30'lu yaşlar için okuması en zevkli kitaplar

Papara

İçindekiler

30’lu yaşlar tam teşekküllü bir yetişkin olmaya başlanan yaşlardır. Bir zamanlar başında olduğun yolu tamamlamış bir yetişkin olmuşsundur artık. Üstelik hala önünde tecrübelerinden faydalanarak güçlü ve sağlam adımlar atacağın daha nice yollar vardır...

Yeni ve doğru başlangıçlarla dolu bir dönemden bahsediyoruz. Hayal et, potansiyelinin doruklarındasın. Ayakların yere “eski sen”e göre daha sağlam basıyor ve yaşadıklarınla daha güçleniyorsun. Tüm bunlar da kendini ve hayatını değerlendirme yeteneğini güçlendiriyor. Dolayısıyla okuyup süzgecinden geçirdiklerini de çok farklı değerlendirmen kaçınılmaz oluyor.

Senin için birbirinden sürükleyici kitaplardan oluşan küçük bir liste hazırladık. Hem okurken keyif alacağına hem de 30 yaşından önceki senden daha farklı bir gözle bakacağına emin olarak seçtik. Üstelik senin için hazırlanan bu kitapların hepsini Bkmkitap’ta kolayca bulup Papara Card’ınla alabilir ve Cashback’le de harcadıkça nakit kazanabilirsin. Sana önerilen muhteşem kitaplar ve ayrıntılı bilgileri için okumaya devam et!

Ve işte onu böyle kaybedersin - Junot Diaz

Pulitzer ödüllü yazar Junot Diaz'ın yalın ve sürükleyici bir üslupla kaleme aldığı bu kitap kısa hikayelerden oluşuyor. Hikayelerin farklı ama ortak bir özellikleri var; bu hikayelerin baş kahramanları romantik ilişkilerini mahvetmeyi başarmış erkekler. Yer yer acımasız yer yer mizah dolu bir atmosfere bürünen bu hikayeler, Diaz’ın yalın ve incelikli üslubuyla insanı etkisi altına almayı başarıyor.

Doppler - Erlend Loe

Gündelik hayatın temposundan, şehir hayatının yarattığı stresten şikayetçi olmayan var mı? Andreas Doppler da şikayetçiydi ve bir gün tüm bunları geride bırakarak ormanda yaşamaya karar verdi. Karısı ve iki çocuğu dahi bu radikal karara engel olamadı. Ormanın sessizliği onu büyülemişti. Kendini avcı-toplayıcı olarak tanımladı ve Bongo adını verdiği bir geyikle arkadaş oldu. Dışarıdan bakıldığında “delirmiş” diye düşünebileceğin bir insanın iç dünyasına bir yolculuk yapmaya ne dersin?

Yapacak bir şey - Zadie Smith

İlk romanı "İnci Gibi Dişler" le tanınan ve büyük ilgi gören bol ödüllü İngiliz yazar Zadie Smith, ağırlıklı olarak kimlikler, kültürler ve sınıflar üzerine yazdığı denemelerini "Yapacak Bir Şey Yok" ta da sürdürüyor. Pandemi sürecinin başlarında yayımlanan bu roman; yazarın bu süreçte gözlemlediği, yaşadığı olayların etkisiyle yazdığı, ayrıcalıklar, eşitsizlikler, yarına dair endişeler üzerine toplumun aynası niteliğinde, gerçekçi bir eser.

Haşlanmış harikalar diyarı ve Dünya’nın sonu - Haruki Murakami

21. yüzyılın en önemli yazarlarından kabul edilen Japon yazar Murakami, gerçeklikle fanteziyi mükemmel şekilde harmanladığı bu kitabında polisiye türünde sürükleyici bir macera anlatıyor. Hikâyemiz “Sistem” ve “Şifreciler” tarafından ikiye bölünmüş bir dünyada geçiyor. Romanımızın kahramanı, ilk bakışta sıradan hayalleri ve sıradan zevkleri olan bir adam gibi görünse de aslında Şifreciler için kilit role sahip bir denek. Kahramanımızın hayatı deli bir bilim adamının karmaşık bir işlem ve bir kafatasıyla hayatına girmesiyle kökünden değişiyor. Hiç Murakami okumadıysan, başlamak için harika bir kitap!

Hayata röveşata çeken adam - Fredrik Backman

İlk bakışta insana huysuz ve aksi görünen amcalar, teyzeler pek çok kitaba, filme, hikâyeye konu olmuştur. Görünürde huysuzdurlar ama çok geçmeden o huysuzluğun aslında bir maske, maskenin ardındaysa şefkat dolu bir karakter olduğu anlaşılır. 59 yaşındaki Ove da öyle. Bu kitap hayatın yoğun ve stresli trafiğine verilen sıcacık bir mola. Ayrıca eser “A Man Called Ove” adıyla beyaz perdeye uyarlandı ve birçok ödül aldı. Okumayı bitirdikten sonra göz atabilirsin.

Edebiyat dünyası bir okyanus olsa listemiz ise okyanusta bir zerre olurdu. Sen de şimdi sana ilham vereceğini düşündüğümüz, daha fazlasını istemene sebep olacağına inandığımız değerli eserlerin küçük bir zerresini ve hatta daha fazlasını Bkmkitap’ta keşfedebilir, kalbinin kütüphanesine ekleyebilirsin! Ayrıca ödemelerinde Papara Card’ın sayesinde anında %15 nakit kazanabilirsin. Cashback ile harcadıkça nakit kazanabileceğin markaların neler olduğunu öğrenmek için tıkla. Eğer bir Papara Card’ına sahip değilsen hemen incele ve sana uygun olanını seç!

Bu yazı 17.02.2022 tarihinde güncellenmiştir. Cashback programı sona ermiştir.

PaparaPapara Cashback