Bilmen gereken 7 finans işlemi

Papara

İçindekiler

Selam Paparalı! Para transferi ile ilgili bilmen gereken terimleri ayrıntılı olarak anlattık. Şimdi de bu terimlerin hepsini senin için tek bir yazıda topluyoruz. Havale nedir, EFT nedir, Havale ve EFT arasındaki fark nedir, Kolay Adres nedir, IBAN nedir, SWIFT kodu nedir ve FAST nedir sorularının yanıtlarına buradan ulaşabilir, her biri hakkında detaylı bilgi almak istersen de ilgili içeriğimizi okuyabilirsin. En çok işlem gerçekleştirdiğin Havale ve EFT’den SWIFT ve FAST’a kadar aradığın her şey bu yazımızda. Hazırsan, gel beraber Havale, EFT, IBAN, Kolay Adres, FAST ve Swift nedir sorularının detaylı bir şekilde bakalım. İşte tüm bu soruların yanıtları. 👇

Havale nedir?

Havale sıklıkla EFT ile karıştırılıyor. Aslında ikisi de aynı görevi yapan işlemler ve aralarında çok ufak bir fark var. Havale aynı bankada bulunan iki hesap arasında gerçekleştirilebilen para transferlerine denir. Havale işlemini kendi hesapların arasında yapabileceğin gibi aynı bankadaki farklı bir kişinin hesabına para göndermek için de yapabilirsin. Havale yapabilmek için karşı tarafın hesap numarası veya IBAN’ını bilmen gerekir. Havale ile para göndermek için banka şubesi, internet bankacılığı, bankanın mobil uygulaması veya telefon bankacılığını kullanabilirsin. Havale nedir sorusunun tüm detaylarını ise linke tıklayarak okuyabilirsin.

Papara’da Paparalı tanıdıklarına veya bir başkasının IBAN’ına 7 gün ve 24 saat ücretsiz olarak para gönderebilirsin. Platform üzerinden para transferi yapmak istediğin kişinin Papara hesabı varsa rehberden ismini seçerek işlemini gerçekleştirebilirsin. Eğer arkadaşının Papara hesabı yoksa, Para Gönder özelliğini kullanarak para göndererek onu Papara’ya davet edebilirsin. Arkadaşın Papara hesabını saniyeler içerisinde oluşturarak gönderdiğin parayı kullanabilir. Papara’da başkasının IBAN’ına para gönderebilmen için sınırların olmadığı Sözleşmeli hesaba geçmen gerekir.

EFT nedir?

EFT, yani Electronic Funds Transfer, Türkçeye Elektronik Fon Transferi olarak çevrilen, iki ayrı bankada bulunan hesap arasında parasal transferleri gerçekleştirmek için kullanılan sistemi tanımlayan bir bankacılık terimidir. EFT teknolojisi ile kullanıcılar, para transferlerini birbirinden ayrı bankalarda bulunan hesaplar arasında gerçekleştirebilirler. EFT nedir sorusunun detaylarını linke tıklayarak okuyabilirsin.

Papara hesabına dilediğin saatte para yatırabilir ve hesabındaki tutardan istediğin kadarını belirlediğin kişiye hızlı ve ücretsiz olarak gönderebilirsin. Paparalılar arasında IBAN’a da gerek olmaz, rehberden isim seçer gibi dilediğin Paparalı yakınından para isteyebilir veya gönderebilirsin. Ayrıca düzenli para transferi yapmak istersen de Papara bu işi senin için kolayca gerçekleştirir. Kafa karıştırıcı işlemler ve terimlerle uğraşmak istemiyorsan daha kolay, hızlı hem de keyifli ve düşük maliyetli bir finans dünyası için Papara ile tanışmanı kesinlikle tavsiye ederiz.

Havale ile EFT arasındaki fark nedir?

