EFT nedir? EFT nasıl yapılır?

Papara

İçindekiler

Selam Paparalı, para transferi hakkında bilmen gereken her şeyi öğrenebileceğin yazı serimizin sıradaki konusu, o sık sık karşılaştığın EFT. Bu yazımızda EFT nedir, EFT nasıl yapılır, FAST EFT nedir, EFT ile havale arasında ne fark vardır gibi soruların yanıtını seninle paylaşacağız. Para transferi denildiğinde akla ilk gelen işlemlerden biri olan EFT genelde bir diğer benzer işlem olan havale ile karıştırılır. Bu yüzden özellikle finansal işlemler dünyasına yeni adım atanların sorduğu soruların başında EFT nedir sorusu gelir? Sen de para transferlerinde EFT mi yapmalıyım havale mi diye kararsız kalıyorsan, ne zaman EFT yapacağından emin olamıyorsan EFT nedir içeriğimize göz atabilirsin.

EFT nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na bağlı olan EFT sistemi, havaleye göre kişiler arası para transferinin farklı banka hesapları arasında daha hızlı gerçekleştirilebilmesi için kurulmuş bir aktarım sistemi. Açılımı Elektronik Fon Transferi olan EFT, günlük para transferinde en çok kullanılan yöntemdir. Bu da EFT nedir sorusunun finans sektöründeki tam karşılığıdır. Kira ödemeleri, hizmet bedeli ödemeleri, maaş ödemeleri gibi genelde farklı banka hesapları arasında yapılan ve kayıt altında tutulması gereken transfer işlemleri için EFT kullanılır. EFT yapmak için IBAN numarası, ad ve soyadı yeterlidir.

Fast EFT nedir?

EFT’nin en büyük kısıtlaması olan EFT saatlerini aşmak amacıyla yürürlüğe giren para transferi yöntemine FAST yani Fonların Anlık ve Sürekli Transferi adı verilir. FAST,  EFT saatleri dışında da kişiler arası para transferi yapmaya olanak sağlar. 21 Şubat 2022’den itibaren 5.000 TL üst limiti olan FAST EFT’yi 7 gün 24 saat kullanabilirsin. Tabii Paparalıysan bu teknolojiye herkesten önce sahip olduğun için bunları düşünmene gerek yok. Çünkü Papara’da saat ve işlem ücreti gibi prosedürlere yer yok.

İlgili içerik: Fast nedir?

EFT saati kaça kadardır ?

Hesaplar arası para transferine imkân sağlayan EFT’nin en büyük kısıtlaması, EFT saatleridir. EFT ile para transferi yapmak için iş günlerinde 09:00 - 17:00 arasında para transferi yapabilirsin. Eğer Papara hesabın varsa bu kısıtlamalar seni engelleyemez. Rehberden isim seçerek dilediğin Paparalıya veya başkasının IBAN’ına 7 gün 24 saat ücretsiz olarak para transfer edebilirsin.

EFT nasıl yapılır?

EFT nedir sorusu kadar EFT nasıl yapılır sorusu da sıkça sorulur. Başka bir hesaba para transferi yapmak için EFT yöntemini tercih edeceksen para göndereceğin kişinin ad, soyadı ve IBAN bilgilerini bilmen yeterli. Göndereceğin para miktarını, IBAN numarasını ve kişisel bilgileri doldurduktan sonra dakikalar içinde para transferi yapman mümkün.

EFT ile havale arasındaki fark nedir?

EFT ile en çok karıştırılan para transferi yöntemi havale arasındaki fark aslında çok küçük bir detay. Aynı bankaya bağlı iki hesap arasında yapılan para transferi işlemine havale; farklı bankalara bağlı hesaplar arası yapılan transfer işlemlerine ise EFT denir. Daha fazla bilgiye mi ihtiyacın var? Yazımızı tamamladıktan sonra havale ve EFT arasındaki farkı anlattığımız içeriğimize göz atabilirsin.


