23 Nisan kutlu olsun!

Papara

İçindekiler

23 Nisan, Türkiye Cumhuriyeti için en önemli dönüm noktalarından birini temsil ediyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla egemenliğin tüm Türkiye insanlarına geçişini kutladığımız bu önemli günü, Mustafa Kemal Atatürk, tüm çocuklara armağan etti.

Halkın tüm alanlarda özgürleşmesini temsil eden 23 Nisan, Papara’nın ortaya çıkış motivasyonu olan “özgürlük” kavramını kutlamak için de harika bir fırsat. 23 Nisan’ı kutlamak ve Atatürk’ün binbir emekle bir ülkeyi küllerinden doğurmasına minnetlerimizi sumak için bir video hazırladık:

23 Nisan 1920: TBMM açıldı!

Cumhuriyetin ilânından üç yıl önce, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde demokrasinin en önemli adımı atıldı ve 23 Nisan 1920’de millet iradesini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı. Böylece, halkın kendi vekillerini seçmelerinin ilk adımı atılmış oldu.

Dünden bugüne 23 Nisan

Hâlâ pandemiyle mücadele ettiğimiz şu günlerde, bir araya gelip, coşkulu kalabalıklarla kutladığımız bayramları yaşayamıyor olsak da 23 Nisan’ın 101’inci yılını kutladığımız bugünde, geçmişteki kutlamalara bakarak bugünün önemini hatırlayabiliriz.

Çocuklara armağan edilen ilk gün

Meclisin kurulmasından bir yıl sonra, Atatürk bu günün bayram olarak kutlanılmasına karar vermiştir. Bundan beş yıl sonra, 23 Nisan 1929’da ise, Atatürk bu günü çocuklara armağan etmiştir.

Tüm dünya çocukları Türkiye’de!

23 Nisan’ın çocuk bayramı olarak kutlanmasından sonra, tüm dünya ülkelerinden çocukların Türkiye’de misafir edildiği bir dönem başladı. Özellikle Türkiye’nin büyük şehirlerindeki okullardaki öğrencilerin evlerine konuk olan misafir öğrencilerin gelmesi, bir hafta boyunca eşsiz bir kültürel alışveriş yapmamıza olanak sağladı. Takvimler 23 Nisan’ı gösterdiğinde ise, her ülkenin öğrencileri, kutlama alanında kendi halk oyunlarını sergiliyorlardı.

Bando takımları, halk oyunları ve fazlası

23 Nisan kutlamalarına hazırlıkların aylar sürdüğü dönemler de oldu. Gösteri takımları, bando takımları ve flama takımları, haftalar, hatta aylar süren prova çalışmaları sonunda harika bir kutlama atmosferi yaratmak için çalışırlardı. Ve sonuç her zaman mükemmel olurdu.

Bu 23 Nisan’da evdeyiz, ama 23 Nisan her yerde!

Bu yıl 23 Nisan’ı pandemi nedeniyle evlerimizden kutluyor olsak da coşkunu kaybetme. Güzel günler bizi bekliyor, cıvıl cıvıl 23 Nisanlar da öyle. Nerede olduğun fark etmez, 23 Nisan her yerde; 23 Nisan kalbinde, kalbimizde.

Bu önemli günde, Türkiye’nin geleceği çocuklar için iyilik yapabileceğin pek çok yol olduğunu unutma. Papara’ya yakın geçmişte eklediğimiz Bağış Özelliği ile, Tohum Otizm Vakfı, UNICEF, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı gibi vakıf ve kuruluşlara anında bağış yapabilirsin, küçük bir çocuğun yüzünde bir gülümseme oluşturabilirsin. Finansal özgürlük dünyasına hâlâ katılmadıysan, saniyeler içinde Paparalı olabilirsin, hem de hiçbir ücret ödemeden! Aşağıdaki butona dokun, Paparalı ol.

Papara