahibi olmanın önünde hiçbir engel olmadığını hatırlatırız. Papara Card’lar hakkında daha fazla bilgi almak için seni ilgili içeriğimize bekleriz.

Saniyeler içinde Paparalı ol

Papara hesabın yoksa, kolay ve hızlı bir şekilde ücretsiz hesabını oluşturabilirsin. Hemen şimdi aşağıdaki butona tıkla, aramıza katılarak özgürlüklerle dolu ayrıcalıklı finans deneyimini yaşamaya başla. Unutma Papara’da hiçbir kısıtlama yok, aksine işlem özgürlüğü var.

PaparaCashbackKeşfet