Papara ile şehir rehberi: Antalya

Papara

İçindekiler

Selam Paparalı! Yaz sıcakları iyiden iyiye kendini hissettirmeye başlamışken kızgın kumlardan serin sulara atladığımızın hayalini kurmaya başladık. Bu yaz nerelere gidilir, neler yapılır henüz karar veremediysen seni şehir rehberimizi okumaya davet ediyoruz.

Bu yazımızda seni turizmin başkenti sıfatını sonuna kadar hak eden Antalya’da bir tura çıkaracağız. Yöreye özgü harika yemekler ve Antalya’da gezilecek yerler nereler, diyorsan bilmen gereken her şey bu yazımızda. Sen de bu yaz kafanı dinlemek, denizin ve güneşin tadını çıkarmak için Antalya’ya gitmeyi düşünüyorsan Antalya’da gezilecek yerler listemize göz atıp fikir sahibi olabilirsin. Şimdi hazırsan Antalya’da gezilecek yerleri birlikte keşfedelim.  

Antalya’da ne yenir?

Antalya’da yemek seçimi yapamayıp aç kalma ihtimalin sıfır. Antalya’nın birbirinden güzel öyle çok yemeği var ki... Antalya’nın meşhur serpme böreğinden tut da laba dolmaya kadar leziz mi leziz yemekleri seni bekliyor.

Antalya’nın meşhur serpme böreğinden başlayalım anlatmaya. Lezzeti dillere destan bu börek için en çok gösterilen istikâmet Börekçi Tevfik. Ülkemizin neresine gidersek gidelim lezzetli bir börek çeşidine mutlaka denk geliriz. Hele bir de o yöreye has dokunuşlarla kendine has bir lezzet kazanan börekler vardır ki… İşte serpme börek tam da onlardan biri.

Kabak çiçeği dolması yalnızca Antalya’ya özgü olmasa da burasıyla özdeşleşen harika yemeklerden biri. Ege ve Akdeniz bölgelerinin en beğenilen yemeklerinden biri olan kabak çiçeği dolması, bildiğimiz kabak çiçeğinden yapılıyor. Geri kalan malzemelerse hemen hemen klasik zeytinyağlı dolmayla aynı.

Gelelim taratorlu tekir tavaya. Akdeniz bölgesinin sık tüketilen balıklarından biri olan tekir, tarator sosla harmanlanınca bu muhteşem lezzet ortaya çıkıyor. Balığın kızartılarak servis edildiği tarif, ana yemek olarak da meze olarak da eşsiz bir lezzet. Antalya’ya gidip de meşhur taratorlu tekir tava yemeden dönmek olmaz.

Antalya’nın Akseki yöresine ait olan sedik aşı çorbası Antalya’ya uğrayanların tatmadan şehirden ayrılmaması gereken bir çorba. Antalya’da bulgura yöresel olarak sedik deniyor. Bu çorbanın içerisindeki temel malzemeler de bulgur, domates ve salça. Oldukça basit malzemelerle bu kadar lezzetli bir çorba ortaya çıkmasına sen de şaşıracaksın.

Laba dolması, yörenin etseverlere en büyük armağanı. Koyun veya keçi kaburgası, karaciğer, böbrek ve kıyma dolu bu dolma, yiyenleri et ve sakatata doyuruyor. Tabii bu kadar etin yanında dolmayı da eksik etmemişler. Alanya’da davetlerin baş tacı olan laba dolmayı, mutlaka tatmalısın.

Akdeniz’e özgü Antalya etkinlikleri ve gezilecek yerler

Antalya’da gezilecek yerler listeni henüz yapmadıysan sana biraz yardım edelim. Peki Antalya’da ne yapılır? Ne yapılmaz ki! Hadi gel beraber bir Antalya etkinlikleri listesi yapalım!

Kaleiçi’nde eğlenceye doy

Meşhur tarihi Kaleiçi, deniz ve kara sularının kuşattığı enfes bir bölge. Osmanlı döneminden kalma tarihi dokusu, evleri ve kalesiyle bu bölge Antalya’nın simgesi haline gelmiş. Canlı performans mekanlarından şirin kafelere kadar gezip görebileceğin, vakit geçirebileceğin pek çok alternatif sunan bu bölgeyi sakın es geçme. Antalya’da eğlencenin dibine vurmak istiyorsan Kaleiçi sana pek çok alternatif sunuyor.

Yivli Minare ziyaretiyle ilk İslami yapılardan birini gör

Antalya’da ilk inşa edilen İslami yapılardan biri olan Yivli Minare, Alaaddin Keykubat Camii olarak da biliniyor. Yerli olsun yabancı olsun pek çok turistin akın ettiği camii, 13. yüzyılın izlerini taşıyor. Blok kesme taşlar kullanılarak yapılan caminin kasnağı sekizgen biçiminde. 1954 yılındaki yangında zarar gören üst kısmına rağmen cami onarılmış ve bugünkü haline gelmiş. Gövdesi tuğlalar ve renkli çiniler ile süslü bu yapı da Antalya’da yer alan ilgi çekici noktalardan biri.

