EFT ile havale arasındaki fark nedir?

Papara

İçindekiler

Selam Paparalı! EFT ile havale arasındaki fark nedir sorusu zaman zaman kafanı karıştırıyor olabilir. Bu çok normal, çünkü bu iki kavram da aslında benzer işlemi ifade ediyor. Aralarında sadece çok ufak bir fark var. Muhtemelen sen de hayatında en az bir kere EFT ya da havale işlemi gerçekleştirmişsindir. Ve EFT ile havale arasındaki fark nedir diye düşünmüşsündür. Finans bilgini adım adım yükseğe çıkartman konusunda sana yardım edeceğiz ve en yalın haliyle EFT ile havale arasındaki fark nedir konusuna açıklık getireceğiz. Başlıyoruz…

EFT nedir?

Açılımı Elektronik Fon Transferi olan EFT, farklı bankalar arasında gerçekleştirilen para gönderme ya da para transferi yapma işlemine denir. Örnek olarak sen X bankasını kullanıyorsun ve Y bankasında hesabı bulunan arkadaşına para göndermek istiyorsun. İşte tam olarak bu işleme yani farklı bir banka hesabından diğerine gönderdiğin para transferi işlemine EFT denir. EFT, sadece yurt içi ve Türk Lirası şeklinde para göndermek için yapılabilen işlemin adıdır. EFT işlemini banka şubesi, internet bankacılığı, mobil bankacılık, telefon bankacılığı ve ATM ile gerçekleştirebilirsin. EFT işlemi gerçekleştirirken işlem ücreti ödemen gerekebilir, bu ücret her bir banka için farklılık gösterir. Papara’da ise bu işlem tamamen ücretsizdir. Yazımızın devamında bu konuyu senin için detaylıca anlatacağız.

EFT saatleri kaçla kaç arasındadır?

EFT saatleri genellikle hafta için 08:30 ile 17:00 arasındadır. Bu saatler bireysel ve ticari müşterilerin yapacakları işlemler için farklılık gösterebilir. Resmi tatiller öncesinde çalışılan yarım günlerde EFT saatleri 12:00 civarında sonra erer. Yapılması planlanan işlemler bu tarihlere göre planlanmalıdır. Unutmadan, Papara’da EFT saati diye bir kısıtlama olmadığını hatırlatmak isteriz.

EFT nasıl yapılır?

EFT, paranın gönderileceği kişi ya da kuruma, banka şubesi ve hesap numarası ya da alıcı adı soyadı ve IBAN numarası ile gerçekleştirilir. Bazı sistemlerde cep telefonu numarası, vergi numarası, e-posta adresi ya da pasaport numarası ile alıcı bilgilerine ulaşabilirsin. Banka şubelerinden, internet bankacılığından, mobil bankacılık uygulamalarından, telefon bankacılığı ile EFT işlemini gerçekleştirebilirsin.

Havale Nedir?

Havale, aynı banka içerisindeki hesaplar arasında yapılan para transferidir. Para transfer edilecek kişinin IBAN veya hesap numarasıyla internet bankacılığı, ATM, şube veya telefon bankacılığı üzerinden yapılabilir. Havalede genellikle Türk Lirası ya da döviz transferi gerçekleştirebilirsin. İşlem ücretleri bankalara göre değişiklik gösterebilir.

Havale saatleri kaçla kaç arasındadır?

Havale, aynı banka içerisindeki hesaplar arasında gerçekleştirildiği için 7 gün 24 saat yapılabilen bir işlemdir. Dikkat etmen gereken nokta, banka hesabı ayarlarından belirlediğin para transferi limitleridir. Eğer daha önceden belirlemiş olduğun transfer limitinin üzerinde işlem yapmaya çalışırsan, yapmaya çalıştığın işlem sistem tarafından reddedilecektir. Havale yapmak istediğin tutara göre limitini değiştirebilirsin.

Havale nasıl yapılır?

Havale yapmak için para transferini yapacağın kişinin 26 haneli IBAN numarasına (International Bank Account Number) ya da şube ve hesap numarasına ihtiyacın var. Genellikle mobil ya da internet bankacılığı üzerinden yapılacak olan havale işlemi, ‘Para Transferi’ kısmında gerçekleştirilir. Para göndermek istediğin kişinin IBAN ya da hesap numarasını girdikten sonra göndermek istediğin tutarı seçersin. Ardından çıkan ekranda para transferini yapacağın kişinin bilgilerini doğrulayan –eğer IBAN ya da hesap numarasını doğru şekilde girdiysen-  teyit bilgileri çıkar. Eğer kişi doğruysa havale işlemini gerçekleştirmek için onay verebilirsin. Bazı sistemlerde cep telefonu numarası, vergi numarası, e-posta adresi ya da pasaport numarası ile para transferini yapacağın kişinin bilgilerine erişebilirsin.

Kısaca EFT ile havale arasındaki fark nedir?

