COVID-19 hepimizin ödeme alışkanlıklarını değiştiriyor

Papara

İçindekiler

Bundan on yıl öncesi gibi yakın bir zamanı düşündüğünde günlük hayat akışının ve alışkanlıklarının ne kadar değiştiğini görebiliyor musun? Teknolojinin hızlı ilerlemesi ve bunun doğal sonucu dijitalleşme, hayatımızın pek çok alanında değişikliğe gitmemize sebep oldu. Pek çok alanda olduğu gibi, dijitalleşmeyle birlikte parayla olan ilişkimiz, daha doğrusu harcama rutin ve alışkanlıklarımız da değişti. 2019 sonunda başlayıp, şu anda devam eden COVID-19 salgını da bu değişimi hızlandıran bir etki yarattı.

Biz de bu yazımızda, COVID-19 salgınının ödeme alışkanlıklarımızda yaptığı değişiklikleri seninle paylaşmak istedik.

İnternet ödemeleri için artık bir bankaya bağlı olmak zorunda değilsin

Pandemi döneminde tüm dünyada internetten alışveriş yapma oranları büyük ölçüde arttı. Mecbur kalmadıkça evden dışarı adım atmadığımız günlerde, market alışverişlerimizi bile internet üzerinden yapmaya başladık. Bundan birkaç yıl önce, internet alışverişlerimizde ödeme yaparken kredi kartı veya banka kartlarına mecburiyet duyuyorken, bugün Papara ile bir banka hesabına bile ihtiyaç duymaksızın, alışverişleri internet üzerinden kolayca gerçekleştirebiliyoruz. Hem de hesap aşım derdi olmadan! Çünkü, hesaptaki tutarı kendimiz belirleyip, harcamaları bu tutar üzerinden gerçekleştirebiliyoruz.

Temassız ödeme her zamankinden daha çok tercih ediliyor

Koronavirüsün en ciddi bulaşma yolu ellerimiz olduğu için, ödeme yaparken nakit para ya da klasik bir kredi kartı kullanmak riski büyük oranda artırıyor. Sen de fark etmişsindir ki, market kasalarında bu dönemde en çok duyduğumuz cümle “Temassız var mı?” oldu. Zaten birkaç yıldır hayatımızda olan temassız ödeme yöntemi, bundan sonrası için bir zorunluluk hâlini alacak gibi görünüyor. Papara Card ile temassız kart seçeneği için ayrıca düşünmene hiç gerek yok; çünkü tüm Papara Card’lar, temassız ödeme teknolojisiyle birlikte geliyor. Üstelik kredi kartlarının aksine, Papara Card’a aidat ya da kart ücreti ödemezsin!

Garsona sipariş verme devri bitiyor

Koronavirüse karşı önlem alan bazı restoran ve kafeler, teması en aza indirgemek için menülerini ve siparişlerini mobil uygulamalara taşıdılar. Gittiğin mekânın mobil uygulaması üzerinden sipariş verip online ödeme yapabildiğin bu tarz mekânların sayısı her geçen gün artıyor. Virüse karşı oldukça güvenli görünen bu tarz mekânlarda da ödeme yöntemi olarak kredi kartının dezavantajları olmadan Papara Card’ını kullanabilirsin.

QR kod ile ödeme

Kafe, restoran ya da küçük butiklerde gelecekte sıklıkla göreceğimiz bir diğer temassız ve güvenli ödeme yöntemi ise QR kod ile ödeme olacak. Türkiye’de ilk kez Paparalıların tanıştığı bu yenilikçi ödeme yöntemi, şimdiden oldukça popüler. Mekanların ödeme alanlarında bulunan QR kodu telefonunla okutarak saniyeler içinde ve temassız bir şekilde ödeme yapabildiğin QR kod ile ödeme konusu ilgini çektiyse, bu konuya odaklandığımız yazımızı okuyabilirsin.

Cüzdan kullanmayacağımız günler çok yakın

Fiziksel para kullanımının her geçen yıl daha da azaldığını fark etmişsindir. Koronavirüs salgını ile nakit para kullanım oranımızda oldukça büyük bir düşüş yaşadık. Artık sadece kısıtlı alanlarda kullandığımız nakit para, yakında sadece dijital cüzdanlarımızda yer alacak gibi görünüyor.

Tüm harcamalarını detaylı grafikler ile takip edebildiğin Papara, bu dönüşüme erken adım atmak için en özgürlükçü ve güvenilir araç; üstelik tamamen ücretsiz! Hemen bir Papara hesabı oluşturup kendine en uygun Papara Card’ı seçmek için aşağıdaki butona dokun.

Keşfet