Papara ile şehir rehberi: Çanakkale'de gezilecek yerler

Papara

İçindekiler

Selam Paparalı! Senin için özenle hazırladığımız şehir rehberi yazımızın sıradaki durağı Çanakkale. Çanakkale gezilecek yerler açısından ülkemizin tarihi ve kültürel değerlerini barındırıyor. Her yıl binlerce gezginin ziyaret ettiği Çanakkale, tarih sayfasındaki kıymetli yeri dolayısıyla oldukça önemli bir kent. Bu yazımızda hem Çanakkale gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarını hem de Çanakkale’nin önemine dair detayları keşfedeceksin. Hazırsan, birçok medeniyetin izlerini taşıyan Çanakkale ve Çanakkale gezilecek yerler listesi.

Çanakkale’nin tarihi

Çanakkale gezilecek yerler listesine başlamadan önce sana çok kısaca Çanakkale tarihinden bahsedelim. Çanakkale, elverişli coğrafi konumu ile tarih boyunca birçok medeniyetin iz bıraktığı tarihi stratejik yerleşim yerlerinden biri olmuştur. Eski tarihte Romalıların ve Akaların yurt bellediği Çanakkale, aynı zamanda Makedonların ve Perslerin de geçiş sırasında etkide bulunduğu önemli bir yerdir.

1. Dünya Savaşı sırasında İtilaf devletlerinin İstanbul’u hedef alarak başlattığı donanma harekatı, Türk ordularının Çanakkale’de dört koldan gerçekleştirdiği kahramanca direniş karşısında İtilaf Devletleri’nin yenilgisiyle sonuçlandı. Türkülere ve filmlere konu olan bu destansı zaferi ülkemizde her yıl 18 Mart Çanakkale Zaferi olarak kutluyoruz. Çanakkale’ye gittiysen eminiz görmüşsündür ama gitme fırsatı bulamadıysan, bu zaferin izlerini şehitlikte, anıtlarda ve abidelerde görebilirsin. Ziyaret etmen gereken yerler ve daha fazlası yazımızın devamında.

Çanakkale’nin mirasına kısa bir bakış

Çanakkale gezilecek yerler açısından oldukça bol seçeneğe sahip bir yer. Doğal güzelliklerin yanı sıra, şehir merkezi ve çevresinde bulunan müzeler şehrin tarihi ve geleneklerini öğrenebilmek için ideal. Kent Müzesi, Çanakkale Arkeoloji Müzesi, Seramik Müzesi bunların başında gelir. Ayrıca sanat tutkunuysan Rhapsodos Mozaik atölyesine bayılacaksın!

Eğer deniz-kum-güneş istiyorsan, yazın doğayla iç içe  bir kamp alanına gidebilirsin. Çanakkale kamp alanları konusunda oldukça zengin. Merkeze yakın Atikhisar Barajı Kamp Alanının yanı sıra Şahindere Kanyonu Kamp Alanı, Saros Körfezi Kamp Alanı, Akvaryum Koyu Kamp Alanı gibi manzarasıyla seni büyüleyecek yerleri tercih edebilirsin.

Madde madde Çanakkale gezilecek listesi

Boğazın iki yakasına kurulmuş olan bir diğer şehrimiz olan Çanakkale’de şehir merkezinde sahilde zaman geçirebilir, restoran ve kafelerde serin ve tertemiz boğaz havası alabilirsin.

  • Gelibolu Yarımadası Milli Parkı

33 bin hektarlık alan üzerine kurulu olan bu parkın ünü ülke sınırlarının dışına taştı. 1. Dünya Savaşının Çanakkale cephesinde yaşamını yitiren 60 bin Türk askeriyle 250 bini aşkın Yeni Zelanda, İngiliz ve Fransız askerinin mezarı burada bulunuyor. Çanakkale Zaferi’ni ölümsüzleştiren anıtlar, tarihi sit alanı olarak tescillenen harp sahaları, savaştan kalan muharebe gemileri, mermi, top ve siperleri ziyaret edebilir ve bu büyük zaferle ilgili daha çok bilgi edinebilirsin.

  • Troya Antik Kenti ve Troya Müzesi

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan, köklü ve epik bir geçmişe ev sahipliği yapan muazzam bir yer Truva ya da asıl ismiyle Troya. Yunanlıların ünlü ozanı Homeros’un bölgedeki 10 sene süren ünlü savaşı 16 bin dizeyle anlattığı İlyada Destanı’nda okuruz buranın mazisini. Truva atı ve diğer öğeleriyle burası en az bir kere görülmeyi hak ediyor. Troya antik kentinde sergilenen eserleri ve mimarisi ile ödüllü Troya Müzesi de Çanakkale gezilecek yerler listende mutlaka yer almalı. Tevfikiye Köyü sınırları içinde yer alan Troya Müzesi, bölgenin önemini anlaman için sana ışık tutacak.