Her ikisi de para transferi amacıyla kullanılan Havale ve EFT işlemleri arasında bazı temel farklar var. Havale ve EFT arasındaki fark şunlar:

  • EFT farklı bankalarda kayıtlı hesaplar arasında, Havale ise aynı bankalarda kayıtlanmış hesaplar arasında gerçekleştirilebilen transfer işlemleridir.
  • Havale işlemi kısa sürede gerçekleşmesi beklenen bir durumdur. EFT işlemlerinin ise resmi tatil olarak belirlenen günler ve mesai saatleri haricinde gerçekleştiğinde, hedeflenen hesaba yansıması ertesi güne sarkabilir.

IBAN nedir?

IBAN banka hesabını temsil eden eşsiz bir numaradır. Biraz daha açmak gerekirse IBAN sistemi bankalar arasındaki para transferlerinde oluşabilecek sorunları ve toplam maliyeti minimuma indirmek amacıyla Avrupa Birliği düzenlemelerinin ekonomik ayağında hayata geçirilen bir çözümdür. IBAN, Dünya ülkelerinde 34 haneyi geçmemektedir. IBAN’ Türkiye’de 26 haneden oluşur. Bu numarayla kullanıcılar para transferi işlemlerini gerçekleştirebilirler. IBAN’a para transferi nasıl yapılır yazımızı linke tıklayarak okuyabilirsin.

IBAN’ın kolaylıklardan biri kısa süre içerisinde para transferine olanak tanımasıdır. Sağladığı bir diğer kolaylık, numara yazıldığı zaman ekranda çıkan ve hesapla eşleşen isim ve soyadı bilgisi sayesinde yanlış bir para transferi ya da ödeme işleminin önüne geçmesidir.

Otomatik ödeme talimatı nedir?

Fatura ödemelerini kolaylaştıran ve gecikmelere son veren otomatik ödeme talimatı, teknolojinin en büyük nimetlerinden biri. Otomatik ödeme talimatı ile vadesiz hesap veya kredi kartına tanımlanan faturalar her ay günü geldiğinde otomatik olarak tahsil edilir.

Papara’da ise bunun kolayı var. Otomatik ödeme talimatı, finansal işlemlerini kolaylaştıran Papara’da da yapabileceğin özelliklerden biri. Hiçbir işlem ücreti ödemeden, faturalarını Papara hesabın üzerinden kolayca ödeyebilirsin. Yapman gereken Papara Ödemeler kısmına girip istediğin fatura kategorisini ve kurumu seçmek; daha sonra faturanın bilgilerini girmek ve tutarı görüntülemek. Ve ödemen yapıldı! Bu işlemde, fatura ödemelerin Papara hesabında bakiyeden çekilir. Her ay ödediğin faturaları senin için hazırlanan ayrıntılı grafiklerden takip edebilirsin.

Faturanın dekontuna ulaşmak istiyorsan da Ödemeler veya İşlem Geçmişi sayfasından Son İşlemler kısmından faturanı görebilirsin. Dekontu indirmek istiyorsan İşlem Detayından dekonta dokunup PDF olarak indirebilirsin. Ayrıca faturalarını her ay ödemekle uğraşmak istemiyorsan Papara’dan da otomatik ödeme talimatı verebilirsin. Fatura detayındaki Otomatik Ödeme Talimatı Ver butonuna dilediğin zaman talimat verebilir ve Papara’da otomatik ödemeye geçebilirsin. Otomatik ödeme talimatı ile ilgili daha detaylı bilgi için linke tıklayarak yazımızı okuyabilirsin.

FAST nedir?

Açılımı Fonların Anlık ve Sürekli Transferi olan FAST terimi hayatımıza girdiğinden beri finansal işlemlerimizde bize destek oluyor. FAST ile farklı bankalar arası günün hangi saati olursa olsun para alışverişi yapabiliyorsun. 7/24 para transferi yapmanı sağlayan FAST işlemlerinde alıcı ve göndericiye ayrı ayrı bildirim gelir. FAST ile anında hesaba para aktarılması sayesinde acil durumlarda kendin veya bir yakının ihtiyacını karşılayabilirsin.

