Bu konularda kendini geliştir: İşte geleceğin en popüler meslekleri

Papara

İçindekiler

Dünya üzerindeki pek çok mesleğin kaybolduğu ve yerine yenilerinin geldiği birkaç büyük dönüm noktası oldu; bugün de bu dönüm noktalarından birini yaşıyoruz. Sanayi devriminden sonraki en büyük dönüşümü bize yaşatan dijitalleşme devrimi, pek çok mesleğin tanımını değiştiriyor, bazı meslekleri geçersiz hâle getiriyor ve bazı yeni meslek gruplarının da ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Uzmanlara göre, bundan on yıl sonranın en popüler mesleklerinin bugünkülerle pek alakası olmayacak. Eminiz sen de bu dönüşümün farkındasın ve kendini buna göre hazırlıyorsun, ama yine de uzmanlara göre gelecekte en çok revaçta olacak bazı meslekleri ve yetkinlikleri listelemek istedik. Ancak unutmaman gereken bir altın kuralı da hatırlatmak isteriz; mesleğin ne olursa olsun, geleceğin dünyasının en büyük altın kuralının çok yönlülük olacağı düşünülüyor. Yani tek bir alanda uzmanlaşıp, pek çok yan dalda da kendini geliştirmen seni öne çıkaracak en büyük özellik olacak. İşte uzmanlara göre kendini geliştirmen gereken alanlar.

Psikoloji

Son yıllarda büyük bir popülariteye ulaşan psikoloji alanı, yakın gelecekte bu yükselişini sürdürecek gibi. Hızlı şehirleşme, hızla değişen hayat stilleri ve ortamlar, pek çok insanın psikolojik desteğe yönelmesine sebep alıyor. Hem akademik alanda hem de mesleki anlamda yakın gelecekte en çok revaçta olacak alanlardan birisi olan psikolojiye ilgin varsa, şimdiden oyuna 1-0 önde başladığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yazılım

Dünyayı değiştiren birincil unsur dijitalleşme ise, dijitalleşmenin oluşturduğu en büyük iş gücü de yazılım sektöründe. Şu anda kullandığın tüm teknolojik ürünlerin basit ya da karmaşık bir yazılımla çalıştığını düşünürsen, gelecekte de yazılım sektörünün ne kadar değerleneceğini görebilirsin. Alanın yazılım olmasa da, günümüz teknolojisinde basit kodlamalar yapabileceğin pek çok yöntem geliştirildi; denemekten zarar gelmez.

Espor

Son on yılın en hızlı popülerleşen spor dalı, evden bile çıkmayı gerektirmeyen yepyeni ve dijital bir tür: espor. Günümüzde büyük bir sektör hâlini alan e-spor’lar, pek çok farklı dalda kendi yıldızlarını yetiştiriyor. Sadece birkaç sene içinde en çok takip edilen spor dallarından birisi olan e-spor’ların isimlerini gelecekte daha da çok duyacağımız kesin. Biz de Papara olarak, e-spor’un ülkemizdeki gelişimine destek olmak için Papara SuperMassive’in her zaman yanındayız. Türkiye’nin en iddialı e-spor takımı olan SuperMassive’le ilgili yazımızı okumak için dokun.

Veri mühendisliği

Eğer son dönemde bir iş arama girişiminde bulunduysan, veri analisti başlığı sık sık karşına gelmiş olabilir. Büyük kullanıcı verilerini analiz edip işleyerek stratejiler oluşturan veri mühendisleri, tamamen dijitalleşen dünyanın en önemli pazarlama çalışanları hâlini almaya başladılar bile. Günümüzün araştırma şirketlerinin geleceği olarak görülen veri mühendisleri, orta ve büyük ölçekli her şirketin vazgeçilmezleri olacak gibi görünüyor. Sen de bu alanda yetkin olmak istersen istatistik alanına yönelebilirsin.

Görsel sanatlar

Yapay zekâ ve robotların gelecekte pek çok mesleğin ortadan kalkmasına sebep olabileceği düşünülüyor. Fakat ama görsel sanatlar için biraz daha zaman geçmesi gerekiyor. Ancak sanat alanında kendini geliştirmek istiyorsan da tek bir disipline bağlı kalmaman önemli. Görsel sanatlar denildiğinde artık grafik tasarım, resim, animasyon ve hatta videografi dallarının birbirinin içine geçtiğini görüyoruz. Ufkunu açmak için her alanda kendini geliştirmen oldukça önemli.

Keşfet