Tarihi Saat Kulesi ile geçmişe yolculuk yap

Kale kapısı mevkiinde yer alan Antalya Saat Kulesi, şehrin simgelerinden biri. Kulenin saati, 1901’de Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından hediye ediliyor. Sadrazam Küçük Said Paşa ise II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı anısına saat kulesini yaptırıyor.

Dim Çayı’nda piknik bir harika

Dim Çayı’nda piknik yapmak, Antalya’da yapabileceğin en güzel aktivitelerden biri. Doğa ile iç içe mis gibi havayı içine çekerken piknik yapabileceğin gibi yöredeki restoran ve pansiyonları da ziyaret edebilirsin. Bu harika çayda ayaklarını suya sokabilir ve uçsuz bucaksız doğada koşabilirsin.

Oymapınar Gölü’nde tekne turu ziyafeti

Antalya’ya gelmişken gölde tekne turuna ne dersin? Antalya Manavgat’taki Manavgat Çayı’ndaki iki barajdan biri olan bu göl bir doğa harikası. 185 metre yüksekliğiyle göz kamaştıran Oymapınar Gölü’nde tekne turunun tadını çıkarmalısın. Yemyeşil doğası ve turkuaz sularıyla, bu gölde kendini cennette gibi hissedeceksin.

Yanartaş: Doğal bir görsel şölen

Olympos yakınlarında yer alan Yanartaş, gecenin karanlığında kayalıklardan ışık çıkmasına yol açan bir doğa güzelliği. Aslında taşın yanmasının gizeminin ardında kayalıklarda yer alan doğal gaz kaynağı var. Yöre halkınca Sonsuz Ateş olarak da isimlendirilen bu bölge, nice mitlere de kaynak olmuş.

Eski Antalya evleriyle tarihi dokuyu hisset

Antalya’ya gelmişken Kaleiçi’nin tarihi evlerinde zamanda bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Daracık sokaklarda eski evlerin arasında, senden önce oralarda bulunmuş insanları ve hayatlarını düşünerek, tarihin büyüleyici atmosferini hissederek dolaşma fırsatını kaçırma.

Düden Şelalesi ile ruhun ferahlayacak

Antalya’nın Belek ilçesinde bulunan Düden Şelalesi adeta cennetten bir köşe gibi. Düden Nehri üzerindeki şelale, şehir merkezine sadece 10 kilometre uzaklıkta. Büyük İskender’in Büyük Asya Seferi’ni gerçekleştirirken yöreye uğramasıyla bilinen meşhur şelale, eğer vaktin varsa kesinlikle görmen gereken güzelliklerden biri. Düden Şelalesi’ni Antalya’da gezilecek yerler listene mutlaka al.

Kaputaş Plajı’nda denize ve kuma doy

Dünyaca ünlü Kaputaş Plajı, Antalya’nın Kaş ilçesinde. Kaş’ın koyları zaten ünlüdür ünlü olmasına ama Kaputaş Plajı turistlerin en çok tercih ettiği doğal güzelliklerden biri. Berrak suyu ve tertemiz deniziyle görenleri hayran bırakan plaj, öte yandan çakıl ve kum karışımıyla kazanıyor büyüsünü.

HOP ile Antalya sahil turuna çık

HOP! ile çevre dostu elektrikli scooter’ların tadını çıkarmak için Antalya harika bir yer. Antalya’nın en popüler noktalarında karşına çıkabilecek HOP scooter’ları anında kiralayabilir ve Antalya sahillerini baştan uca turlamaya başlayabilirsin.

Paparalılar HOP’ta ödemelerini Papara Card ile yaparken Cashback ile kazançlı çıkıyor. Sen de HOP scooter ödemeni Papara Card ile yaparak her ay 100 TL’ye kadar olan harcamanın %25’ini nakit kazanabilirsin. HOP’ta her ay Cashback kazanabileceğin tutar ise 25 TL’dir.

Tatil bütçeni Papara ile yönet

Bütçe takibinde sana tam kontrol veren Papara, tatilde de yanında. İşlem Özeti, Ayrıntlı Grafikler ve Aylık Özet gibi özellikleriyle tatilde neye ne kadar harcadığının takibini kolayca yapabilir, arkadaşlarınla ortak yaptığın harcamaları hesap makinesine gerek kalmadan Bölüştür özelliği ile hesaplaşabilirsin. Paraya ihtiyacın olduğunda ise Papara hesabından dilediğin Paparalı yakınlarından 7/24 ücretsiz para isteyebilir, aynı şekilde sen de Paparalı olan veya olmayan yakınlarına anında para gönderebilirsin. Papara Card ile yaptığın harcamalarda ise Cashback ile kazançlı çıkmayı sakın unutma.

Henüz Paparalı değilsen, hala geç değil. Şimdi hesabını saniyeler içinde ve ücretsiz olarak oluştur, aramıza katıl. Papara hesabı oluşturmak için aşağıdaki butona tıklayabilirsin.

PaparaCashbackKeşfet