Başarıyla üye oldunuz Papara Blog
Great! Next, complete checkout for full access to Papara Blog
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.
18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 106. yıl dönümü kutlu olsun!

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 106. yıl dönümü kutlu olsun!

. Okuma süresi: 2 dk

Bundan 106 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk ordusunun bir mucize başararak Çanakkale’de kazandığı zaferle, hem Türkiye’nin kaderi, hem de Birinci Dünya Savaşı’nın seyri beklenmedik şekilde değişti. Atatürk’e ve Türk ordusuna Kurtuluş Savaşı’nı başlatma cesareti veren en önemli zaferlerden birisi olan 18 Mart Çanakkale Zaferi kutlu olsun!

Her sene Şehitleri Anma Günü olarak etkinlikler düzenlenen 18 Mart’ı, Papara olarak bu zaferin mimarı Mustafa Kemal Atatürk’ün bugün bile bize yol gösteren sözleriyle hatırlamak istedik.

Atatürk’ün gençliğe yol gösteren sözleri

Atatürk’ün bilime, sanata ve gençlere ne kadar önem verdiğini anlamak için yaptıklarına bakmak yeterli. İşte gençlere her zaman bilimin ve gerçeğin peşinde koşmasını öğütleyen Atatürk’ün, Türkiye gençliğine verdiği öğütler:

  • "Gençler! Cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz."
  • "Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız."
  • "Sizler, yeni Türkiye’nin genç evlatları; yorulsanız da beni izleyeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar. Türk gençliği amaca, bizim yüksek ülkümüze durmadan, yorulmadan yürüyecektir."
  • "Ordularımızın kazandığı zafer, sizin ve sizin ordularınızın zaferi için yalnız zemin hazırladı… Gerçek zaferi siz kazanacak ve devam edeceksiniz ve mutlaka başarılı olacaksınız."
  • "Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, başarı için, en hakiki mürşit ilimdir, fendir. Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin."
  • “Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki tekniğin gerektirdiği şeyleri yapmaz, itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.”
  • “Biz her şeyi gençliğe bırakacağız... Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir.”

Zamanında Türkiye’yi kelimenin tam anlamıyla yok olmaktan kurtarmak için efsanevi zaferlerle sonuçlanan büyük savaşları yöneten Atatürk, gençlere öğütlerinde her zaman barış ortamının korunması ve bundan sonraki çağ için asıl zaferin bilim ve sanatla kazanacağının altını her sözüyle çiziyor. Atatürk’ün bu konuda söylediği ve hepimizin bildiği en önemli sözü ise tabii ki “Yurtta barış, cihanda barış.”

Finansal teknolojiler konusunda yaptığımız yenilikçi inovasyonların esin kaynaklarından birisinin Atatürk olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz; Papara’nın finansal hayatı yepyeni, özgür bir boyuta bu kadar kısa sürede taşıyabilmesinin sebebi de bu motivasyon. Umarız sen de Atatürk’ün her çağa ışık tutan sözlerinden ilham alarak bugünü olması gerektiği şekilde hatırlamış ve kutlamışsındır.