  • Behramkale Köyü (Assos)

Eğer doğal güzelliklere hayransan doğru yerdesin. Assos, koyları, plajları, duru denizi ve organik lezzetleriyle kesinlikle görülmeye değer. Assos’un eşsiz manzarasını gördükten sonra buradan ayrılmak istemeyeceğine eminiz.

  • Kaz Dağları

Bol oksijen miktarı ve el değmemiş ormanlarıyla Kaz Dağları, trekking ve kamp için çok elverişli. Eğer kalabalıktan uzak yerleri seviyorsan, dağın etrafında ve derinliklerinde bulunan Zeytinli, Mehmetalan, Yeşilyurt, Eski Güre, Kıraçoba, Tahtakuşlar gibi sessiz sakin ve otantik yerleşimlere bir uğramalısın.

Kamp ve trekking için ihtiyacın olan ürünleri gittigidiyor’dan alırken ödemeni Papara Card ile yaparak harcamanın %5’ini anında nakit kazanabileceğini unutma. Cashback ile gittigidiyor harcamandan her ay toplam 50 TL nakit kazanabilirsin.
Şehir turun sırasında her türlü harcamayı Papara Card’ınla temassız bir şekilde yaparak finansal özgürlüğün tadını çıkar. Yola çıkmadan önce Papara hesabına para yatırmayı unutma! Papara Black Card ile tüm ATM'lerden aylık 500 TL'ye kadar ücretsiz para yatırabilir veya çekebilirsin. Papara Lite Card kullanıyorsan da tüm ATM'lerden aylık 500 TL ücretsiz para yatırabilirsin. Papara hesabına para yatırma yöntemlerini öğrenmek için yazımızı tamamladıktan sonra ayrıntılara ilgili içerik üzerinden ulaşabilirsin.

Çanakkale’de Yaz Tatili

Yaz mevsimini Marmara ve Ege’nin birleştiği bir iklimde geçirmek istiyorsan, Çanakkale’yi mutlaka listenin başlarına yazmalısın. Çünkü Çanakkale, gezilecek yerler söz konusu olduğunda hem tarihi hem de doğasıyla son derece büyüleyici bir lokasyon. İşte yaz tatili rotaların:

Geyikli: Bozcaada’ya giden vapur iskelesinin bulunduğu Geyikli, sakin bir yaz tatili için ideal. Eğer adada konaklamak istemiyorsan Geyikli’de pansiyonlarda kalabilir ya da ev kiralayabilirsin. Günübirlik olarak adaya gidebilir ve hareketli bir tatil geçirebilirsin. Bozcaada iskelesinin hemen yanında bulunan şirin plajda güneşlenmek çok keyifli olabilir. Bu arada neyi unutmuyoruz? Gezimiz sırasında tüm harcamalarımızı Papara Card’la yapıyor ve tabii ki temassız ödüyoruz. Böylece harcamaları takip ederek bütçemizi kontrol altında tutuyoruz.

Bozcaada: Bozcaada’da Meryem Ana Kilisesi ve Bozcaada Kalesi’nde ziyaret ettikten sonra, ada şaraplarını ve güzel dondurmasını deneyebilir, birbirinden temiz ve sakin koylarında serin suların tadını çıkarabilirsin.

Gökçeada: Gökçeada’da efsanevi Peynir Kayalıkları’nı ziyaret edebilir, Sualtı Milli Parkı’nda zaman geçirebilir, Yıldız Koyu’nu ve birbirinden güzel Rum köylerini dolaşabilirsin.

Dalyan Köyü: Dalyan Köyü’ne gitmişken pembe Tuz Gölü’ne, antik limana ve Alexandria Troas kazı alanına mutlaka uğramalısın. Ayrıca dinlendirici bir deneyim için Kestanbolu Kaplıcaları’nı da bir düşünebilirsin.

Assos: Diğer adıyla Behramkale köyü, Antik Tiyatro, Apollon Smintheus Tapınağı, Hüdavendigar Camii, Assos Antik Kenti ve Antik Limanı ile gez gez bitmeyen yerlerden biri. Ayrıca Koruoba, Sokakağzı ve Kadırga koylarıyla da bir hayli göz alıcı.