FAST ile Papara hesabına para yatırmak da son derece kolay. TEB, Halkbank, ING Bank, Denizbank, Burgan Bank, Fibabanka ve Ziraat Katılım bankalarından birinde hesabın varsa, IBAN yerine Papara’nın Kolay Adresini girmen hesabına para göndermen için yeterli. Kullandığın bankacılık uygulamasından  ‘Kolay Adres ile Transfer ve E-Posta’ tercihini yaptıktan sonra Papara’ya ait fast@papara.com e-posta adresini yazdığında işlem tamamlanıyor. Ancak açıklama kısmında Papara numaranı yazmayı unutma; aksi takdirde işlem gerçekleşmez. Fast nedir sorusunun detaylı cevabı için linke tıklayarak yazımızı okuyabilirsin.

SWIFT nedir?

Açılımı Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication olan SWIFT, yurt içi ve yurt dışındaki bankalara döviz olarak yapılan para transferlerini ifade eder. Tüm bankaların 8 veya 11 haneli SWIFT kodu kendilerine özeldir. Yüksek güvenlikli para transferi sağlayan SWIFT ile yurt dışı para transferlerini hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirmen mümkün. SWIFT nedir konusunda daha fazla bilgi almak istersen linke tıklayarak yazımızı okuyabilirsin.

Sana iyi bir haberimiz var. Papara’da Türk Lirası dışındaki döviz işlemlerini de yapman mümkün. Dolar, Euro ve Sterlin hesapları da bulunan Papara’da TL hesabındaki gibi finansal işlemlerini birkaç saniye içerisinde gerçekleştirebilirsin. Ne aylık ne de yıllık işletim ücreti ödemeden kullanabileceğin Papara döviz hesapların ile TL hesabın arasında geçiş yapmak da çok kolay. Papara’da döviz hesabı açmak için ise 18 yaşından büyük olup, Onaylı veya Sözleşmeli hesap sahibi olman yeterli.

Kolay Adres nedir?

Kolay Adres, para transferi işlemlerini daha pratik bir şekilde gerçekleştirmek için tasarlanmıştır. IBAN ve diğer hesap bilgilerinin hesapta tanımlanmasına denir. Yani bilgilerinin hesapta kaydedilerek para transferi işlemleri gerçekleştirmenin hızlı bir yoludur. Kolay adres nedir sorusu için daha çok bilgi arıyorsan linke tıklayarak yazımızı okuyabilirsin.

Finansal terimleri kısa kısa anlatmaya çalıştığımız yazımız umarım sana yardımcı olur. Papara’da hızlı, kolay, hesaplı ve keyifli finansal işlemleri ile para transferi gerçekleştirebileceğini biliyorsun. O zaman yeri geldiyse biraz da para transferi işlemlerinde Papara’yı neden kullanman gerektiğini madde madde anlatalım.

  • Para transferleri kısıtlama olmadan yapılır ve 7/24 ücretsizdir.
  • Dilediğin Paparalıya rehberden isim seçerek para gönderebilirsin.
  • Dilediğin Paparalıdan kolayca ücretsiz olarak para isteyebilirsin.
  • Düzenli para transferi yapabilirsin.
  • IBAN tarama özelliği ile kopyalanamayan IBAN’ları tek tek girmek zorunda kalmazsın.
  • Para transferi işlemlerine GIF veya emoji ekleyebilirsin.

Işık hızında, ücretsiz

Dilediğin an, 7/24 para gönder ya da iste

Hemen Dene

Banka değil, Papara: hızlı, kolay ve keyifli

Henüz Paparalı değilsen, aramıza katılman için birçok sebebin var. Tek bir yerden ödemelerini gerçekleştirmek, harcamalarını aylık özet ekranı ile takip ederek gelir/gider takibi yapmak bunun üstüne bir de Papara Card ile harcarken Cashback ile harcadıkça nakit kazanmak için Papara’yı tercih edebilirsin. Papara hesabını ışık hızında hemen şimdi ücretsiz oluştur, ayrıcalıklı bir deneyim yaşamaya başla. Yepyeni bir deneyim için aşağıdaki butona tıklayarak ilk adımı atabilirsin.

Keşfet