Papara ile nasıl para gönderebilirsin?

EFT nedir, EFT ve havale arasındaki fark nelerdir soruları üzerinde sana vereceğimiz bilgiler bu kadar. Biraz da Papara’da para transferi nasıl yapılır konusuna değinelim. Finansal işlemleri kolaylaştırmak ve özgürleştirmek için her zaman yanında olan Papara’da para transferi yapabileceğin 4 farklı yol bulunur:

  • IBAN’a 7/24 ücretsiz para transferi: Papara hesabını kullanarak başkasının IBAN’ına 7/24 ücretsiz para gönderebilirsin. Bunun için para göndereceğin kişinin IBAN’ını bilmen yeterli. Eğer IBAN paylaşan yakının IBAN’ını görsel olarak atarsa da aman sinirlenme! IBAN tarama özelliğimizi kullanarak işlemini kolayca gerçekleştirebilirsin. Unutma, Papara’da bir banka hesabın olmasa bile başkasının IBAN’ına para gönderme ayrıcalığına sahipsindir.
  • Telefon rehberinden para transferi: Para transfer etmenin belki de şu ana kadarki en kolay yolu Papara’dadır. Rehberden ismi seç ve para gönder veya iste. IBAN ile uğraşmadan dilediği Paparalıya veya Paparalı olmayan yakınlarına para gönderebilir, işlemini eğlenceli bir hale getirmek için GIF veya emoji de ekleyebilirsin. Eğer para gönderdiğin kişinin Papara hesabı yoksa, ona bir SMS iletilir. Yakının Papara hesabını saniyeler içerisinde ücretsiz oluşturduğunda, gönderdiğin para anında hesabına yansır. Gördüğün gibi her şey çok pratik ve hızlı, üstelik tamamen senin hayatına kolaylık katmak için tasarlandı.
  • Para isteme özelliği: Paraya ihtiyacın olduğu durumlarda hiç çekinmeden ve hızlı bir şekilde para isteyebilmen için sana para iste özelliğini sunuyoruz. Bunun için yapman gerekenler çok basit. Papara hesabına gir, Para Transferi menüsünden Para İste’yi seç, kişiyi ve miktarı belirle, talebini yolla. Hepsi bu! Şimdi sen de dene, yakınlarından 7/24 ücretsiz para iste.
  • Düzenli para transferi: Sürekli olarak para gönderdiğin birileri mi var? O zaman bu özellik tam sana göre. Düzenli para transferi özelliğini kullanarak dilediğin kişiye zahmet etmeden para gönderebilirsin. Kişiyi, limiti ve para göndermek istediğin zaman dilimini belirlemen yeterli. İşlemi dilediğin an durdurabileceğini veya zaman aralığını değiştirebileceğini de hatırlatırız.

Işık hızında, ücretsiz

Dilediğin an, 7/24 para gönder ya da iste

Hemen Dene

Papara ile dilediğin saatte ücretsiz para transferi yap!

Papara ile hiçbir klasik bankacılık ve para transfer terimine hakim olman gerekmez; çünkü Papara’da para transferi işleminin farklı adları yoktur ve işlemlerin saniyeler içinde gerçekleşir. FAST EFT’den bile önce 7/24 ücretsiz bir şekilde para transferi yapmanı sağlayan Papara, işlemlerini en iyi deneyimle ışık hızında ve zahmetsiz şekilde yapmanı sağlayacak özelliklerle dolu. Para transferinden fatura ödemelerine, harcama bölüştürden İstanbulkart’a bakiye yüklemeye, Hediye Kartı’ndan Hayalet Sanal Kart’a kadar ne ararsan hepsi en yenilikçi ürün ve hizmetlerle burada.

Hâlâ Paparalı değil misin? Paparalı olmak da, Papara ile para transferi yapmak kadar kolay. Hiçbir ücret ödemeden Papara’nın finansal özgürlük dünyasına katılmak için tıkla!

Papara Sözlük