Başarıyla üye oldunuz Papara Blog
Great! Next, complete checkout for full access to Papara Blog
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
Bugünün dahisi Elon Musk’tan geleceğin girişimcilerine 16 tavsiye

Bugünün dahisi Elon Musk’tan geleceğin girişimcilerine 16 tavsiye

. Okuma süresi: 3 dk

Son 10 yılda neredeyse kendi adımızdan daha sık duyduğumuz bir isim; Elon Musk.

Elon, 1988 yılında, 17 yaşındayken memleketi olan Güney Afrika’dan, fırsatlar ülkesi ABD’ye göçüyor ve üniversiteyi burada okuyor. Ardından da fintech alanındaki girişimi PayPal ile ilk efsanevi başarısını yakalıyor. Sonrasında SpaceX, Tesla Motors, Solar City, Open AI, HyperLoop ve Cyber Truck ile girişim üstüne girişim; başarı üstüne başarı…

Gün geliyor, dünyanın en zenginleri listesinde ilk sıraya çıkıyor; gün geliyor tahtını Amazon kurucusu Jeff Bezoss’a kaptırıyor. Örneğin biz bu yazıyı yazmaya karar verdiğimizde Elon Musk dünyanın en zengin insanıydı fakat yazı hazırlanıp, yayına alınana kadar ikinci sıraya gerileyiverdi.  

“Zenginin malı züğürdün çenesini yorar.” deyip, bu servet yarışının magazinel boyutunu bırakalım ve kendimize bu dahinin iş dünyasına bakışından biraz pay almaya çalışalım.

Elon Musk’ın onlarca, belki yüzlerce alıntısı içinden seçtiklerimizi, ekip, liderlik ve vizyon olarak üç ana başlık altında topladık.

Ekip

 • "İnsanlar amacın ne olduğunu bildiklerinde daha iyi çalışırlar. İnsanlar için sabah işe gelmeyi dört gözle beklemek ve çalışmaktan zevk almak önemlidir."
 • "Karmaşık bir işi halletmek için çok sayıda insanı işe almak hatadır. Sayılar, doğru cevabı almadaki yetenekleri asla telafi etmeyecektir (bir şeyi bilmeyen iki kişi birden daha iyi değildir), ilerlemeyi yavaşlatır ve işi inanılmaz derecede pahalı hale getirir. "
 • "En büyük hatam muhtemelen birinin kişiliğine değil yeteneğine çok fazla öncelik vermek. Bence birinin iyi kalpli olup olmaması önemli."
 • "Bir şirket, bir ürün veya hizmet yaratmak için organize olmuş bir gruptur ve şirketin ne kadar iyi olacağını ekibin ne kadar heyecanlı olduğu belirler."

Liderlik

 • "Vaktimi yüksek konseptli şeylerle uğraşmakla harcamıyorum; zamanımı mühendislik ve üretim problemlerini çözmek için harcıyorum."
 • "Şirket yaratmak için değil, işleri halletmek için şirket kuruyorum."
 • "Bir iş kurmak ve büyütmek, sattıkları ürün kadar onun arkasındaki insanların inovasyonu, dürtüsü ve kararlılığı ile ilgilidir."
 • "Kurucu ortak veya CEO iseniz, yapmayı tercih etmeyeceğiniz her türlü görevi yapmanız gerekir… Görevlerinizi yapmazsanız, şirketiniz başarılı olmaz... Hiçbir görev sıradan değildir. "
 • "Olumsuz geri bildirime gerçekten önem verin ve özellikle çevrenizden talep edin. Neredeyse hiç kimse yapmıyor; halbuki bu inanılmaz derecede işe yarıyor."
 • "Her zaman bir şeyleri nasıl daha iyi yapabileceğinizi düşünün ve kendinizi sorgulayın."

Vizyon

 • "Bir şirketi satmayı planlamanın iyi bir fikir olduğunu sanmıyorum."
 • “Büyük şirketler büyük ürünler üzerine kurulur.”
 • “Ben her zaman kendi yarattığım şirketlere yatırım yapıyorum. Sadece başka insanların parasını kullanmak ile ilgili bütün o olaya inanmıyorum. Eğer bir işe kendim para yatırmaya hazır değilsem başka insanlardan da bunu beklemem.”
 • "Kararlılık çok önemli. Vazgeçmeye zorlanmadığınız sürece vazgeçmemelisiniz."
 • "Başarısız olmak da seçeneklerimizden biri. Başarısız olmadıysanız henüz yeterince yenilikçi değilsiniz."
 • "Bir şirket kurmaya çalışıyorsanız, bu bir pasta pişirmek gibidir. Tüm malzemeleri doğru oranda bulundurmanız gerekir."

Gördüğün gibi, dünyanın en popüler dahilerinden Elon Musk’ın tavsiyelerinin ana fikri de vakit yönetimi ve gereksiz prosedürlerden kaçınmayla alakalı. Papara’da da, bizim en değer verdiğimiz şey bu! Papara ile tüm finansal hayatını olabilecek en hızlı ve kolay şekilde, hiçbir dolambaça takılmadan halledebilirsin. Hâlâ aramıza katılmadıysan, hiç vakit kaybetmeden, saniyeler içinde ücretsiz Papara hesabını oluşturmak için buraya tıkla, finansal özgürlükle tanış!