Her iki yöntem de para transferi işlemleri için kullanılır. Aralarındaki tek fark alıcının kullandığı banka hesabıdır. EFT farklı bankalarda bulunan hesaplar arasında gerçekleştirilen para transferidir. Havale ise aynı bankada bulunan hesaplar arasında gerçekleştirilen para transferidir. Yani para aynı bankanın hesapları arasında yer değiştirir. Kısaca EFT ile havale arasındaki fark da buradan gelmektedir.

Papara’da para transferi nasıl yapılır?

EFT ile havale arasındaki farkı anlattık. Şimdi ise sana bu prosedürlerin, ek ücretlerin ve kısıtlamaların olmadığı Papara dünyasından bahsedelim. Finansal özgürlüğü kendine görev edinen Papara’da para transferi işlemini 7 gün 24 saat gerçekleştirebilirken hiçbir ücret ödemezsin. Üstelik bu işlemleri gerçekleştirmek hem çok kolay hem de eğlencelidir. Hadi gel, Papara’da para transferi yapmanın kolaylıklarına tek tek bakalım.

Para göndermek için rehberden ismi seçmen yeterli

Evet, doğru duydun. Papara’da rehberden isim seçerek kolayca para gönderebilirsin. Papara ile IBAN girme derdi ile uğraşmana gerek yok. Dilediğin Papara kullanıcısına rehberden isim seçerek ışık hızında para gönderebilirsin. Eğer yakının Paparalı değilse de para gönderme işlemini gerçekleştirebilirsin. Yakının Papara hesabını anında ücretsiz oluşturarak gönderdiğin parayı kullanabilir.  Başkasının IBAN’ına  para göndermen gerekiyorsa da bunun kolay yolu Papara’da. Üstelik IBAN girmeye bile gerek olmadan… IBAN tarama özelliği sayesinde IBAN girmenin sinir bozucu prosedürüyle uğraşmadan, işlemini anında gerçekleştirebilirsin.

Para göndermek için işlem ücreti ödemezsin

Papara’da para göndermek ışık hızında ve 7/24 ücretsiz gerçekleştirirken hiçbir işlem ücreti ödemezsin. Papara’da sana en iyi deneyimi sunmak istiyor, seni asla uğraştırmıyoruz. 🙂

Para istemek de para göndermek kadar kolaydır

Acil paraya mı ihtiyacın oldu? Hiç dert etme, çünkü Papara ile rehberden isim seçerek dilediğin Paparalıdan kolayca para isteyebilirsin. Bunun için yapman gerekenler ise şöyle; rehberinden para isteyeceğin kişiyi seç, tutarı belirle ve notunu ekle. İşte bu kadar hızlı ve kolay. Bu işlem için ne sen, ne de para istediğin kişi işlem ücreti ödemez.

Düzenli para transferi gerçekleştirebilirsin

Düzenli para transferi mi yapman gerekiyor? Sen zahmet etme, Papara halletsin. Papara’da dilediğin Papara kullanıcısına ya da IBAN’a düzenli para transferi talimatı verebilirsin. Bu işlemi ister günlük, istersen de haftalık veya aylık olarak planlayabilir, talimat detaylarını da dilediğin zaman tekrar düzenleyebilirsin. Düzenli para transferi talimatı vermek için aşağıdaki adımları takip edebilirsin.

  • Papara hesabını aç
  • Para Transferi menüsüne gir
  • Düzenli Para Transferi’ni seç ve yeni talimat ekle
  • Para göndermek istediğin kişi seç
  • Periyodu belirle, limiti gir ve işlemini onayla

Gördüğün gibi hem çok basit hem de hızlı.

Para gönderme işleminde GIF ve emoji bile kullanabilirsin

Para transferi işlemlerini GIF ve emoji özelliklerimiz ile eğlenceli bir hale getiriyoruz. Sen de dilediğin kişiden para isterken ya da gönderirken GIF veya emoji ekleyebilir ve işlemini esprili bir yoldan gerçekleştirebilirsin. Örneğin bir yakınından para istemen gerektiğinde durumu GIF ve emojilerle basit ve eğlenceli bir yoldan anlatabilirsin. Bu para gönderme işlemlerin için de geçerli. Şimdi sen de yaratıcılığını kullan ve işlemlerini GIF ve emojilerle taçlandır.

Aramıza katıl

Bu yazımızda Papara’nın senin için geliştirdiği ve kısıtlamalar olmaksızın sunduğu para transferi hizmetinden bahsettik. Ancak bu, Papara ile deneyimleceğin özelliklerden sadece biri. Aklına gelebilecek tüm finans ihtiyaçların ve çok daha fazlasını en ayrıcalıklı ürün ve hizmetlerle sana sunan Papara dünyasına hemen katılabilirsin. Üstelik ücretsiz ve saniyeler içinde. Şimdi zaman kaybetmeden aşağıdaki butona dokun ve aramıza katıl. 7/24 ücretsiz işlem gerçekleştir, harca ve kazan.

Papara Sözlük