Çanakkale’ye ulaşım yolları ve alternatifleri

Şehire en konforlu ve hızlı ulaşım uçakla sağlanıyor. Havalimanı şehre yaklaşık olarak 15-20 dakika uzaklıkta, ancak sefer sayıları maalesef sınırlı. Bunun dışında bir diğer seçeneğin otobüs olabilir. Ama bize sorarsan en güzel yolculuk arabayla yapılandır. Araban yoksa da dert etme! Yolcu 360’dan Papara Card’ınla araç kiralayabilir ve Cashback ile anında %8 nakit kazanabilirsin. Papara Card’ın ile yaptığın Yolcu360 harcamandan her ay toplam 250 TL nakit kazanabilirsin.

Borçlanma, kazan

Cashback ile harcadıkça nakit kazan

Hemen Dene

Çanakkale gezisinde Papara yanında!

Haritanı kap, rotanı oluştur ve yola çık. Bu yolculukta da kazançlı olman  için Papara yanında. Aracını Yolcu360’tan kiralarken Cashback ile nakit kazanacağından bahsetmiştik. Sadece araç kiralama değil, yolculuğun ve tatilin sırasında da birçok ihtiyacını Papara Card ile alarak Cashback ile kar elde edebilirsin. İhtiyacın olabileceğini düşündüğümüz ürünler ve Cashback kazandıran öneriler şu şekilde;

Olmazsa olmazın müzik ve tabii ki Spotify: Yolculukların vazgeçilmezi nedir? Müzik elbette. Yol boyunca zevkine uygun playlistlere ve hareketli şarkılara Spotify üzerinden ulaşabilirsin. Spotify üyeliğini ise Papara ile yaparak hem kazanır hem de aboneliğini dilediğin gibi yönetirsin. Unutma! Her ay 30 TL’ye kadar Papara Card’la yapılan Spotify harcamalarının %50’si Cashback ile Papara’dan.

Canlılık için kahve: Müziğin yanında zihnini uyanık, bedenini enerjik kılan kafeine olan gereksinimini Kahhve.com ile karşıla. Kahveye dair her şeyi bulabileceğin ürünler Kahhve.com’da seni bekliyor. Ödemende ise yine Papara yanında.  Papara ile ödeme seçeneğini kullanarak yaptığın harcamalardan anında %10 nakit kazanabilirsin. Kahhve.com harcamandan her ay kazanacağın tutar ise 100 TL’dir.

Uzun geziler için doğru ayakkabı çok önemli: Çanakkale'nin tarihini ve doğasını gezerken ayakkabı seçimini doğru yapmalısın. Yanına seni yormayacak, rahat bir ayakkabı almayı ihmal etme. Uzun yürüyüşler, sporlar ve koşular için en uygun ayakkabıları ise Flo Online’da bulabilirsin, üstelik Cashback farkıyla. Papara Card ile yaptığın Flo Online harcamandan her ay toplam 25 TL nakit kazanabilirsin.

Doyurucu atıştırmalıklar: Yolculuklar insanı acıktırır. Bunun için her zaman tedarikli olmanı öneririz. Yanına kuruyemiş, sandviç, su veya meyve suyu gibi iyi gelecek atıştırmalıklar alabilirsin. Papara ile CarrefourSA alışverişlerinde her ay toplamda 30 TL olmak üzere anında %3 nakit kazanman mümkün.

Şarjın bitmesin diye: İnsan bazen zamanın nasıl geçtiğini anlayamadığı gibi, telefon şarjının ne ara tükendiğini de anlayamıyor. Şarjın uzun saatler dayansın diye Teknosa’dan bir powerbank satın alabilirsin. Papara ile bu harcamanda o an %3 nakit, toplamda da ayda 50 TL kazanabilirsin.

Papara her an yanında

İster tatilde ister diğer günlerde kısaca yılın her gününde Papara her zaman seninle. Dilediğin an 7/24 para transfer edebilir, faturalarını ve oyun & e-pin ödemelerini tek bir yerden gerçekleştirebilir ve akla gelen tüm finans işlemler için Papara’nın teknolojik ürün ve hizmetlerini kullanabilirsin. Ücretsiz Papara Card’lardan dilediğine sahip olarak yaptığın harcamalarda anında nakit kazanma fırsatını da kaçırma.

Eğer hala Paparalı değilsen ya da Paparalı olmayan bir tanıdığın varsa, bir iyilik yap ve özgürlüklerle dolu finans dünyasına adım atın. Papara hesabını saniyeler içinde ücretsiz oluşturabilmen için aşağıdaki buton seni bekliyor.

PaparaCashback